Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"
Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 07 gru 2011, 11:28

Jak już pisałem pracuje okresowo - wciąż jest sporo problemów eksploatacyjnych kłopotliwych do usunięcia z przyczyn ekonomicznych i czasowych przede wszystkim . Ale powoli i bez kredytów zbliżam się do momentu gdzie obsługa sprowadzała się będzie do zasypania agregatu biomasą - już nie tylko zrębkami ale i trocinami,sieczką słomianą itd.
Powoli już dojrzewam do do edycji 2.0 ( bo ostatnia pracująca to 1.6......) :D

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: rakuk » 29 mar 2012, 19:50

Podobna wielkością do konstrukcji Ankota jeśli chodzi o silnik jest konstrukcja u zachodniego sąsiada http://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki ... zewnym.pdf

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Lis » 13 lut 2013, 16:35

Dobre pytanie...
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 23 gru 2013, 10:47

Silnik stirlinga jest doskonały przy chłodzeniu holzgazu a drugi na spalinach z tłokowca + ORC na cieple odpadowym ze wszystkich 3 wcześniejszych a odpad z orc do suszenia wsadu .
No i zrobiła nam się mała fabryka.

tomekshlm06t
Posty:2
Rejestracja:30 mar 2014, 20:08

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: tomekshlm06t » 30 mar 2014, 20:22

Witam, nie udzielałem się do tej pory na forum.
Ale cały wątek przeczytałem.
Ankotowi moje uszanowanie za cierpliwość i konsekwencję.
Pytanie do Ankota:
W jakim miejscu jesteś na dzień dzisiejszy z wytwarzaniem ee? Czy Twoja praca zaowocowała i leżysz sobie bykiem?
Śledząc Twoje wpisy dało się odczuć początkowe zlekceważenie problemu zgazowarki, większe zaangażowanie było w części elektrycznej.
Czy możesz pokusić się o krótkie podsumowanie eksploatacji do chwili obecnej?
Niskie ukłony, czekam na coś do poczytania...

prezzess
Posty:2
Rejestracja:08 sie 2014, 11:44

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: prezzess » 08 sie 2014, 12:22

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem nowym użytkownikiem jednak zdążyłem dokonać lektury całości tego, widzę zapomnianego już nieco, aczkolwiek fascynującego mnie tematu.

Nie ukrywam, iż chciałbym znów ujrzeć posty kol. Ankota, w szczególności dotyczące dalszych modyfikacji jakich dokonał po doświadczeniach wynikających z eksploatacji "ustrojstwa". :)

Mam też pewien pomysł dotyczący zgazowarki współprądowej z grawitacyjnym przemieszczaniem wsadu. Być może już ktoś wpadł na podobny pomył i ma doświadczenia z nim związane.

Chodzi mi o zastosowanie rusztu obrotowego, który zamocowany byłby np przez spawanie na swojej osi obrotu. Pic polegałby na tym, że oś obrotu stanowiłaby ułożyskowana rura, przechodząca przez cały zasyp i część zgazowującą stanowiąc jednocześnie przewód doprowadzający powietrze do strefy zgazowania przez nawiercone w nim otwory. Rozwiązanie mogłoby wyeliminować konieczność stosowania dysz powietrza w korpusie zgazowarki bądź wspomóc ich działanie. Napęd stanowiłby motoreduktor zainstalowany nad zasypem. Mało tego takie rozwiązanie przy zastosowaniu złącza obrotowego ułatwiłoby doprowadzenie przez rurę innych gazów do strefy zgazowania, np gorących spalin. Wspawanie jakiegoś stałego elementu (łopatki) nad samym rusztem do korpusu ułatwiłoby dodatkowo jego oczyszczanie. Odpada również problem szczelności elementów poruszających rusztem przy klasycznym ich umiejscowieniu.
Zastosowanie rury wymusiłby oczywiście zwiększenie średnicy samej komory zgazowania celem zachowania wydajności i koniecznie trzeba to uwzględnić na etapie projektu.
Generalnie byłoby to dodatkowe uproszczenie konstrukcji w komorze popielnika (mniej elementów ruchomych w strefie wysokich temperatur).

