Kogenerator HG

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 05 lut 2008, 10:44

Co do odbioru dzwona to nie wiem - ale :
-objetość takiego ustrojstwa musiała by wynosić ze 60m3 coby zapewnić gaz na okres czyszczenia i załadunku kolumny........
Do zbiornika gazu trzeba by wybudować jeszcze basenik na wodę.... :)
- z pewnościa tych gabarytów obiekt techniczny wymagałby wszelkich pozwoleń + jeszcze strefy ochronne.
IMHO - temat nie do zrealizowania w amatorskich warunkach.
Wogóle rozpatrywanie magazynowania HG w naszych instalacjach uwazam za bezprzedmiotowe - bo nie ma to sensu technicznego ( moim skromnym zdaniem).
Znacznie lepiej zastanowić się nad takim zaprojektowaniem zgazowarki aby mogła pracować w ruchu ciagłym.
I tu podpowiedzią może być dokładne przeczytanie ksiażki tłumaczonej przez Kol. Krzyśka - ta prymitywna współpradowa nie wymaga zatrzymywania silnika przy załadunku paliwa a i na popioły są banalnie proste rozwiazania.
Po co wyważać otwarte drzwi ? :D

BBK
Doświadczony
Posty:335
Rejestracja:15 gru 2007, 20:57
Lokalizacja:Lubliniec

Postautor: BBK » 05 lut 2008, 23:13

Odpuściłem sobie sprężanie HG, książeczke kolegi Krzysztofa mam i przeczytałem, ale cały czas szukam rozwiązań, które by podniosły sprawność całego procesu.
Pozdrawiam zainteresowanych. :)

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 06 lut 2008, 09:40

Tak sobie myślę, że magazynowanie gazu warto jednak rozważyć w niektórych sytuacjach. Nie mam tu na myśli jednak jego sprężania, jest za bardzo energochłonne, raczej magazynowanie w zbiornikach pod ciśnieniem takim, w jakim wychodzi ze zgazowarki. Przykład takiego zbiornika jest w artykule opisanym tutaj.

Jeśli układ ma się dopasowywać do zmieniającego się (czasem znacznie) zapotrzebowania na prąd, to powinien albo mieć akumulatory do magazynowania prądu albo zbiornik do magazynowania gazu. Zmiana wydatku z gazogeneratora w sposób gwałtowny spowoduje przecież zmianę składu gazu, niekoniecznie na korzyść...
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 06 lut 2008, 17:54

Wszelkie układy o których tu mówimy powinny być optymalizowane pod względem wydatku energii cieplnej i dopasowane do minimalnego stałego zapotrzebowania. Dopasowanie pod wzgledem wydajności Ee jest z reguły niezmiernie trudne z uwagi na znaczne zmiany obciażenia przemysłowego , ewentualne magazynowanie energii jest bardzo kosztowne - do tego stopnia ,że często stawia pod znakiem zapytania wogóle sens ekonomiczny budowy takiego układu. W naszych warunkach najłatwiej jest zagospodarować nadmiar energii elektrycznej poprzez jej sprzedaż do sieci OSD. Te ostatnie mają obowiazek ustawowy odkupić tak "czarną" jak i "zieloną".
Podsumowując:
Wysoką sprawnośc układu kogeneracyjnego pracujacego na biomasie bedzie mozna uzyskać najprawdopodobniej wyłącznie w warunkach stabilnej jego pracy przy monitorowaniu sporej ilosci parametrów instalacji.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 06 lut 2008, 18:01

Kol "Yaross"- jakkolwiek Kolega ma rację - to praktyczne zastosowanie takiego rozwiazania jest kłopotliwe w zakresie dokonywania rozliczeń wyprodukowanej energii Ee ( odróźnienie "czarnej" od "zielonej")- co powoduje znaczna komplikację warunków uzyskania koncesji od URE .
URE zaząda specjalnych rozwiazań konstrukcyjnych w zakresie opomiarowania i wykazania która energia z jakiego źródła pochodzi( odnawialnego czy tradycyjnego).
Lepiej tego nawet nie sugerować we wniosku...............a urzadzenia projektowac pod ciagłą pracę na biomasie.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 06 lut 2008, 18:18

No z Biodieslem raczej nie wyjdzie bo na holcgazie popychają w zasadzie motory z zapłonem iskrowym .....ale ten pomysł z "biobimbrem" bardzo mi sie "podobuje" - z pewnością na tym silnik pociągnie a i ja też chętnie od czasu do czasu zassał bym takiego "paliwka"..... :lol: :lol: :lol: 8)

Wracając do biodiesla potrafię sobie wyobrazić taką instalację pracujacą na nim i HG - z tym że eksploatacja chyba byłaby nieco kosztowniejsza.

