Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09
Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: piotrul » 27 lut 2015, 14:09

No właśnie na temat. B. ciekawe to jest. Dzięki.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 02 mar 2015, 13:45

... no tak - w sumie na temat - bo wpisuje sie to w zagadnienie rentowności naszych instalacji. :idea:

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: piotrul » 03 mar 2015, 11:08

Właśnie o to chodzi. Wg. mnie "śmieci" to jedyna droga do zamknięcia bilansu. Pisałem o tym w wątku o śmieciach. Nawet niewielki dodatek robi różnicę, nie w kwestii podniesienia sprawności czy mocy, a w kwestii finansowej. Różnica jest taka, że za paliwo tobie płacą, a nie odwrotnie. :wink:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 03 mar 2015, 14:01

Ja bym bardzo ostrożnie posługiwał się terminem "śmieci" bo to nie do końca prawda - a jego pejoratywne znaczenie budzi wiele niechęci i nieporozumień .
Chodzi o wyselekcjonowane odpady tworzyw sztucznych.
Nie da się " jak leci" napchać śmieci do zgazowarki i oczekiwać, że wszystko będzie "cool" działało.....
Mało tego - śmieci w ogóle nie nadają się do zgazowania - przynajmniej w złożach stałych , bez odpowiedniej obróbki z homogenizacją i uzdatnieniem gazu do dalszych zastosowan przemysłowych.
To zupełnie odrębny temat - w sam raz na kolejną pracę doktorską i i parę grantów mozna by na to wyrwać. :idea:

Ja temat poruszyłem w tym i innych wątkach aby domknąć finanse naszych projektów.

Obecnie z rozmów z inkubatorami dochodze do wniosku , że temat kogeneracji biomasowej jest uważany za niedopracowany i bardzo trudny technologicznie , a wspominanie o odpach tworzyw od razu budzi lęki w komisjach oceniających projekty - mało tego niektórzy jęczą "że kolejna spalarnia" - i "nie da się" bo nikt na to nie pozwoli......... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
To wynika właśnie z niezrozumienia zagadnienia .
Myśmy zrezygnowali z ubiegania sie o dofinansowanie bo to walenie głową w mur :evil:
Jesteśmy w trakcie budowy instalacji depolimeryzującej celowanej wydajnościowo do naszych zespołów kogeneracyjnych i instalacji zgazowujących biomasę a i ważna sprawa : w technologii którą wdrażamy nie występują żadne uciążliwe emisje.
Oczywiście na oceny , świadectwa i atesty przyjdzie czas - ale na ten moment wiemy, że to co robimy nie smrodzi środowisku ( oczywiscie w porównaniu do innych technologii energetycznych) :D

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: piotrul » 04 mar 2015, 08:46

Ja bym bardzo ostrożnie posługiwał się terminem "śmieci" bo to nie do końca prawda - a jego pejoratywne znaczenie budzi wiele niechęci i nieporozumień .
Chodzi o wyselekcjonowane odpady tworzyw sztucznych.
Zgadza się, uprościłem. Chodzi o odpady o kodzie XXX (każdy ma swój). Jeżeli dacię radę to "przepchnąć" przez zgazowarkę... bieda was nie ubodzie :)

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 04 mar 2015, 12:12

Nie mamy zamiaru odpadów tworzyw sztucznych przepychać przez zgazowarkę ............ jak już pisałem jest to niepraktyczne i bezcelowe .

My chcemy zaprząc ciepło pozyskane z dwóch strumieni "wysokotemperaturowych" do przetworzenia mało przydatnych odpadów tworzyw sztucznych na towary handlowe ( jako smary , oleje opałowe, rozpuszczalniki, i substancje do dalszego przetwórstwa chemicznego). Sprzedaż tych produktów uczyni pracę biomasowego zespołu kogeneracyjnego znacznie bardziej rentowną i dywersyfikuje źródła dochodów. Oczywiście robi się z elektrociepłowienki mała fabryczka chemiczna :D - ale zaletą jej jest to ,że będzie można ją postawić gdziekolwiek :!: :!: :!: 8) a przede wszystkim nie będzie to uciążliwe dla środowiska :!: :!: :!:

