Strona 1 z 1

Zamknięcie wodne/klapa eksplozyjna

: 28 gru 2012, 09:01
autor: Marcelinho
Witam Szanownych Kolegów,
czy przy budowie gazyfikatora powinienem pomyśleć o zamknięciu wodnym lub klapie eksplozyjnej? GEK gasifier i większość małych gazyfikatorów nie posiadają takich zabezpieczeń, ale na przykład hinduski gazyfikator Ankura zamknięcie wodne posiada.
Czy Wasze doświadczenia eksploatacyjne wskazują, że może dojść do jakiejś małej eksplozji, kiedy wewnątrz gazyfikatora utworzy się stechiometryczna?
Pozdrawiam!

Re: Zamknięcie wodne/klapa eksplozyjna

: 20 mar 2013, 13:34
autor: Marcelinho
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź!
Pozdrawiam!

Re: Zamknięcie wodne/klapa eksplozyjna

: 26 mar 2013, 16:21
autor: zuzzia92
Dzięki za wyczerpujący opis, przyda się do referatu :D

Re: Zamknięcie wodne/klapa eksplozyjna

: 16 maja 2013, 15:13
autor: pyjter
ostatnio projektowałem instalację dopalania gazów o niskich wartościach opałowych (<5 MJ/m3n) do której należało opracowac zamknięcie wodne. dla ciekawskich wydajność gazu ze zgazowania maksymalna to około 350 m3n/h. Bezpieczniki takie stosowane są również w świecach dopalających gaz koksowniczy i równiez słuza niem tylko dopaleniu ale stabilizacji i regulacji ciśnienia gazu w układzie. Z punktu widzenia bezpieczeństwa zawsze jest lepiej, jeżeli nadciśnienie w ścieżce gazowej jest na całej jej długości... Zdjęcie w/w bezpiecznika zamieściłem w załączniku . Pewnym problemem jest kontrola poziomu cieczy, w warunakch gazów wybuchowych w dodatku dla instalacji ciśnieniowej. W tych warunkach dobrze sprawuje się poziomowskaz magnetyczny

Re: Zamknięcie wodne/klapa eksplozyjna

: 27 lut 2015, 21:58
autor: Ankot
Witam .
Z moich doświadczeń wynika iż tam gdzie holzgas ma temperaturę powyżej samozapłonu (popielnik, cyklon, wymienniki > 400*C ) nieszczelność wyglada jakby "ze ściany wychodził płomień ..... i powietrze sie spokojnie paliło. Podejrzałem to kiedyś w popielniku przez wizjer. Niebezpieczeństwo zaczyna się tam gdzie gaz jest już wychłodzony ale znowu wypełnienie stałe filtrów , skruberów stanowią naturalną barierę przeciwwybuchową dokładnie w ten sam sposób jak działa siatka metalowa np. w palniku Bunsena. Ale na przykład filtr workowy już takiej bariery nie stanowi. Chodzi o to ,że siatka metalowa czy wypełnienie (filtru/skrubera) ma zdolnośc pochłaniania odpowiednej ilosci energii cieplnej będzie zapobiegać samozapłonowi a wręcz gasić płomień. Wszystko zależy od konstrukcji i wyposażenia ściezki gazowej. Wszelkie elementy ograniczajace przepływ gazu będą kłopotliwe przy eksploatacji agregatu .