Legalność holzgasu

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 29 mar 2008, 07:53

Panowie Nasi biurukraci nigdy niedopuszczą, u nas nawet wycieraczka w pojeździe musi mieć trzy homologacje. Prościej jest zarejestrować własnej roboty samolot /experimental/ niż futrzaki na fotele w pojeździe.
Wiem to z qwazi autopsji
Pozdrawiam

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 24 maja 2008, 08:16

Jak masz "papiery" na tego Opla B. to wporządku! ale i tak rząd niemiecki może się upomnieć o jego zwrot! Jest to ruchomość i prawo o zasiedzeniu nie ma mocy. Chyba że był rejestrowany po 45-tym w Polsce, a Ty masz umowę kupno-sprzedaż z poprzednim właścicielem i zatwierdzoną w Urzędzie Skarbowym.
PS W tym KRAJU nie da się żyć normalnie!!!
A i tak zostaje jeszcze "walka" z konserwatorem zabytków! np wpis do rejestru zabytków opinie dwóch niezależnych rzeczoznawców potem do sądu i tak dalej....... Ale jeśli pojazd nie był wyrejestrowany to jeszcze troszkę kaski za zaległe opłaty z procentami oczywiście !!!!
Chyba że masz zaprzyjaźnionego "złomiarza", ale wtedy reszta na PW.

Marco
Doświadczony
Posty:181
Rejestracja:29 gru 2008, 16:55
Lokalizacja:Białystok

Postautor: Marco » 22 sty 2009, 08:29

Czyli, reasumując, to, co pisze kolega Lis na swojej stronie internetowej (że z instalacją produkującą holzgas można jeździć znacznie taniej) jest tylko hasłem relamowym książki "Drewno zamiast benzyny" :?:

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 22 sty 2009, 08:33

Nie pamiętam, gdzie o tym pisałem (pewnie gdzieś tu na forum), ale nawiązałem jakiś czas temu kontakt z jakimś rzeczoznawcą motoryzacyjnym, który się interesował pojazdami na gaz drzewny. Zapytałem go, jak wyglądałoby dopuszczenie do eksploatacji samochodu z czadnicą. Dowiedziałem się tylko tyle, że on nic na ten temat nie wie i nie są mu znane żadne przepisy dopuszczające / zabraniające / regulujące korzystanie z silników na holzgas.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 22 sty 2009, 22:45

pisałem gdzieś że byłem na pogadance w urzędzie i skończyło się to na herbatce u dyrektora, i z tego co mi powiedzieli nie powinno to stanowić problemu, choć jest to precedens i w polsce nikt tego jeszcze nie zrobił, pi razy drzwi procedura jak z przyczepką własnej konstrukcji, homologacja, badanie techniczne itp, przerabiali samochody z napędem elektrycznym (w tym własnej konstrukcji).

Marco
Doświadczony
Posty:181
Rejestracja:29 gru 2008, 16:55
Lokalizacja:Białystok

Postautor: Marco » 23 sty 2009, 09:37

W końcu zaczną się przyczepiać. To tylko kwestia czasu. O ile obłożenie drewna akcyzą może stanowić problem (a przynajmniej trudno to egzekwować), o tyle wprowadzenie homologacji na elementy instalacji nasi "kochani" urzędnicy mogą wdrożyć :evil:
Ostatnio zmieniony 02 sie 2011, 20:16 przez Marco, łącznie zmieniany 1 raz.

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Postautor: rakuk » 31 lip 2011, 19:24

Witam! Można produkować na własne potrzeby nie posiadając koncesji ale akcyzę trzeba zapłacić jeżeli paliwo użyte do wyprodukowania tej energii jej nie zawiera. Posiadam wykładnię prawną podobnego zdarzenia przyszłego dotyczącego produkcji ee w ubojni z tłuszczu zwierzęcego i zużywania jej w tym samym zakładzie. To samo dotyczy energii wiatru , wody czy produkcji biogazu i przetwarzania go na ee.Pomysł zasilania stolarni agregatem na HG umożliwia również zagospodarowanie ciepła z instalacji HG jak i z silnika. Wysokość akcyzy dla energii odnawialnej wynosiła 2010 roku ok 20zł za MWh.