Jest to moja osobista odpowiedź na niechlujstwo urzędnicze i brak jasnej sensownej strategii rozwoju OZE w Polsce

Ja jestem przeciwny dopłacaniu do wyrobu gotowego jakim jest energia elektryczna czy cieplna i tworzeniu jakiś debilnego "niby wsparcia" ,które psuje mechanizmy rynkowe - życzył bym sobie tylko, abyśmy mieli dostęp na rozsądnych warunkach do kapitału umozliwiajacego uruchomienie małych firm działających w branży OZE - nawet z dużym ryzykiem. Jeżeli taka firma powstała by i potrafiła by sie utrzymać na wolnym rynku dajac zatrudnienie kilku osobom to uważam to za sukces........ jeżeli by sobie nie poradziła - to trudno byłby to sygnał że ta konkretnie ścieżka może być nierentowna i nie należy głębiej w nia inwestować. Niestety takie mechanizmy obecnie nie istnieją a środki unijne Np z programu 3.1 POIG w znakomitej większości idą w "gwizdek" -są zwyczajnie marnowane przez stada urzędników , którzy niby mają wspierać innowacyjną gospodarkę........

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Lis » 04 mar 2015, 18:51

100% racji na temat pozyskiwania uciążliwej biomasy.

Pracę inżynierską robiłem na temat zgazowarki chodzącej w odpadach garbarskich. Utylizowała odpady, wytwarzała ciepło technologiczne (oni nie podpięli zgazowarki do silnika). Kasę brali za odbiór odpadów i za sprzedaż pary.

A popiół z chromem można było wykorzystywać jako dodatek do farb. ;)
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 04 mar 2015, 20:27

Witaj Kolego Krzysztofie - przywiało mię z powrotem..... :D

....że nie podpięli do silnika wcale sie nie dziwię...... W owym czasie jedynie słusznym paliwem do kogeneratorów był Olej opałowy albo Gaz ziemny / wyjątkowo śmieciowy ......... wszystkie inne paliwa nietypowe traktowane były jak potencjalna "zaraza" :twisted: Owszem "markowi producenci" przedstawiali oferty konwersji zespołów na wskazane paliwo ale były one wręcz zaporowe - dochodziły nawet do 10x metanowiec- i zero gwarancji. Z perspektywy czasu śmiem twierdzić ,że firmy te były zinfiltrowane przez ruskich agentów..... najsłuszniejszym paliwem był wtedy surowiec od Gazpromu czy Rosnieftu..... :shock: :?
Mam nadzieję ,że teraz powoli to się zmienia......... Europa chyba dojrzała do dywersyfikacji źródeł energii , w czym dostrzegam "maleńkie światełko" w tunelu dla takich jak my na tym forum.

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: piotrul » 05 mar 2015, 12:32

Nie mamy zamiaru odpadów tworzyw sztucznych przepychać przez zgazowarkę ............ jak już pisałem jest to niepraktyczne i bezcelowe .

My chcemy zaprząc ciepło pozyskane z dwóch strumieni "wysokotemperaturowych" do przetworzenia mało przydatnych odpadów tworzyw sztucznych na towary handlowe ( jako smary , oleje opałowe, rozpuszczalniki, i substancje do dalszego przetwórstwa chemicznego). Sprzedaż tych produktów uczyni pracę biomasowego zespołu kogeneracyjnego znacznie bardziej rentowną i dywersyfikuje źródła dochodów. Oczywiście robi się z elektrociepłowienki mała fabryczka chemiczna :D - ale zaletą jej jest to ,że będzie można ją postawić gdziekolwiek :!: :!: :!: 8) a przede wszystkim nie będzie to uciążliwe dla środowiska :!: :!: :!: .......
To w końcu robisz coś, czy...
Powiem wam szczerze ze po tym co widziałem i z jakimi ludźmi rozmawiałem. To mam już to w dupie! Po prostu się nie da i koniec! Ja się poddaję, myślę o wyjeździe z stąd na stałe, jak wielu przede mną!
Bo już się pogubiłem :wink:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 05 mar 2015, 14:38

