Pozwolenia czy są potrzebne, kiedy i jakie ?

Ankot
Doświadczony
Posty: 1584
Rejestracja: 11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja: "kleryków"

Postautor: Ankot » 19 wrz 2009, 18:28

Wszystko zależy do czego będzie służył zespół kogeneracyjny , jakiej mocy , gdzie zabudowany i w jaki sposób, co i jak będzie z niego zasilane...........
Najłatwiej uzyskać 'kwity" gdy jednostka będzie typu kontenerowego, zlokalizowana na terenie inwestora ,zasilająca obiekty własne po instalacjach własnych inwestora.
W takim wypadku wystarczy zgłoszenie na odpowiednim druku do właściwego urzędu rejonowego o modernizacji obiektu w zakresie ogrzewania i zasilania w energię w ten sposób ,że np. likwiduje się istniejąca kotłownię(lub odstawia do rezerwy) i obiekt zasila z przenośnego zespołu kogeneracyjnego zabudowanego np. w kontenerze ustawionym obok obiektu - zasilanym odpadami z biomasy . Trzeba nadmienic ,że jest to Odnawialne Źródło Energii z ustawy traktowane jako "zero emisyjne".
Zwrócić należy uwage tak lokalizować agregat aby nie przeszkadzał nikomu w zakresie hałasu ( bo bedą protesty i urząd może cofnąć pozwolenie na użytkowanie).


Problem polega na tym ,że urządzenia tego typu są nowością i urzędnicy mogą mieć kłopot ze zrozumieniem o co właściwie chodzi. Stąd mogą być najróżniejsze decyzje w tej sprawie.
Najlepiej iść najpierw do urzedu rejonowego i w wydziale budownictwa porozmawiać z urzędnikami którzy fizycznie bedą zajmować się tą sporawą . Trzeba spokojnie i rzeczowo opisać o co chodzi i podejżewam ,że nie bedzie żadnych kłopotów.
Odrebną sprawa jest URE - odsyłam na ichniejsza stronę internetowa . Dostępna jest kompletna aktualna instrukcja przygotowania wniosku o koncesję.

Najgorzej na ogół jest z lokalnym OSD ( Operatorem Systemu Dystrybucyjnego - czyli dawnym zakładem energetycznym).
Należy wystąpić do niego o Warunki Techniczne Przyłączenia małej elektrowni na specjalnym druku................... i nie dać sobie wcisnąć kosztownych "cudów na kiju" w rodzaju "złotych" liczników , stacji transformatorowych ,paru kilometrów linii SN ,wyłączników sterowanych radiem, 2 niezależnych kanałów transmisji danych z protokołami obsługiwanymi przez okoliczną dyspozycję mocy , softu umożliwiającego bieżący podgląd stanu generatora wraz z odpowiednim hardłerem i tp. inwentarza :?

Wróć do „Stacjonarne małej mocy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość

cron