Traktor SAM na gaz drzewny

ksiksiu
Doświadczony
Posty:128
Rejestracja:13 kwie 2006, 08:35
Lokalizacja:Leżajsk
Traktor SAM na gaz drzewny

Postautor: ksiksiu » 09 mar 2009, 17:21

Witam,
od dłuższego czasu nosze się z zamiarem zrobić generator do mojego traktora. Jest to taki mały pojazd z silnikiem od WSKi (wiem, wiem to dwusów, ale dorobienie smarowania nie powinno być wielkim kłopotem) Całość chciałbym przymocować z tyłu pojazdu.

Trochę o budowie. Chcę odejść od okrągłych kształtów. Płomienicę zamierzam zrobić z szamotu. Przekrój poprzeczny to będzie kwadrat o boku długości jakieś 10 cm. W środku "wydrążony" otwór o srednicy 6 cm. Płomienica bedzie włożona w pospawana konstrukcję z kątowników. Kątowniki od góry zrównane z szamotem. Do nich przyspawana z góry blachaz dziura. Wszystko do okoła uszczelnione. poniżej płomienicy ruszt zawieszony na 4 lancuchach przyspawanych do ramy z płaskowników. nad rusztem z 4 stron wprowadzone dysze powietrzne.
Jako obudowe generatora myśle dać jakś blachę. Nie wiem co ud ami się znaleść. Pojemnik na paliwo w kształcie hmm na rysunku widać kształt.

Poniżej linki do 2 rysunkow. Mam nadzieje, ze zrozumiecie koncepcje,
pierwszy to rysunek ogolny a ddrugi ma pokazywac ksztalt plomienicy od gory.
http://img209.imageshack.us/my.php?image=generator.jpg
http://img514.imageshack.us/my.php?image=generator2.jpg



A teraz kilka pytań:
czy moja koncepcja jest słuszna? Pierw myslalem, zeby w ogole nei dawac dysz powietrznych. Ale srednia płomienicy będzie bardzo mała i będe zmuszony palić tam wiórami, a nie jak na poczatku planowałem zrębkami.
kolejne pytanie dotyczy dysz. Jaka srednica ich powinna byc? Mozna to jakos obliczyc znajac srednice płomienicy? No i w sumie najwazniejsze pytanie. Na jakiej wysokości od rusztu je zamocowac? Wszystkie na jednym poziomie? Czy moze kazda na innym.

Kolega nasunął mi jeszcze pytanie. Czy szamot wytrzyma wszelakie wstrząsy? Dodam, że będe płomienice robił sam ze specjalnej zaprawy szamotowej. Myśle, że jak wstawię druty jako zbrojenie, to powinno to wytrzymać wszelakie wstrząsy. Ale trudno mi powiedzieć. Co o tym myśłicie?

Aha co do filtru i chłodnicy, to narazie jeszcze nie wymyśliłem nic. Narazie nurtuje mnie sama zgazowywarka.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 09 mar 2009, 17:30

po co szamot, spawalne stale żaroodporne pracują bez problemu w 1100C, bez stosowania rekuperacji, wzbogacania w tlen, doskonalej izolacji tyle nie osiągniesz, no może w bezposredniej bliskości dyszy (i to niewiele góra 1300), ale dysze się odsuwa od ścianek, i po to są dyszami (zwęzenie) aby powietrze było wydmuchiwane z zwiekszona predkością, strefa wyższej temperatury niejako zamyka się w środku a przy ściankach jest chłodniej. Zaraz za dyszami zaczyna się de facto strefa redukcji gdzie temperatura momentalnie spada, ustalajac sie na końcu gdzies koło 900K cyli troche ponad 600C. Konstrukcja stalowa bedzie lzejsza odporniejsza na wstrzasy i dużo szybciej się rozgrzeje, poza tym trudniej o rozszczelnienie. Szamot ma sens w dużych stacjonarnych konstrukcjach, o dobrych parametrach tzn (izolacja, recyrkulacja spalin) gdzie jest wysoka temp i nie ma drgań.

ksiksiu
Doświadczony
Posty:128
Rejestracja:13 kwie 2006, 08:35
Lokalizacja:Leżajsk