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Postautor: rakuk » 31 lip 2011, 21:42

Raczej zielony i czerwony

Coondelboory
Doświadczony
Posty:473
Rejestracja:17 mar 2006, 20:16

Postautor: Coondelboory » 06 sie 2011, 09:41

Jeśli robisz stolarnię i liczysz każdy grosz, to lepiej nie zaczynaj od agregatu tylko od stolarni. Jak ona już będzie na chodzie i będzie dawała jakiś zysk, to dorobisz sobie agregat. W odwrotnej kolejności może się okazać, że ostatni grosz wyssie ci zgazowarka i na stolarnię zabraknie... Zgazowanie i energetyka to bardzo kosztowne i pracochłonne dziedziny, szczególnie na etapie prototypów - zważ wątki Ankota i BBK.

C.

blol
Wtajemniczony
Posty:37
Rejestracja:29 sty 2009, 23:04

Postautor: blol » 29 wrz 2011, 22:28

Witam! Można produkować na własne potrzeby nie posiadając koncesji ale akcyzę trzeba zapłacić jeżeli paliwo użyte do wyprodukowania tej energii jej nie zawiera. Posiadam wykładnię prawną podobnego zdarzenia przyszłego dotyczącego produkcji ee w ubojni z tłuszczu zwierzęcego i zużywania jej w tym samym zakładzie. To samo dotyczy energii wiatru , wody czy produkcji biogazu i przetwarzania go na ee.Pomysł zasilania stolarni agregatem na HG umożliwia również zagospodarowanie ciepła z instalacji HG jak i z silnika. Wysokość akcyzy dla energii odnawialnej wynosiła 2010 roku ok 20zł za MWh.
Wydaje mi się jednak że tak nie jest - ale warto to sprawdzić.

Czy masz może linka do tej interpretacji.

Moim zdaniem (przynajmniej jakiś czas temu tak było), że akcyza dotyczyła nabywcy końcowego w ustawie o podatku akcyzowym (w prawie energetycznym obecnie jest odbiorca końcowy - czyli już jest pomieszanie z poplątaniem) - a przy wytwarzaniu energii elektrycznej niezgłoszonej na własne potrzeby nabywcą końcowym nie jesteś.

Puszczając wodze fantazji trzeba by było płacić jakiś zryczałtowany podatek od np. produkcji energii w samochodzie.

Również nie znalazłem póki co powiązania pomiędzy podatkiem akcyzowym na ee z akcyzą na paliwo.

Dużo się ostatnio w prawie w tym względzie zmieniło i z tego co widzę temat warto odświeżyć.

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Postautor: rakuk » 01 paź 2011, 06:32

Wysłałem na PW

Marco
Doświadczony
Posty:181
Rejestracja:29 gru 2008, 16:55
Lokalizacja:Białystok

Re: Legalność holzgasu

Postautor: Marco » 03 lis 2011, 21:07

No dobra, ale co ma do rzeczy akcyza na drewno? Dla mnie to utopia, bo co komu do tego, co robisz z drewnem opałowym? Drewno jest materiałem tak powszechnie u nas dostępnym, że tamci mogą sobie obkładać je jakąkolwiek akcyzą - w ostateczności rozkwitnie szara strefa. A wielu z nas może mieć to paliwo za darmo.

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Re: Legalność holzgasu

Postautor: dcio » 13 paź 2012, 00:16

link poprawiony
jak zarejestrowac samochod samodzierlnie zmajstrowany

http://bitshare.com/files/p5mnrlcs/sam.doc.html
Ostatnio zmieniony 13 lis 2012, 23:39 przez dcio, łącznie zmieniany 1 raz.

Marco
Doświadczony
Posty:181
Rejestracja:29 gru 2008, 16:55
Lokalizacja:Białystok

Re: Legalność holzgasu

Postautor: Marco » 21 paź 2012, 13:12

We are sorry, but the requested file was not found in our database!

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Re: Legalność holzgasu

Postautor: dcio » 13 lis 2012, 23:40



Wróć do „Pytania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 5 gości