Ot cały pic :)
Czekam na krytykę :)

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: piotrul » 08 paź 2014, 13:40

Zapewne chodzi Ci o coś takiego >
http://www.youtube.com/watch?v=Kkcff8gJr0A
:wink:

prezzess
Posty:2
Rejestracja:08 sie 2014, 11:44

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: prezzess » 22 lis 2014, 09:29

Dokładnie tak. :) Nie wiedziałem, że takie rozwiązania już ktoś zastosował w każdym bądź razie przydałyby się opinie nt. ich funkcjonowania.
W ogóle to coś widzę, że temat został uśpiony i bardzo mnie to martwi :(. Rozumiem, że wiele kwestii zostało już wyjaśnionych, ale z pewnością podczas eksploatacji urządzeń pojawiają się nowe problemy, o których warto byłoby pisać. Mam nadzieję, że temat ożyje ponownie...

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 28 sty 2015, 16:46

Nie taki uśpiony......... :D Obecnie jest aktualne zagadnienie nie tyle samego zgazowania biomasy (bo tutaj powiedziano w zasadzie wszystko) lecz jak to robić by działalność ta przynosiła dochód albo przynajmniej aby nie generowała strat. :shock: Obecne propozycje Ministerstwa Gospodarki i URE idą na manowce, a mydlenie oczu nt. tzw "prosumęctwa" i propozycji urzędników w tej materii są oględnie mówiąc żenujące ,żeby nie powiedzieć haniebnym naigrywaniem się z ewentualnych "prosumentów" - co w sumie petryfikuje coraz bardziej układ monopolowy dla wielkich koncernów energetycznych, a wszelka dyskusja na tym polu w wykonaniu urzędników jest tylko mydleniem oczu.
Mam na myśli projekty biznesowe z tym zwiazane lecz nie oparte ( finansowo) na li tylko kolorowych certyfikatach tudzież innych urzędniczych pomysłach. Chodzi o projekty spinajace sie same finansowo i generujace jeszcze przyzwoity przychód dla Inwestora.
Dlaczego tak ?- ano dlatego że "Łaska urzędnicza na pstrym koniu jeździ". Osobiście uważam ,że wszelakie dopłaty do "wyrobu gotowego" jakim jest energia (w tej czy innej postaci) to totalna głupota zwiazana dodatkowo z bezmyślnym niszczeniem gospodarki poprzez deregulację mechanizmów rynkowych. One dopłaty powoduja horendalną zwyżkę cen urządzeń do poziomu który przekracza okres zwrotu z inwestycji powyżej 15 lat przy resursie remontowym i gwarancji na poziomie 6, 10 lat w zależności od rozpatrywanej technologii. Taka polityka prowadzi tylko do tuczenia banków i różnej maści inkubatorów co to niby maja pomagać przedsiębiorcom a marnują tylko ich czas i środki unijne (czyli z naszych podatków - tak , tak). Generalnie mówiąc znakomita większość tych instytucji miele i marnuje środki a para zamiast do przedsiębiorców idzie w gwizdek. Na ten moment mogę podać kilka adresów które należy omijać szerokim łukiem, poza tym nie należy się łączyć z inkubatorami które żądają wyłączności na etapie preinkubacji - albowiem Stracicie tylko czas i nadzieję że w tym kraju można cokolwiek pozytywnie załatwić.
Podsumowując - potrzebne sa pomysły (nie co zrobić aby to działało- bo tych jest sporo) ale co zrobić aby te technologie przynosiły dochód.
Pozdrawiam Wszystkich
8)

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 08 lut 2015, 23:49

Średnia cena aktualnie oferowanych gazowych jednostek kogeneracyjnych to około 2500 Euro/kW mocy - tj około 10.000 zł netto za 1 kW mocy elektrycznej . Przy cenie energii na poziomie 65gr w taryfie C11 - daje nam to zwrot zainwestowanych środków po około 24 tysiacach godzin ruchu - przyjmując jego dostępność na poziomie 8000h rocznie daje nam zwrot inwestycji po 3 latach nie licząc kosztów eksploatacji i kosztów finansowych - dodajac wszelkie składniki robi się okres który jest dłuższy od resursu remontowego głównego maszyny tym samym inwestycja wydaje się zupełnie nieopłacalna bo nie zdąży się zwrócić przed remontem głównym.