Postautor: ksiksiu » 09 mar 2009, 17:37

ok w takim razie sprawa się upraszcza:) pod warunkiem, że znajdę odpowiednią rure.

ksiksiu
Doświadczony
Posty:128
Rejestracja:13 kwie 2006, 08:35
Lokalizacja:Leżajsk

Postautor: ksiksiu » 14 mar 2009, 16:00

ok to znów ja.
Zmieniam lekko plany mojego ustrojstwa. Płomienice zamierzam zrobić z rury o średnicy wewnetrznej 6 cm. zamierzam w jej dolnej czesci wywiercic kilka dzir, ktore maja byc dyszami. Plomienice zamierzam wlozyc w rure kwadrat o przekroju 10 cm. Z wierzchu i od spodu przyspawac blachy o wymiarach takich jak rura kwadrat z wypalonymi na srodku dziurami tak zeby sie w nich miescila plomienica. Wszystko musi byc szczelnie pospawane. do rury kwadrat zamierzam na gorze wspawac rure z zaworem ktora ma dozowac ilosc powietrza. Mam nadzieje, że rozuemiecie o co mi biega. powietrze wchodzi rurka na gorze do ustrojstwa, tam biegnie wzdluz plomienicy nagrzewajac sie i wpada przez dziury do srodka.

Co myslicie o takiej modyfikacji? i pytanie jeszcze na jakiej wysokosci od rusztu powinny byc dysze? mysle jakies 10 cm (cala plomienica bedzie miala okolo 50 cm)
pozdrawiam

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 14 mar 2009, 18:44

6cm średnicy ? przecież nawet pellet się w tym zawiesi zwłaszcza przy 50cm długosći

Co do modyfikacji to ciężko mi się ustosunkować bez rysunku, ogólnie chłodzenie płomienicy powietrzem nic nie wnosi bo energia którą uzyska powietrze i w ten sposób wniesie do płomienicy, pochodzi z niej samej. ogólnie to wszystkie zgazowarki były rozwijane w stronę tego aby to gaz powstający ogrzewał i powietrze i wsad zanim trafi do płomienicy. Z tego co widzę będzie to "prymitywne" urządzenie, radziłbym ci po prostu wykonać generator warstwowy jak w tlumaczeniu ksiazki Admina, on też jest prymitywny, ale sprawdzony i dopracowany w swojej klasie. płomienice jak już to zrób z rury kominowej stalowej (12-20cm x1m) to badziewna stal żaroodporna ale wystarczy, rusztu nie rób z durszlaka tylko utnij z 20cm tej rury (cały metr ci sie nie przyda), przetnij, rozwiń i zespawaj z tego.

ksiksiu
Doświadczony
Posty:128
Rejestracja:13 kwie 2006, 08:35
Lokalizacja:Leżajsk

Postautor: ksiksiu » 14 mar 2009, 21:11

no wedlug ksiazki to do mojego silnika potrzebna jest płomienica w wymiarach 5 cm srednicy i 41 dlugosci. Troszke powiekszylem obydwa wymiary.

Jeśli chodzi o to blokowanie się paliwa:
http://www.gengas.nu/bilder/cykel.shtml

wydaje mi się, że tu płomienica jest jeszcze mniejsza. Poza tym to urządzenie ma byc mobilne, więc myślę, że paliwo pod wpływem wstrząsów będzie opadać.

myśl o obudowaniu płomienicy druga rura nie ma na celu ogrzac tego powietrza. Albo raczej nie tylko to. Głównie chodzi mi o to, żeby wprowadzic z zewnatrz tylko jedna rurke doprowadzajaca powietrze do dysz, zamiast do kazdej dyszy z osobna.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 14 mar 2009, 21:42

Przy tej średnicy płomienicy wystarczy Ci jedna dysza.

I zamiast robić płomienicę o średnicy 5 cm, zrób szerszą ze zwężeniem stożkowym do tej właśnie średnicy -- tak radzi książka, o ile dobrze pamiętam.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:


Wróć do „Mobilne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 8 gości

cron