BBK
Doświadczony
Posty:335
Rejestracja:15 gru 2007, 20:57
Lokalizacja:Lubliniec

Postautor: BBK » 06 lut 2008, 22:57

Tak myśle o poprawie sprawności kogeneratora na poziomie zgazowania i dochodzę do wniosków własnych i tych przez Was już poruszanych, że pierwsze to pozyskanie jak najwięcej energi cieplnej z wyprodukowanego HG do podgrzania wsadu i to nie tylko w samej zgazowarce ale jak to zrobił Ankot już w samym podajniku, myśle tu o dobrym wymienniku gaz/powietrze, coprawda będe miał już pewne straty na samym wymienniku ale nie będę sie martwił o pyły i czystość kanałów.
po drugie należało by też kontrolować wilgotność samego wsadu - jeszcze przed podajnikiem, z moich doświadczeń przy wykorzystaniu zgazowarki (bardzo uproszczonej) do ogrzewania domu wywnioskowałem, że trociny bardziej wilgotne dają więcej energii ale wilgotne do pewnego stopnia (szkoda,że nie mam czym zmierzyć tej wilgotności to dane te podał bym w procentach), przekroczenie tego "stopnia" zbyt mocno obniża temperature i zadusza cały proces.
Po trzecie zastanawiam sie nadal nad tym aby część gazów i pary wodnej z górnej części zgazowarki zassać bespośrednio na rozżarzony węgiel drzewny i chyba sobie nieco z tym poeksperymentuje, oczywiście muszę tak wykonać górną część Z aby można było to przy nieudanych próbach wyeliminować.
Kolega Krzysztof napisał mi w pierwszych postach, że powietrze do samego procesu może być zamiast przez dysze zasysasne przez wsad Z ale myślę, że odpowiednie wydłużenie wysokości wsadu zapobiegnie takiemu stanowi. zresztą zobaczę po wynikach.
Czas najwyższy sie zabierać za składanie Z :wink:

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 07 lut 2008, 10:32

szkoda,że nie mam czym zmierzyć tej wilgotności to dane te podał bym w procentach
Na Allegro można takie coś całkiem niedrogo kupić.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

BBK
Doświadczony
Posty:335
Rejestracja:15 gru 2007, 20:57
Lokalizacja:Lubliniec

Postautor: BBK » 08 lut 2008, 18:27

Dzięki za podpowiedź.

BBK
Doświadczony
Posty:335
Rejestracja:15 gru 2007, 20:57
Lokalizacja:Lubliniec

Postautor: BBK » 09 lut 2008, 20:55

Mam ostateczne przemyślenia co do Z - gorący HG przejdzie 4 razy przez wymiennik gaz/powietrze- 3 i 4 stopień będzie podgrzewał powietrze pobierane z zewnątrz a 1 i 2 st. bedzie podgrzewał powietrze, które już oddało część ciepła do wsadu na jego suszenie i które bedzie wzbogacone o opary powstające właśnie przy suszeniu (tak jak opisałem to pare postów wcześniej).
Myśle, że w ten sposób wykorzystam w dużym stopniu ciepło z HG i wspomogę proces zgazowywania. Jestem ciekawy jaką temperaturę HG uzyskam na wylocie ostatniego stopnia.
Co o tym myślicie :?:

Awatar użytkownika
DJ_KS
Doświadczony
Posty:159
Rejestracja:21 lis 2007, 12:57
Lokalizacja:Bory Tucholskie

Postautor: DJ_KS » 09 lut 2008, 22:12

Według mnie może być 8) Mógłbyś zamieścić trochę więcej szczegółów, czyli z czego masz zamiar zrobić tą chłodnicę? Bo ciekawy jestem jakie materiały zastosujesz. Czy to będzie kawał grzejnika rurowego czy chłodnica taka jak miał ten gościu z filmu "Holzgas-Antrieb" http://www.kabeleins.de/auto/abenteuer_ ... _druck.php czy jeszcze inaczej...
U mnie w głowie się coś już roi co do mojej zgazowywarki, ale im więcej szczegółów tym lepiej :D
Pomóżmy sobie i Światu, a najbardziej naszym kieszeniom... ;p

BBK
Doświadczony
Posty:335
Rejestracja:15 gru 2007, 20:57
Lokalizacja:Lubliniec

Postautor: BBK » 10 lut 2008, 17:35

Ta chłodnica czy raczej wymiennik to rura w rurze - w wewnętrznej płynie gaz a w zewnętrznej powietrze, dodatkowo w zewnętrznej zamontowana będzie spirala poprawiająca wymiane ciepła. takich wymienników bedzie 4 szt. zintegrowane z zgazowarką.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 10 lut 2008, 20:44

Interesuje mnie kompletna instalacja o mocy produkcyjnej około 100KW lub więcej. (...) Panowie ANKNOT i Lis oraz inni od czego powinienem zacząć?
W pierwszej kolejności -- załóż osobny wątek na forum, w tym samym dziale co ten. Tam będziemy mogli o tym do woli dyskutować, tutaj zrobi to tylko niepotrzebny bałagan dla wątkotwórcy.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

BBK
Doświadczony
Posty:335
Rejestracja:15 gru 2007, 20:57
Lokalizacja:Lubliniec

Postautor: BBK » 10 lut 2008, 20:55

Marcin zacznij od poczytania kilku tematów na tym forum, są one na tyle urozmaicone, żę można na ich podstawie zbudować własne urządzenie.
Książka jest też bardzo ciekawa, w całości obejmuje idee procesu zgazowania drewna i sposobu wykorzystania HG.
Najciekawsze posty są u kolegi Ankota aczkolwiek nieco ostatnio przystopował i wydaj e mi sie, że o wielu kruczkach technicznych nam nie pisze - co jest dla mnie zrozumiałe.

BBK
Doświadczony
Posty:335
Rejestracja:15 gru 2007, 20:57
Lokalizacja:Lubliniec

Postautor: BBK » 10 lut 2008, 20:58

Wymiennik wykonam z rur stalowych o gr 5mm - innego pomysłu na razie nie mam.
pozdrawiam


Wróć do „Stacjonarne małej mocy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 11 gości

cron