Strona 1 z 3

Silnik diesla na holzgas

: 27 gru 2012, 12:03
autor: Marcelinho
Witam Szanownych Kolegów,
od dłuższego czasu interesuje mnie temat gazu drzewnego i jego wykorzystania do wytwarzania energii mechanicznej.
Na tym forum i nie tylko znalazłem kilka informacji dotyczących spalania gazu w silniku diesla, jednak do takiego wykorzystania potrzebna jest tzw. dawka sterująca paliwa konwencjonalnego i taka koncepcja mnie nie pociąga.
Stąd pytanie - jakich ingerencji w silnik diesla należy dokonać aby możliwe było na 100% HG? Domyślam się, że trzeba przebudować zapłon, czy ktoś już tego dokonał?
Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!

Re: Silnik diesla na holzgas

: 27 gru 2012, 16:20
autor: Lis
1. Wymontowujesz świece żarowe.
2. Zamiast nich montujesz świece zapłonowe.
3. Montujesz resztę instalacji zapłonowej (cewka, sterownik, te sprawy).
4. ???
5. Cieszysz się dieslem na gaz drzewny. ;)

Re: Silnik diesla na holzgas

: 27 gru 2012, 20:13
autor: narek1
Niestety nie jest to takie proste. Gaz drzewny ma nieokreśloną (zmienną) liczbe metanową. Ale nawet gdyby zawsze był lepszy od metanu to i tak za mało dla stopnia sprężania diesla. Diesle mają stopień sprężania na poziomie 16-18 a iskrowe tylko do 11. Niestety trzeba zapewnić wiekszą komorę spalania w ZZ. (zwrot zewnetrzny lub jak kto woli GMP - górny martwy punkt).
Wiem dokładnie jak się to robi ale zważywszy na to, że chyba jednak nikt tego nie będzie chciał robć to nie opisuję. Kupa roboty. Jeśli ktoś jednak chce to pytajcie.

Re: Silnik diesla na holzgas

: 27 gru 2012, 20:49
autor: Lis
Ponoć nie trzeba. Gaz drzewny ma całkiem niezłą odporność na spalanie stukowe.

Re: Silnik diesla na holzgas

: 28 gru 2012, 08:43
autor: Marcelinho
Też słyszałem, że gaz nie będzie spalał się stukowo, nie powinien jest mało wybuchowy. Dlatego wydaje mi się, że można go sprężyć w silniku diesla i później zapalić za pomocą świecy iskrowej. No ale jak w praktyce to wykonać? Bladego pojęcia nie mam, a chcę się za to zabrać. Dlatego Narek1 pisz co wiesz, będę wdzięczny!

Re: Silnik diesla na holzgas

: 28 gru 2012, 09:16
autor: Lis
Myślę, że dziś to jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Potrzebujesz czujnik położenia wału korbowego i jakąś prostą elektronikę do włączania odpowiednich świec.

Re: Silnik diesla na holzgas

: 28 gru 2012, 12:57
autor: piotrul
http://www.ngvautogas.com.pl/index.php/ ... rdotworcze
Skąpe informacje ale są. Co prawda przystosowują te silniki do gazu ziemnego lub do gazu wysypiskowego, ale zasada raczej ta sama. Tylko zainteresowała mnie tam jedna pozycja, mianowicie:" Zamontowanie dmuchawy zwiększającej ciśnienie biogazu do wartości wymaganej przez silnik biogazowy (3,5-4,0 kPa)" Czyli sam nie "pociągnie" ?

