obieg parowy Rankine'a na gaz drzewny -- schemat

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 08 kwie 2007, 19:00

No takie "prawdziwki" były by dobre - 1000kM to 735kW..... ergo - można spoko pociagnąć generatorek synchroniczny 500kW lub asynchroniczną 700-setkę.......
Prosze Popatrz moze jeszcze ich nie wycieli - lub gdzie to wywieziono.....

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 08 kwie 2007, 20:59

A swoją drogą przydała by mi sie DTR-ka do takiego motora........

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 09 kwie 2007, 07:30

Oczywiście, że zrobię co mogę, parę lat temu rozpoczęła się w przemyśle lotniczym "czystka" wyrzucano wszystko co tylko się dało, lub konstrukcyjnie przypominało "niesłuszną" epokę , aby wygospodarować przestrzeń dla spółek. Szcególnie nasilił się ten "TRYND" po oświadczeniu wygłoszonum w WSK MIELEC przez Jego Ekselencje Premiera J.K. Bieleckiego, że zakłady lotnicze mają teraz produkować drut kolczasty, dla osłony wschodniej granicy III RP.

Coondelboory
Doświadczony
Posty:473
Rejestracja:17 mar 2006, 20:16

Postautor: Coondelboory » 20 kwie 2007, 18:04

[...] chodzi mi po głowie taki pomysł gdzie taką turbine podpatrzeć i zrobić tak na jakieć 30 kw czytałem o tyrbinie Tesli ale nie natrafiłem na konkretny opis :roll:
Daj sobie spokoj z turbina Tesli, ona jest prosta w budowie tylko pozornie. W praktyce jesli gaz roboczy ma wysoka temperature to blachy sie wypaczają i diabli wszystko biorą. Żałosną sprawnosc tego urzadzenia przemilcze...

C.

Coondelboory
Doświadczony
Posty:473
Rejestracja:17 mar 2006, 20:16

Postautor: Coondelboory » 20 kwie 2007, 22:46

Ale dlaczego chcesz sie bawic z obiegiem Rankina - w maloskalowych aplikacjach wydusisz z niego moze z 8% sprawnosci, to jest moze jedna trzecia tego co dostaniesz z silnika spalinowego. A bedziesz mial z nim kupe problemow, bo tam jest z jednej strony instalacja cisnieniowa a z drugiej prozniowa. Bedziesz potrzebowal oprocz turbiny pompe prozniowa, pompe kondensatu (na proznie) i pompe wody zasilajacej (wysokie cisnienie). Moglbys sprobowac z medium innym niz woda, ale to juz kompletnie niezbadane rejony technologii.

C.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 22 kwie 2007, 20:36

Raczej takiej turbiny nie znajdziesz . Przez całe moje życie energetyczne nie słyszałem aby coś w tym stylu było dostepne .
W mocach do 1,75 MW a na statkach nawet do 2,75 MW generatory robione są z napędem otto...............najczesciej jako Dizle na ON lub Mazut lekki. Powyżej juz w zasadzie tylko wielokrotności tych jednostek a turbiny od jakiś minimum 25 MW..............
Wyrzeźbić cos takiego bedzie bardzo trudno ( z uwagi na dokładność obróbki mechanicznej jak i materiały )
To juz lepiej zrób sobie jakiś model parowego tłokowca......... jak już koniecznie chcesz wrócić do wieku pary...... :wink:

Sorki - ale turbinka to juz "wyzsza szkoła jazdy" i na kolanie tego nie wyklepiesz..........

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 23 kwie 2007, 08:29

Turbina parowa rzędu kilku MW pracuje w Zakładzie Utylizacji Stałych Odpadów Komunalnych w Warszawie. Nie pamiętam, ile ma mocy dokładnie, ale coś koło 4-5 MW.

