gaz drzewny do ogrzewania i zasilania domu

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:
gaz drzewny do ogrzewania i zasilania domu

Postautor: Lis » 09 mar 2004, 22:30

Pod adresem http://www.holzpower.de można znaleźć informacje na temat instalacji do ogrzewania i zasilania prądem domu za pomocą gazu drzewnego. Można obejrzeć schemat koncepcji instalacji (widoczny układ zgazowywania drewna, piec i kocioł wodny po prawej stronie i silnik spalinowy na dole) oraz zdjęcia instalacji podczas testów (jeśli mnie wzrok nie myli, to gaz z urządzenia jest sprężany do butli gazowe (sprężarka w kolorze niebieskim widoczna jest po lewej stronie zgazowywacza, a butla w kolorze szarozielonym na kilku zdjęciach stoi na ziemi).

Pomysł ciekawy, szkoda że cała strona po niemiecku. :(

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 05 sie 2006, 21:41

No obejzałem "konzept"....... co prawda nie "szprecham" ale ze schematu widac ,ze opracowywał to nie energetyk.......... koncepcja "do bani" bo z agregatu pradotwórczego nie widac odbioru ciepła - czyli nie jest to kogeneracja . Dalej spalanie holzgas"u w kotle to wg. mnie marnotrawstwo. Nie bede sie rozpisywał dlaczego - bo stoi to w innych moich postach. :lol: :lol: :lol: 8)

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 06 sie 2006, 21:39

koncepcja "do bani" bo z agregatu pradotwórczego nie widac odbioru ciepła - czyli nie jest to kogeneracja .
Zaraz zaraz...a co płynie tymi "kreskami" od silnika do wymiennika ciepła od ogrzewania (tego po prawej stronie, nad kotłem)?

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 06 sie 2006, 22:40

Nie wiem co płynie ( faktycznie sobie niedopatrzyłem tych "kresków" - ślepne na starość) - ale wiem ,ze lepiej byłoby ten gaz spalić w silniku generatora niz w kotle........ bo poprostu zysk podwójny ( w pradzie i w cieple a nie tylko w cieple) - ten kocioł w tym projekcie jest niepotrzebny............... No chyba ,ze potrzebne ciepło o parametrach wyzszych niz to z chłodzenia silnika - ale po co to komu w chałupie ?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 07 sie 2006, 08:33

Myślę, że kocioł jest po prostu źródłem szczytowym, używanym w momencie największego zapotrzebowania na ciepło gdy nie ma potrzeby produkcji dużej ilości energii elektrycznej.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 07 sie 2006, 12:13

Wogóle ten schemat jakis dziwny - ciepło z kotła (wg . kresek) do jakiegos zasobnika a potem dopiero do domu........... no bezsens zupełny - chyba ze do pracy okresowej gdzie ten zasobnik robi za akumlator ciepła.......... ale w takim razie odpalać i gasić holzgazownice ? - też jakies dziwadło......... :? :? Z definicji te urzadzenia powinny pracowac w ruchu ciagłym.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 07 sie 2006, 12:37

Myślę, że ten zbiornik ma za zadanie wyrównać nierównomierny pobór energii elektrycznej w ciągu dnia. Czyli umożliwić odbiór ciepła w momencie, gdy nie jest produkowana dostateczna ilość energii elektrycznej (i ciepła w skojarzeniu).

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 07 sie 2006, 13:44

A ja mysle ,ze jest na odwrót - energia elektryczna jest produkowana 'na okragło" a ciepła brakuje okresowo - stąd ten kocioł dodatkowo. Sposób wykonania instalacji swiadczy raczej o bardzo nierównomiernym zapotrzebowaniu obiektu na ciepło . Kogeneracja prawidłowo dobrana (wg. książek) ma zapewnic minimalne stałe zapotrzebowanie na energię el. i ciepło. W Polsce obecnie sa szczególnie sprzyjajace warunki do eksploatacji takich urządzeń.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 07 sie 2006, 13:56

Kocioł jest po to, by zapewnić więcej ciepła gdy ilość jego wyprodukowana z kogeneracji jest za mała. To jasne.
Zasobnik jednak ma za zadanie wyrównać odbiór ciepła. Jak rozumiem instalacja jest na potrzeby małego domu, w którym zapotrzebowanie na energię elektryczną zmienia się w ciągu dnia znacznie. Ponieważ ciepło jest produkowane proporcjonalnie do energii elektrycznej, może się okazać, że pobieranie ciepła bezpośrednio z silnika nie pozwala na zapewnienie podaży ciepła w momencie pojawienia się zapotrzebowania. I po to zasobnik.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 07 sie 2006, 18:53

Generator pewnie chodzi cały czas - bez znaczenia dla niego jest czy odbiera sie 5% mocy czy 100% - on musi sie krecić z określoną prędkością konstrukcyjną . Nie bardzo sobie wyobrazam ,że ktos wyłacza generator bo akurat nie ogląda telewizji a za 5 min odpala go bo chciał poogladać gołe baby w necie :lol: :lol: 8) .
Zważ kolego ,że jest to maszyna zasilana holzgas"em - a zatrzymanie i odpalenie samej gazownicy nie jest takie proste........... Generalnie - powtórze się ale kogeneracjia ma tylko tam sens gdzie równocześnie wystepuje zapotrzebowanie na Ee i ciepło - w innych przypadkach ekonomika eksploatacji czegoś takiego traci sens. Inna sprawa jezeli urzadzenie pracuje "wyspowo" - wtedy może zaistnieć konieczność eksploatacji tylko ze wzgledu na Ee ale to juz inna para kaloszy.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 09 sie 2006, 15:27

Hehehehehe : - no to ja mam lepszy projekt - i za "chwile" będzie do obejżenia jako pełnosprawna instalacja kogeneracyjna 8) 8) 8)
A tak wogóle to juz po rysunku czułem coś ,że zabieraja sie do tematu " od d*** strony" :lol: :lol: :lol:


Wróć do „Stacjonarne małej mocy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 9 gości

cron