Strona 1 z 1

5kW ze złomu

: 26 sty 2007, 16:44
autor: Lis
Bardzo ciekawy gazogenerator znalazłem dziś czytając listę dyskusyjną o zgazowaniu...

http://whatiamupto.com/Gasification/firstfiring.htm

Sam gazogenerator zrobiony ze starego zbiornika na sprężone powietrze od sprężarki. Cyklon (który jednocześnie jest filtrem z papierowym wkładem) zrobiony jest z metalowego wiadra. Ruszt z durszlaka, chłodnica samochodowa, bardzo skomplikowany ( :lol: ) mieszacz i agregat prądotwórczy 5kW.

Gdybym tylko miał garaż pod blokiem albo mieszkał w domu, też bym takie coś zbudował.

: 26 sty 2007, 16:52
autor: Ankot
No widzicie - takie informacje utwierdzają mnie w przekonaniu ze obrałem słuszną droge z moim projektem. To poprostu bedzie działać.... 8) 8) 8)
Jezeli działają takie proste urządzenia ( trzeba by powiedzieć wręcz prymitywne - ale w pozytywnym znaczeniu bo proste znaczy niezawodne) to tym bardziej będzie działała moja zgazowarka. :wink:

: 27 sty 2007, 11:08
autor: Lis
The fan is a small shop vac run on a variac (light dimmer) so i can alter the gas flow to see the related effects.
Odkurzacz napędzany przez ściemniacz do światła (przemiennik częstotliwości?), co powala na zmienianie wydatku gazu.

: 27 sty 2007, 22:46
autor: Coondelboory
Sciemniacz swiatla to z pewnie tyrystorowy regulator napiecia. Regulacja czestotliwoscia w tym przypadku nie mialaby sensu, bo w odkurzaczach (i innych domowych drobiazgach) montuje sie silniki komutatorowe (szeregowe). Dla nich nie ma znaczenia czestotliwosc, moga rownie dobrze chodzic na napieciu stalym, byle poziom tego napiecia byl odpowiedni. Z tym, ze proby regulacji takiego silnika napieciem prowadza prosto do spalenia uzwojen - taki silnik zasilany zbyt niskim napieciem nie ma nominalnej predkosci, przez to nie indukuje sie odpowiednia SEM od wirnika i w efekcie bierze wiekszy niz normalnie prąd. Na dodatek przez nizsza predkosc wentylatora nie chlodzi sie tak efektywnie jak powinien. Mozna tak sie pobawic pare minut, ale nie mozna liczyc, ze tak bedzie stale.

C.

: 29 sty 2007, 17:13
autor: Ankot
......zalezy co chcesz odfiltrować ..... bo jeżeli pyły - to ok. ale jeżeli smołę to juz nie wyjdzie bo zapcha filtr papierowy...... Najpierw nalezało by odfiltrować pyły ale w warunkach wysokotemperaturowych tak żeby smoła sie nie osadziła na filtrze ( papierowy sie nie nadaje)- a nastepnie schłodzić gaz na odpowiednio skonstruowanej chłodnicy ze znacznymi przelotami zabudowanymi tak aby dało sie je czyścić szczotką ze smoły ( albo przepłukać jakimś rozpuszczalnikiem ?).
To co zostało pokazane na zdjeciach - bedzie działało ale na krótką metę.
Co prawda jest to instalacja współprądowa ale smoła i tak wystepuje w gazie - tylko nieco w mniejszej ilosci.

: 29 sty 2007, 18:24
autor: Lis
Do chłodnicy też mam zastrzeżenia. Zamiast chłodnicy do cieczy lepiej użyć chłodnicy międzystopniowej powietrza (intercoolera), chyba jest lepiej przystosowana do tego rodzaju czynnika...

: 29 sty 2007, 19:44
autor: Ankot
Słusznie ale i ta moze sie zapchać smołą - trzeba sie powaznie zastanowić jak się jej pozbyć......... ciekaw jestem czy mój pomysł z recyrkulacją wypali.......

: 10 lut 2007, 00:00
autor: Ankot
Nie myślę - bo juz wymyśliłem .....:lol: :lol: :lol: 8) :wink:
Wiem jak zrobic ,z czego , czym wypełnić ,jak sterować ,czym pompować powietrze ..... buła z masłem :wink:
Sie tym zajmę tylko wtedy gdy okaże się ,że nie mam mocy na silniku( co raczej mało prawdopodobne bo uwzgledniłem w jego doborze gorsze paliwo).
W tym momencie bardziej mnie interesuje pozbycie sie smoły albowiem jako wsad chcę zastosować odpady leśne łącznie z igliwiem.
Zakładam ,że mi sie ona jednak rozłozy na grubej warstwie wegla - u mnie komora reakcyjna bedzie miała wysokość 1,6m a proces wstepnego zgazowania bedzie się zaczynał w 3 metrowym podajniku.
Dodatkowo proces bedę popychał wentylatorem recylkulacyjnym gazu .

: 06 wrz 2009, 13:56
autor: BBK
mini bo mini ale działa :) też podgrzewają wstępnie powietrze przed podaniem na dysze. :idea:
ja sklejam moje zgazo i będe to ciągnął do końcowego efektu. 8)