W mniejszych mocach turbiny pojawiają się raczej jako mikroturbiny gazowe.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Coondelboory
Doświadczony
Posty:473
Rejestracja:17 mar 2006, 20:16

Postautor: Coondelboory » 25 kwie 2007, 12:41

Małe, jednostopniowe turbinki parowe byly (i są na starszych obiektach do dzisiaj) uzywane w energetyce do napedu pomp olejowych (jako turbopompy - oba wirniki na wspolnym wale). Takie maszynki maja moc pi razy drzwi 20-40 kW. Jest tylko bol - one sa na parametry pary swiezej tych obiektow energetycznych, czyli jakies od 40 do 150 atmosfer. Wątpie, czy znajdziesz materiały i spawacza, ktory ci uspawa odpowiedni kociol.
No i jeszcze ta sprawnosc na poziomie kilku procent...

C.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 29 kwie 2007, 23:12

Spoko - jak poradze sobie z paroma problemami procesowymi , oraz dopracuje sterowanie i kontrolę - to jest szansa ,ze za jakis rok ( no najdalej 2 ) bedę w stanie produkowac te urzadzenia seryjnie 8) :lol:

Niestety , do zasilania silników tłokowych zgazowarka robi sie dość złożona o szereg dodatkowych urzadzeń majacych istotny wpłym na jakosć gazu ( sprawność ogólną ...itd...)

Coondelboory
Doświadczony
Posty:473
Rejestracja:17 mar 2006, 20:16

Postautor: Coondelboory » 07 maja 2007, 01:47

Właśnie siedzę i kalkuluję jakby tu się skutecznie zaopatrywac w paliwo. [...] dla nich granicą opłacalności produkcji jest stawka 150 PLN za tonę nieprzetworzonej rośliny. Do tego mokrej.
Ano, 150 zl za tone swiezej masy to ciut za duzo. Szczgolnie, ze poki co mozna kupic drewno opalowe po 60 zl/mp (mp to metr przestrzenny, jakby ktos nie wiedzial). Coraz trudniej, ale jednak jeszcze sie da.
W ogole samo kupowanie biomasy nie jest rzecz prosta - tak naprawde nie ma na to dobrego sposobu. Kupowanie na wage to kupowanie wody, a na metry przestrzenne - powietrza. Elektrownie zalatwiaja to kupujac megadzule, ale to, po pierwsze, jest taka egzotyka dla dostawcy, ze raczej nikt z nich na to nie pojdzie, a po drugie musisz brac próbki i mierzyc wartosc opałową.

C.
ps. Przy kalkulacji nie zapomnij, ze jak kupisz swiezą biomase to bedziesz potrzebowal miejsca i czasu na wysuszenie jej :?

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 07 maja 2007, 08:00

Własnie cały sens tego jest taki żeby dało się "jechać" na mokrej.......
No wiem - każdy ciepłownik się zaraz obruszy że straty itpe...... ale juz pisałem o tej rekuperacji/regeneracji chemicznej... :wink:

Awatar użytkownika
maszakow
Doświadczony
Posty:340
Rejestracja:07 cze 2006, 10:34
Lokalizacja:Gdańsk

Postautor: maszakow » 07 maja 2007, 10:10

Durszlak - w twoich okolicach drewno jest tanie. Jak mojemu ojcu opłaciło się jechać dostawczym samochodem gdzieś pod granicę i przywieźć do Gdańska pocięte drewno do kominka(niesuszone) - i to 2 razy... to nie myśl w takim układzie o egzotyce tylko od razu szukaj miejsca na drewutnię.
inną alternatywą jest chyba słoma która ostatnio jest palona od razu na polach....
A co do antywodoru... darujmy sobie. Taką zgazowarkę ogólnie nazywamy cyklotronem :P Gdyby Ankota stać było na produkcję antywodoru, na pewno by nie rzeźbił zgazowarki w celach oszczędnościowo-produkcyjnych tylko balowałby z Gudzowatym ciesząc się z miejsca w pierwszej dziesiątce tygodnika Wprost. :lol: :lol: informacje o wyprodukowaniu i utrzymaniu antywodoru pochodzą sprzed 5 lat.
maszakow

...A mój Jumper już nie pali - bo go ukradli ...:(

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 14 cze 2007, 11:30

Pozwólcie że dorzucę taką informację: Turbina parowa do napędów pomocniczych Zamech cecha TN-1 moc 100-300kW n=3000obr/min podwójne koło Curtisa


Wróć do „Stacjonarne małej mocy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 9 gości

cron