Czy aby tak jest w rzeczywistości ?
- nie koniecznie ,albowiem po stronie przychodu należy uwzględnić cenę wytworzonej energii cieplnej - dajmy na to w bardzo atrakcyjnej cenie - 10gr/kWh . Uwzględniając ciepło okres zwrotu hipotetycznej jednostki wyniesie : 10000/0,75 = 13,333 rg /8000= 1,66 roku......(przy założeniu ,że wykorzystujemy tylko ciepło niskotemperaturowe ze spalin) I nagle z 3 lat zrobiło nam się 1,66 roku ! A jeżeli byśmy ze strumienia ciepła jaki generuje agregat wykorzystali jeszcze wysokotemperaturowe w ilości porównywalnej z Ee i wykorzystali to ciepło do procesu produkcyjnego generującego nam przychód na poziomie 3,0zł/1kWh + drugie 3 zł /kWh z chłodzenia holzgazu zasilajacego agregat....... to będziemy mieli : 3+3+0,65 + 0,1 = 6,75 zł/kW ( uwzględniając już w tym straty z różnych przyczyn)- stąd
10000/6,75 = 1481 h ( czyli zwrot niecałe 2 miesiące ) . Upadłem na głowę ? - nie wykluczone :D - ale nie upadłem -tylko mamy pomysł na zagospodarowanie ciepła odpadowego z zespołu kogeneracyjnego zasilanego holzgazem z odpadów drzewnych gdzie powstaje produkt handlowy z wysoką stopą zwrotu inwestycji. Oczywiście jest to bardzo/bardzo uproszczony szacunek - ale będzie odpowiadał rzeczywistości.
Szanowni Koledzy - jest nas w ekipie 3 gości -dysponujemy inwestycją w którą wsadziliśmy około 800 k zł zlokalizowaną w centralnej Polsce i potrzebujemy 4-go który waży 700k zł( lub więcej) i nie chce tego trzymać w obligacjach, a nie boi się grać na rynku( może sie trafić ogólny krach - a ja też mogę "kopnąć w kalendarz") - tę kasę potrzebujemy na dopracowanie szczegółów technologii. Jest realna szansa ,że instalacja prototypowa zarobi na całą fabrykę docelową. Bliższe szczegóły na PW.
Pozdrawiam.
PS: bujaliśmy sie przez prawie 2 lata - z różnymi tzw "inkubatorami" - i jesteśmy tym zmęczeni - urzędasy tylko kierują parę w gwizdek i bardzo absorbują czas.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 21 lut 2015, 18:53

Trochę nie na temat ale jest to kontynuacja projektu w zakresie niezmiernie istotnym dla sensu budowy tego typu instalacji:

Z uwagi na brak regulacji w zakresie OZE musimy sami zadbać o rentowność naszych instalacji.
Jak to zrobić ? :
- trzeba postarać się wykorzystywać biomasę nietypową i trudną technologicznie
(możliwą do pozyskania za darmo bądź można dodatkowo uzyskać pieniądze za utylizację)
- zagospodarować ekonomicznie wszystkie strumienie powstałej energii przy czym sprzedaż jej do sieci publicznej jest raczej nieopłacalna -
lepiej sprzedać odbiorcy końcowemu uzyskując znacznie lepsza cenę .
- zaprząc wytwarzaną energię do procesów technologicznych własnych - czyli mieć pomysł na biznes tak zorganizowany aby własna energię
przetworzyć w zbywalny towar.

Chciałem jeszcze zauważyć ,że tylko do końca tego roku można uzyskać prawo do zielonych certyfikatów - tylko trzeba uruchomić instalacje przed 31 grudnia 2015r.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 25 lut 2015, 14:33

Co to znaczy biomasa trudna:
- a na przykład zużyty podkład pieczarkarski - w brew opinii niektórych ciał naukowych da sie go zgazować bo udało nam się to uczynić.
Oczywiście sporo popiołu ale sam proces do wykonania na instalacji współprądowej ze złożem stałym. Podkład wymaga odpowiedniego przygotowania a przede wszystkim postępowania z nim albowiem stanowi potencjalne zagrożenie biologiczne dla upraw aktualnie prowadzonych- dlatego trzeba zachować szczególne warunki sanitarne aby nie dochodziło do zakażeń wewnętrznych na farmie pieczarkarskiej.
Da się to poprowadzić z dodatnim wynikiem finansowym - dla pieczarkarni jako takiej, jak i dla potencjalnego Inwestującego w zespół kogeneracyjny.

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: piotrul » 25 lut 2015, 14:49

Ankot, próbowałeś zgazowywać "śmieci" (gumy, pp, pcv itp) ?

