Wartosc opalowa holcgazu

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 19 sty 2008, 08:54

Koledzy - z enzymami tak wogóle nie jest prosto - przyznam sie ,że kiedyś kombinowałem takie próby na mielonym gotowanym ziarnie i enzymie zakupionym w którymś zakładzie przemysłu droźdzowego?( nie pamiętam - ze 4 lata temu to robiłem)- jakby co to bez problemu znajdziecie w necie. Otóź zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcja ( przynajmniej tak mi się wydawało) . "Zatarłem" 120l - czyli beczkę po kapuscie ....... no i wyprodukowałem se breje przypominajacą rzygi :lol: :lol: - , odczyn tego też był silnie kwasny . Cukrów nie było wogóle - cały eksperyment trafił do kibla. :? :cry: ...............
Pewnie coś sknociłem ale nie wiem co.
Poza tym jeszcze uwaga prawna : nie bardzo oriętuje sie jak obecnie iwygladają unormowania prawne produkcji alkoholu - na pewno "nie wolno wprowadzać do obrotu" bez koncesji - natomiast jak wyglada sam fakt wyprodukowania np. na własne potrzeby - czy też jest karalne jak za "babki komuny" - (bo z tego co wiem w UE nie ma zadnego problemu) ?

stratos
Doświadczony
Posty:509
Rejestracja:22 lis 2009, 19:00
Lokalizacja:Mława

Postautor: stratos » 18 sty 2010, 20:36

Wracając do sedna tematu
Lis na swojej stronie w któryms z artykułów umiścił zapis iż ilość gazu która może zastąpić 1 litr bęzyny można wyprodukować z 2,5 - 4kg drewna
Ciekawe własnie jaka jest praktyczna sprawnośc zgazowywania
Bo na ten przykład podczas analizy biogazu okazuje się iż otrzymany gaz ma miej więcej 50% wartości opałowej suchej masy wsadu

czyli np. sucha słoma ma wartosc opałową 16MJ/kg
A gaz uzyskany z fermentacji tego kilograma będzie niósł ze sobą energie 8MJ

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 18 sty 2010, 23:09

No właśnie cały "dowcip' polega na tym ,aby stworzyć taki łańcuch przemian energetycznych aby uzyskana energia użyteczna stanowiła jak największy odsetek energii pierwotnej wsadu.
Do tej pory stopień konwersji energii pierwotnej paliw do postaci użytecznej (wykonanej pracy) w skali całej gospodarki światowej nie przekraczał 20%
Innymi słowy - 80% energii z wykopanych paliw podgrzewa atmosferę........
A tak zwana kogeneracja (szeroko pojęta) stanowi tylko niewielki udział w ogólnym "przetwórstwie" paliw.

Wracając do zgazowania - cała sztuka polega na tym aby z drewna wycisnąć jak najwięcej............ a sprawność tych procesów silnie zależy od technologii.

Darek
Doświadczony
Posty:557
Rejestracja:27 lut 2006, 18:16
Lokalizacja:Mazury

Postautor: Darek » 21 sty 2010, 18:43

Z procesami biologicznymi jest ten problem, że trudno je dokładnie
kontrolować. Dlatego przy produkcji biogazu sporo nierozłozonej biomasy
jest po prostu wyrzucane, bo nie opłaca się czekać. Podobnie jest zresztą
przy fermentacji alkoholowej - po szybkim i buzliwym początkowym okresie
reszta cukrów rozkładsana jest bardzo wolno. Po dadaniu do tego
konieczności przejścia przez wiele etapów od budulca masy organicznej do
metanu i czysto chemicznej sprawności metanizacji mamy 50%. Holzgaz ma tę
zaletę, że można na różne sposoby ingerować w proces zgazowania, co
(przynajmniej w teorii) daje możliwość znacznie lepszego wykorzystania
wartości opałowej suchej masy.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 21 sty 2010, 20:35

Dokładnie tak. Dlatego zajmuję się tym tematem dość intensywnie jak na swoje możliwości bo widzę w tym niezłe perspektywy.
Im droższe będą paliwa i energia tym lepszy dla nas to interes :D Nie to żebym był złośliwy i źle życzył bliźnim, tylko czy nam się to podoba czy nie - energia będzie coraz droższa.
To wynika po prostu z uwarunkowań geopolitycznych. Nie zanosi się aby w najbliższym czasie nastąpił przełom i wymyślono jakieś super tanie źródło energii . Niby fuzja "jest w zasięgu" - ale jest taka od ~60 lat.......( od bombki wodorowej)


Wróć do „Stacjonarne małej mocy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 9 gości

cron