Re: Silnik diesla na holzgas

: 29 gru 2012, 11:35
autor: narek1
Takie określenia "ponoć nie trzeba" lub "wydaje mi się" raczej nie powinny być przesłankami do takiego czy innego działania jeżeli wymaga ono wiekszego zaangażowania. We wszystkich danych jakie spotykam jest podane, że liczba metanowa gazu drzewnego jest nieokreślona. Wprawdzie ma małą prędkość spalania ale z tego też nie można wyskuć przekonywujących wniosków. Tlenek węgla tworzący istotną część HG ma liczbę matanową 75. Jestem przekonany, że nikt nie stosował dotychczas zasilania diesla wyłacznie HG więc nie ma w tym względzie praktycznych prób. Gdyby jednak ktoś miał wiarygodne dane to proszę podać ich źródło.

Re: Silnik diesla na holzgas

: 30 gru 2012, 09:18
autor: Lis
Słuszna uwaga.

Poszukałem i znalazłem dokument opisujący spalanie gazu drzewnego w silniku wysokoprężnym o stopniu sprężania 17:1.

http://www.intechopen.com/books/paths-t ... gas-engine

Re: Silnik diesla na holzgas

: 31 gru 2012, 09:47
autor: narek1
Link wygląda na ciekawy niestety dla mnie niedostępny, za mało obrazków a i translator nie chce tego brać. Tak więc nie wiem czy to faktycznie chodzi o 100% zasilanie HG czy tylko jako dodatek. Są stosowane silniki wysokoprężne z 20% dodatkiem LPG. Na jedynym obrazku pokazującym silnik od środka widać, że raczej pomiędzy zaworami wystaje końcówka wtryskiwacza a nie świecy. Pozostaje mi tylko zwrócić się do Lisa aby zapewnił, że ten silnik jest w 100% zasilany HG wówczas tak przyjmiemy, że jednak da się bez poważnego przerabiania zasilić wysokoprężny gazem drzewnym.

Re: Silnik diesla na holzgas

: 31 gru 2012, 13:18
autor: Lis
Oni zamontowali w tym silniku układ zapłonowy i testowali go na gazie drzewnym i benzynie. Nie było mowy o dodawaniu oleju napędowego.

Re: Silnik diesla na holzgas

: 31 gru 2012, 16:06
autor: piotrul
http://www.ptnss.pl/ss/archiwum.htm
nr 2/2012 (141) artykuł bodajże czwarty. Ogólnie bardzo ciekawy numer, jak kogoś interesują takie rzeczy.

Re: Silnik diesla na holzgas

: 31 gru 2012, 18:33
autor: narek1
Życzę Wszystkim wszystkiego lepszego w nadchodzącym roku.

Ale na benzynie przy stopniu sprężania 17:1? Testować można ale używać już nie. Zapewne na HG chodziło poprawnie i mogło chodzić długo. W takim razie wniosek jest taki, że da się nie zmniejszać stopnia sprężania i stosować jako paliwo HG.
PS. Dopisz Lisie jednoznacznie, że badany silnik szedł w 100% na HG bez spalania stukowego.

Jak widzę po układzie artykułu jest w nim szczegółowe opisanie badania z różnymi wersjami, wykresami, zależnościami a nie tak po łepkach aby można było podać w dorobku naukowym, że się coś napisało. Byle jak, z byle kim i byle co, nieważne - arytkuł jest. Oby u nas dało sie spotykać opracowania na takim poziomie. Czytałem kilka opracowań nt. prac badawczych przy silnikach. Żenada.

PS2. Tego posta napisałem dużo wcześniej ale się nie wysłał. Poczytałem to co proponuje piotrul i nareszcie coś szczegółowego a nie popularnonaukowe, aby było.

Re: Silnik diesla na holzgas

: 01 sty 2013, 18:20
autor: piotrul
No, bo już myślałem... :wink:
Najlepszego w Nowym Yorku :mrgreen:
Zerknij jeszcze na numer 2/2006, ale tam tylko o silnikach na wodór, cng itp

Re: Silnik diesla na holzgas

: 25 sty 2013, 08:57
autor: piotrul
http://cire.pl/pliki/2/Sobolewski_Iluk.pdf
Tu jest jeszcze coś, ale dośc ogólnikowo.