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 25 lut 2015, 17:22

Zgazowywać tworzyw sztucznych nie da się w konstrukcjach stałozłożowych - ulegają zaklejeniu. Niewielki dodatek tworzyw dało by się przepóścic ale nie ma to sensu bo jest kłopotliwe technologicznie. Samo rozdrobnienie tworzyw to bajka na kilkadziesiąt tysiecy i masa energii elektrycznej - poza tym gaz powstały będzie silnie zachlorowany (chlorowodór - z parą wyjdzie kwas solny) albowiem w warunkach technicznych bardzo trudno jest odróżnić tworzywa chlorowane (PVC i podobne) od pozostałych poliolefn . Co zrobi kwas solny z silnikiem z pewnością nie muszę tłumaczyć.
Na tworzywa wymyśliliśmy inny sposób - bardzo atrakcyjne wyniki pierwszych prób . Powiem tylko ,że udało nam się upłynnić praktycznie całe tworzywo (minus zanieczyszczenia i wypełniacze mineralne) bez powstawania karbonizatów i gazu jak ma to miejsce w tradycyjnych technologiach. U nas depolimeryzat jest odchlorowany i nie smrodzimy niczym na zewnątrz. Dodatkowy produkt jaki uzyskujemy to Kwas solny ok 25% :D Uzyskane depolimeryzaty maja postać :
1) stałą w normalnej temperaturze - konsystencją przypominają smar / woski
2) ciekłą o parametrach zblizonych do olejów opałowych ( temp krzepnięcia ok -15*C)
3) ciekłą o parametrach zbliżonych do benzyny ( temp. krzepnięcia ok - 30* - 40* C )
Prawdopodobnie mozliwe jest pozyskanie w 100% gazu palnego bez powstawania karbonizatów i zawartości chloru / siarki.

Chciałem jeszcze dodac ,że próby depolimeryzacji w nieodpowiednich warunkach mogą prowadzić do detonacji w instalacji.
Bardzo niebezpieczne pod tym względem wydają się worki po nawozach Azotowych - saletra amonowa z węglowodorami tworzy górniczy materiał wybuchowy zwany Amonitem

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Kogenerator o mocy Pe/Pc = 45/45kW zasilany Holzgazem

Postautor: Ankot » 26 lut 2015, 14:14

Chciałem jeszcze dodać ,że w/w resztki saletr z worków mogą detonować w obecności węglowodorów samoistnie - wystarczy odpowiednia temperatura a ta o której tutaj mówimy z pewnością wystarczy do "bum". "Bum" będzie adekwatne do ilości saletry i innych obecnych utleniaczy.
Również niebezpieczną substancją może być ....... zwykły gips CaSO4 - te 4 tleny na końcu mogą być wyjątkowo niebezpieczne z węglowodorami powyżej temperatury samozapłonu..... Potwierdza to tragiczny wypadek jaki miał miejsce w zakładach Nidagips Gacki - bodajże na przełomie lat 70-80 ub. wieku. Zginęło kilka osób a zakład zdemolowany. Mieszano w nim zwykły gips z pyłem cynkowym jako produkt farbiarski i pakowano w worki z odzysku - właśnie po saletrze amonowej. Oczywiście saletra była tylko inicjatorem - detonacji uległ odwodniony gips z metalicznym cynkiem . Dlaczego o tym wspominam : bo u nas mamy ciekły węglowodór w wysokiej temperaturze a przypadkowe dodanie do tego saletry czy gipsu lub innej substancji (ogólnie uznawanej za niepalną i nie niebezpieczną) zawierającej większą ilość tlenu w cząsteczce może doprowadzić do samoistnej detonacji. Miałem kiedyś propozycję aby jako katalizator depolimeryzacji zastosować właśnie gips...... :roll: Przypuszczam ,że takimi substancjami mogą być np. cukier , mąka , proszki do prania , odplamiacze i cała masa chemii domowej ( resztki w opakowaniach ) itd.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Wyszła by reakcja rozkładu totalnego nie tylko plastików ale i najbliższej okolicy. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Sorry ,że nie na temat - ale cenię sobie życie wszystkich odwiedzających to forum i przestrzegam przed nieprzemyślanymi do końca eksperymentami w tej materii.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2015, 20:58 przez Ankot, łącznie zmieniany 1 raz.


Wróć do „Stacjonarne małej mocy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 12 gości