Kol. "piotrul"
Cały czas działamy 8) - nie koniecznie tutaj w Polsce - ale działamy.
- ten drugi cytat to raczej "nie ze mnie" (no chyba ,że mam juz jakąś zaawansowaną sklerozę i zem sem był zapomniał co piszem) . :lol:
Wcale sie nie dziwię ,że ludzie zaczynają p........ ten kraj i jadą gdziekolwiek byle dalej i do..... normalności.
W kazdym razie : - umiecie liczyć - liczcie na siebie. Opieranie biznasów na łasce urzędników i ich "wsparciu" to proszenie sie o katastrofę. :(

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: piotrul » 06 mar 2015, 09:03

Yyyy... ten, tego... sorki, to napisał Amator, pokiełbasiło mi się :wink:
To dlatego, nie mogłem togo spasować w logiczną całość :mrgreen:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 06 mar 2015, 10:40

Uff...... już żem myślał ,że mam tak daleko posuniętą demencję ............ :lol: :lol: :lol:
Ale ponieważ tekst nieco pasuje do mojego postrzegania rzeczywistości usilnie się nie wypierałem ..... poza tem nie chciało mi sie szukać czy aby na pewno.....tego nie napisałem... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Wracając do meritum - ja nie mam wątpliwości "czy to działa" i nie mam wątpliwości "czy to sie opłaca" . Jest tylko kwestia jak tego typu instalacje wpisać w istniejące układy przemysłowe aby generowały sensowne przychody - i nie mam też wątpliwości że jest to wykonalne.
Natomiast każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia.
W praktyce absolutnie każdą stałą biomasę można zgazować na kolumnie ze złożem stałym - jest kwestia tylko (czy aż tylko) jej przygotowania w taki sposób aby instalacja poprawnie działała.
I tak :
słoma , siano , suche części nadziemne roślin , trociny , torf , podkłady pieczarkarskie , kora , obornik z hodowli drobiu ,pyły z obróbki drewna i płyt wiórowych
- wymagają rozdrobnienia homogenizacji i granulacji do postaci brykietu - najlepiej z lepiszczem dla ograniczenia kosztów ( nie potrzeba peletyzować)

Granulacja musi być dostosowana do wielkości instalacji i optymalizowana na zużycie energii.

Oczywiście zgazowarki tolerują jakiś niewielki udział frakcji drobnej ale to sprawa dość indywidualna.
Koszty budowy instalacji zawierają się w dość szerokich granicach ale tak z mojego oglądu należy się spodziewać około 3000 - 5500 zł/kW mocy elektrycznej czynnej w zależności jaką strategię przyjmie Inwestor. Ponieważ dostępność energetyczna tego typu instalacji jest znacznie większa niż innych układów OZE stąd okresy zwrotu inwestycji będą znacząco krótsze niż np. wiatraki, PV, elektrownie wodne, i krótsze nawet od tradycyjnej kogeneracji na gazie ziemnym czy biogazie rolniczym bo koszty pozyskania paliwa są znacząco niższe.
Brak rozsądnych mechanizmów wsparcia ze strony Państwa lokuje te instalacje w miejscach gdzie występuje naturalnie biomasa i gdzie co najmniej wyprodukowana energia zużyta zostanie w znakomitej większości w miejscu wytworzenia. Widełki kosztów energii sieciowej czy paliw tradycyjnych uzasadniają z powodzeniem sens ekonomiczny budowy takich instalacji. Dodam ,że nie ma żadnych znaczących ograniczeń dla odsprzedaży energii elektrycznej i ciepła sąsiadom tyle ,że ta odsprzedaż musi byc realizowana po sieci wewnętrznej - nie związanej z Operatorami Systemów Dystrybucyjnych.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 10 mar 2015, 18:09

