CHP z silnikiem spalinowym

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:
CHP z silnikiem spalinowym

Postautor: Lis » 11 lip 2006, 11:27

CHP z silnikiem spalinowym i gazogeneratorem współprądowym

http://www.tev.ntnu.no/MariaBarrio/publ ... sifier.pdf

W układzie zastosowano trzycylindrowy silnik pochodzący z ciągnika Zetor Z4901, o zapłonie samoczynnym, wolnossący, z wtryskiem bezpośrednim. Objętość skokowa silnika wynosi 2,7 dm3, stopień sprężania – 17:1, przy prędkości obrotowej 2200 obr./min osiąga on moc 34,2 kW.

Stopień sprężania silnika został obniżony do wartości 11:1 aby mogły być stosowane różnorodne paliwa gazowe, od gazu ziemnego do gazu generatorowego. Ponieważ silnik posiada odrębne głowice dla każdego cylindra, jego modyfikacja była łatwiejsza. W miejsce wtryskiwaczy wstawione zostały świece zapłonowe z małych silników motocyklowych, wybrano świece o małych wymiarach by zmniejszyć odprowadzanie ciepła z komory spalania i ograniczyć możliwość wygaszania płomienia w strefie zapłonu. Każda ze świec jest podłączona do oddzielnej cewki zapłonowej co zapewnia dużą energię iskry i łatwość zapłonu.

Zgazowarka w ciągu godziny zgazowuje 5 kg/h drzewnego peletu do postaci gazu drzewnego o wartości opałowej 4,9 MJ/m3n w ilości 12,5 m3n/h.

Oczyszczone i osuszone powietrze z sieci sprężonego powietrza pod ciśnieniem 3 bar trafia do zbiornika, z którego następnie rozprowadzane jest siedmioma niezależnymi kanałami, na każdym z nich zamontowany jest przepływomierz i zawór do pomiaru i regulacji przepływu. Z każdego kanału pięć przewodów dostarcza powietrze do zgazowarki w różnych miejscach urządzenia. W odróżnieniu do typowych gazogeneratorów, w tym urządzeniu panuje ciśnienie nieznacznie wyższe od atmosferycznego. Dzięki temu możliwe jest dokładne mierzenie ilości powietrza docierającego do poszczególnych stref urządzenia, ale istnieje pewne ryzyko wycieku gazu generatorowego w razie pojawienia się nieszczelności.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2007, 12:47 przez Lis, łącznie zmieniany 1 raz.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 30 sty 2007, 22:55

Przejzałem ten projekt i mam pytanie - co robi ta butla z Azotem na schemacie ?
O ile tabela 2 podaje skład uzyskanego gazu to zastanawiajace jest to że brak w nim Metanu :!: .........
Kolumna ma izolację termiczną z wełny szklanej ( jak dobrze zrozumiałem) i na zewnatrz jakowyś "Isolatur" - pewnikiem też jakaś izolacja term. Komora wykonana z ceramiki.
O ile wiem we wszystkich opisach holcgazownic i składów gazu autorzy podają mniejszą lub wieksza zawartość Metanu - a tu jest "zero".... być moze jest to spoowodowane tym ze kolumna ceramiczna. Myślę że może mieć znaczenie materiał albowiem żelazo i nikiel sa katalizatorami w syntezie CH4. Prawdopodobnie sensowne było by wykonanie instalacji ze stali żaroodpornej w której składzie występują oba metale.
A wogóle ten gaz ma dość kiepską WO - ~5 MJ/nm3 to moim zdaniem nędza...... taki gaz uzyskuje sie w byle jakim koszu na śmieci . 10 % CO2 świadczy o małym zapotrzebowaniu energetycznym złoża .
Sądzę ,ze moze być błędem podawanie powietrza w kilku miejscach w kolumnie.
Zastanawiam sie w jaki sposób spala się mieszanina gazów palnych w warunkach ograniczonego dostepu tlenu . Czy gazy spalają się wszystkie jednakowo równomiernie - stosownie do ilosci tlenu czy też któryś jest bardziej reaktywny i pali się " w pierwszej kolejności " ?

Spora jest też zawartość Azotu 46,8% - jakoś mi nie korosponduje z małą zawartością CO2 . Azot moze pochodzic z powietrza albo z tej butli ........ "na oko" powinno być go mniej z uwagi na zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne złoza bo jest dobrze izolowane ( wiec mniej wsadu trzeba spalić no i mniej powietrza na to pójdzie - a zatem i mniej Azotu......) Mozliwe tez ,że proces był zbyt krótko prowadzony i kolumna nie zdążyła sie nagrzać ( wykresy temperaturowe dotycza 240 min - czyli tylko 4 godzin....... ) - jest prawdopodobieństwo ze jakość gazu powinna sie podnosic w miarę rozgrzewania instalacji.

Czuje sie jak kaleka nie znając "ichniejszej" gadki - ale tez znajomosc literackiego nie gwarantuje poprawnego zrozumienia tekstu - techniczny to zupełnie inny jezyk.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 31 sty 2007, 12:49

Przejzałem ten projekt i mam pytanie - co robi ta butla z Azotem na schemacie ?
Służy ona do awaryjnego wyłączania gazogeneratora w przypadku pojawiania się przecieku.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Darek
Doświadczony
Posty:557
Rejestracja:27 lut 2006, 18:16
Lokalizacja:Mazury

Postautor: Darek » 31 sty 2007, 16:07

Rzuciłem okiem na ten dokument i chyba wiem dlaczego 0 metanu i mało CO2. Najprawdopodobniej wynika to z dosyć wysokiej temperatury zgazowania. W reakcji Boudouarda (opisanej na samym początku tego PDF) ustala się taka równowaga:

Obrazek

Jak widać powyżej 800 stopni udział CO2 jest mały. Nawet jeżeli CO2 powstanie wcześniej, to w reakcji Boudouarda przereaguje z węglem dając 2 CO. Gdyby zamiast CO umieścić na wykresie wodór, a zamiast CO2 metan, to mielibyśmy zależność wodoru i metanu od temperatury (oczywiście temperatury będą inne).

W przypadku spalania mieszaniny gazu w ograniczonej ilości powietrza, to także zależy od równowagi palnego gazu do produktów spalania. Nie mam konkretnych danych, co spali się pierwsze. Ale ponieważ holzgaz będzie zawierał sporo CO2, a nie będzie zawierał wody, to jako pierwszy powinien spłonąć wodór. Ale sam proces spalania w tym wypadku może być straszliwie złożony.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 10 lut 2007, 12:10

Wniosek z tego że w złożu należy utrzymywać temperature nie mniejszą jak 1000*C . Ale bardziej mnie by interesowało jak "wykopać" azot w prosty sposób z HG................. :?


Wróć do „Stacjonarne małej mocy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 8 gości

cron