Czy da się w Polsce legalnie jeździć na HG?

Marco
Doświadczony
Posty:181
Rejestracja:29 gru 2008, 16:55
Lokalizacja:Białystok
Czy da się w Polsce legalnie jeździć na HG?

Postautor: Marco » 21 lut 2012, 23:49

Niedawno natknąłem się na taki artykuł:
http://www.fakt.pl/Ma-w-aucie-piecyk-na ... 599,1.html
Gdyby miał instalację HG, byłoby z pewnością tak samo - auto musiałoby być specjalnie dopuszczone do ruchu.
Tyle, że to auto z piecykiem to nie u nas.
Czy ktoś wie, jak to wygląda w Polsce? Są jakieś biurokratyczne przeszkody odnośnie HG na drogach publicznych?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy da się w Polsce legalnie jeździć na HG?

Postautor: Lis » 22 lut 2012, 09:35

Parę lat temu, gdy zaczynałem się interesować tematem, próbowałem tego dojść.

Mamy przepisy o instalacjach gazowych, ale one holzgazu nie dotyczą. Obawiam się, że taki pojazd funkcjonowałby w próżni prawnej.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Marco
Doświadczony
Posty:181
Rejestracja:29 gru 2008, 16:55
Lokalizacja:Białystok

Re: Czy da się w Polsce legalnie jeździć na HG?

Postautor: Marco » 22 lut 2012, 09:47

No tak, ale co z badaniami technicznymi? Przed badaniem demontować całe ustrojstwo, by potem znowu je zamontować?
A co w razie kontroli policyjnej? :?

ferdekfx6600
Wtajemniczony
Posty:12
Rejestracja:09 lut 2012, 13:25

Re: Czy da się w Polsce legalnie jeździć na HG?

Postautor: ferdekfx6600 » 23 lut 2012, 09:51

Moim zdaniem spróbować założyć, jechać na przegląd bądź do wydziału transportu i komunikacji (nie wiem w której kolejności) i tam się dowiesz. Jeszcze łatwiej jak masz znajomego w stacji kontroli pojazdów to powinien Ci powiedzieć czy takie coś jest wogóle możliwe w PL :roll:
Pozdrawiam i dużo holzgazu życzę :wink:

Awatar użytkownika
leśnowóz
Wtajemniczony
Posty:21
Rejestracja:30 sty 2009, 00:48
Lokalizacja:Góra Kalwaria
Kontaktowanie:

Re: Czy da się w Polsce legalnie jeździć na HG?

Postautor: leśnowóz » 06 mar 2012, 11:37

Problem w Polsce polega na tym że prawo jest tworzone przez ludzi, którzy nie mają o nim pojęcia, każdy przepis nie jest do końca precyzyjny i wymaga interpretacji, ale że nie ma u nas zcentralizowanej władzy wówczas interpretacje mogą być zupełnie sprzeczne i to wszystko zupełnie zgodnie z polskim prawem. Więc tak jak napisał Lis auto funkcjonowałoby w próżni a możlwość korzystania wynikałaby bardziej jako wypadkowa szczęścia i kaprysu urzedników.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy da się w Polsce legalnie jeździć na HG?

Postautor: Lis » 13 kwie 2012, 16:06

Piszesz to z własnego doświadczenia?
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Re: Czy da się w Polsce legalnie jeździć na HG?

Postautor: dcio » 03 maja 2013, 21:23

rozmawialem z radca prawnym polecil wystapic o wiazaca interpretacje prawna do urzedu skarbowego ale poinformowal mnie ze karzdy urzad daje inna interpreteacje.

puki co nalezy korzystac z zasady jak nie nakazana prawem akcyza to nie nalezy placic.

waldibz
Doświadczony
Posty:63
Rejestracja:26 gru 2007, 15:17

Re: Czy da się w Polsce legalnie jeździć na HG?

Postautor: waldibz » 26 sie 2013, 01:45

Witam! Z racji niegdyś wykonywanego zajęcia wiem, że uzyskanie status qvo zgodnego z prawem w tym kraju jest szalenie trudne w przypadku gdy przepis bądź przepisy nie przewidują danego stanu faktycznego. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe. Tutaj punktem wyjścia będą przepisy o ruchu drogowym, a konkretnie definicje. Pojazd taki, a siaki jest to taki pojazd, a siaki itd. Oczywiście wraz z przepisami wykonawczymi tj warunki techniczne wyposażenie, homologacje etc. Jeśli tu jakimś cudem dało by się przebrnąć (niestety nie) to wkroczymy w przepisy nazwijmy to około drogowe tj. np. o transporcie w tym ładunkach niebezpiecznych itd. itd. Następnie wkroczymy w najbardziej drażliwy obszar władzy państwowej czyli finanse tj. akcyza i inne podatki np od produkcji tegoż paliwa, oczywiście o ile będzie się mieścić w ramach definicji paliwa do pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego etc.
Są wszakże wyjątki, a właściwie szereg dość nie rozległy wyjątków od reguł i to chyba od tego należałoby zacząć, ale żeby się nimi zająć i zobaczyć czy ewentualnie miałyby zastosowanie to i tak trzeba poznać całość tych zagadnień, aby spełnić ew. warunki tam zawarte.
Trzeba do tego oblatanego w temacie prawnika. Ja osobiście dość dawno temu miałem ochotę choćby teoretycznie przećwiczyć temat, ale gdy sobie uświadomiłem skalę zadania to doszedłem do wniosku, że zostawię to młodszym zapaleńcom.
W Polsce obowiązuje zasada legalizmu, która w baaaaardzo dużym skrócie (mam nadzieję, że prawnicy mnie nie oskalpują) mówi, iż to Państwo Polskie ma obowiązek być legalnym wobec obywatela i co nie jest zakazane to jest dozwolone. Obywatel zaś ma obowiązek przestrzegać obowiązującego prawa, ale gdy ono jest złe to ma prawo do obywatelskiego nieposłuszeństwa, choć jako takiej definicji prawnej w żadnej ustawie nie pamiętam.
Reasumując: jestem przekonany, że dla jakiegoś zapaleńca nawet niekoniecznie z wielką kasą możliwym by było zarejestrowanie takowego pojazdu np. jako specjalnego bądź za specjalnym zezwoleniem np testowanie prototypu (są takie odrębne zapisy). \ktoś ten szlak musi przetrzeć i życzę w tym powodzenia.

odyssa12
Wtajemniczony
Posty:32
Rejestracja:30 maja 2014, 13:14
Lokalizacja:Międzyrzecz
Kontaktowanie:

Re: Czy da się w Polsce legalnie jeździć na HG?

Postautor: odyssa12 » 30 cze 2014, 11:34

Bez wątpienia byłoby to bardzo trudne i czasochłonne. Jak widać nie jest to niemożliwe.

Rafinex
Wtajemniczony
Posty:33
Rejestracja:09 cze 2014, 13:10

Re: Czy da się w Polsce legalnie jeździć na HG?

Postautor: Rafinex » 08 lip 2014, 13:02

Jak widać trzeba było by się dużo nachodzić i załatwiać stos papierów. Ale do odważnych świat należy, może znjadzie się ktoś kto będzie miał nie tylko czas, ale także ochotę, cierpliwość i pieniądze żeby się tym zając.


Wróć do „Mobilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 9 gości

cron