Zapomniałem dodać ,że koszt zwrotu inwestycji w praktyce wynosił będzie 1- 2 lat w wersji "budżetowej", "ful wypas" - około 4 lat , przy dobrym wykorzystaniu ciepła odpadowego na dodatkowe źródła dochodu , zwrot z inwestycji może nastąpić odpowiednio : nawet poniżej 1 roku , i około 2 lat w wersji full - co stanowi wręcz rewelację w branży OZE. 8)

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 01 mar 2016, 20:23

Minęło kolejne kilka miesięcy i powstał projekt skojarzenia instalacji zgazowującej na biomasie z instalacją do termicznej destrukcji tworzyw + kogeneracja jeszcze w innej "odsłonie". ...... a po co to ? Otóż kogeneracja na biomasie jest zwyczajnie kłopotliwa a czyszczenie gazu bardzo uciążliwe. Konieczność schłodzenia gazu przed silnikiem powoduje stosunkowo niską sprawność wytwarzania energii elektrycznej - z reguły nie przekraczającej wartości 25% energii pierwotnej biomasy (w brew temu co na ten temat pisałem tutaj dawno , dawno temu :( )
Destrukcja tworzyw odpadowych wymaga energii i generuje niedużo ale jednak odpady ,które mogą być również uciążliwe i trzeba je najlepiej zgazować, ponadto znane sposoby mają ograniczenia technologiczne uniemożliwiające w praktyce uzyskanie dobrych jakościowo produktów. W omawianym układzie udaje się domknąć obieg materiałowy , wyeliminować wady przeróbki tworzyw i zgazowania , a produktem jest:

- energia elektryczna ,

- celowane "ostro wycięte" bezchlorowe destylaty destruktów tworzyw olefinowych w tym nawet z PVC !!!
("stabilizowane wodorem"- czyli w znacznym udziale już nie olefiny :!: :!: :!: ) w/g szczegółowego zamówienia

- destrukty tworzyw pozostałych znajdujące bardzo szerokie zastosowanie od dodatków do paliw po dodatki do asfaltów/ mas uszczelniających

- popiół z biomasy uzupełniony CaCl2 - mający cechy nawozu ogrodniczego
i woda.........

W zależności od konfiguracji instalacji wsadem mogą być nawet wszystkie tworzywa sztuczne występujące w odpadach komunalnych i przemysłowych.
Instalacja nie będzie uciążliwa dla środowiska a wręcz przeciwnie - umożliwia utylizację odpadów komunalnych w znacznej części w sposób inny jak spalanie , zagospodarowuje lokalną biomasę rolniczą i daje produkty pożądane dla gospodarki.
A najważniejsze : - taka konfiguracja staje się rentowna bez śmiesznego wsparcia rządowego................. :D
Po latach okazało się ,że w Polsce nie ma szans dostać dofinansowanie na zgazowanie czegokolwiek , a na spalarnie śmieci jest też kłopot bo "urzędniki" strasznie dokładnie "obwąchują" technologię......

W omawianym przypadku mówimy o instalacji do przetwórstwa odpadowych tworzyw sztucznych wraz z biomasą odpadową i rolniczą/ leśną. Przetworzone tworzywa wracają do przemysłu ,zgazowana zostaje biomasa odpadowa wraz z większym strumieniem biomasy rolniczej dając energię elektryczną a ciepło zużyte zostaje na własne potrzeby. Zakład nie będzie uciążliwy dla środowiska i posiada znaczną skalowalność w zakresie zdolności przeróbczych.

kwarko
Posty:4
Rejestracja:05 cze 2014, 16:34

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: kwarko » 15 kwie 2016, 07:46

Przedstawiam stanowisko URE z 18 lutego 2016
"Koncesjonowaniu podlega zatem każda działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w źródłach kogeneracyjnych - zwanych zwyczajowo CHP ( z wyjątkiem źródeł wytwarzających energię elektryczną z biogazu rolniczego ..."


Wróć do „Stacjonarne małej mocy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 15 gości

cron