bezpieczeństwo używania gazu drzewnego

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"
bezpieczeństwo używania gazu drzewnego

Postautor: Ankot » 19 kwie 2006, 08:37

[edit by Lis -- wydzieliłem z wątku instrukcja budowy zgazowywacza]

Hm...... ten tego - ta konstrukcja zrobiona została całkiem ze śmieci - dwie beczki (zardzewiałe) stara felga - uwaga : (wow OBS) - nowa miednica ....pewnikiem "podprowadzona" sasiadowi ze płota...........
W sumie art. pokazuje jak cos takiego zrobic i jakie to proste. Natomiast bał bym się toto eksploatowac . Mimo wszystko potrzebna doza podstawowego bezpieczeństwa. nalezy pamietać ,że mamy doczynienia z niezwykle niebezpiecznym gazem jaki jest CO zwany "czadem" ( stad popularna nazwa ustrojstwa - czadownica) . Czad wiaże się z hemoglobiną w krwi i tworzy trwałe wiazania mocniejsze jak tlen - powodując tym samym śmiertelne uduszenie.
A tak wogóle ciekawe jak się leczy "zaczadzenie" ............... warto by było wiedzieć bawiąc się " w te klocki".

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 19 kwie 2006, 08:55

Acha - dodam jeszcze że sam tleniek wegla jest gazem bezwonnym. Było opisane wiele przypadków zatrucia smiertelnego podczas kąpieli spowodowanymi awariami kapielowych piecyków gazowych ( zwanych junkersami). Prwadą jest ,że gaz z naszego urzadzenia zawiera całą masę innych składników 'nieźle śmierdzacych" - ale pamietajcie nie jest to zwykły "dym" .
Ja nie staram się straszyć i 'odpedzać" potencjalnych budowniczych - tylko chciałbym by mieli oni odpowiedni poziom wiedzy i mysleli "co czynią".
Obecnie sa dostepne domowe sygnalizatory gazów niebezpiecznych - i to w przystepnej cenie ok. 50 - 100 zł - naprawde warto sie w to zaopatrzyć.
Pamietajcie ,że urzadzenire jakie budujecie moze od razu działać - ale też moze sie bardzo szybko przepalić - temp. wewnatrz niezadko przekracza 1000*C............. wiec nie radze budować to z cienkich beczek.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 19 kwie 2006, 10:50

O tym pisałem na stronie w artykule Bezpieczeństwo używania gazu drzewnego.

Najważniejsza sprawa -- maksymalna temperatura w gazogeneratorze według projektu z książki Drewno zamiast benzyny... panuje wewnątrz urządzenia, ścianki zewnętrzne nie osiągną takiej temperatury. Jedynie płomienica umieszczona wewnątrz się będzie naprawdę mocno nagrzewać. Jej przepalenie nie spowoduje ryzyka wycieku tlenku węgla.
Jeśli natomiast chodzi o ścianki zewnętrzne, zawsze można je zaizolować wełną mineralną od środka choć projekt tego nie zakłada.

Dalej, jeśli chodzi o nieszczelności, to całe to urządzenie z definicji jest nieszczelne, bo ma od góry otwarte wieko zbiornika paliwa. Ale tamtędy nic nie wycieka, bo wewnątrz panuje niższe ciśnienie niż na zewnątrz, bo gaz jest zasysany przez silnik. Dlatego w trakcie normalnej pracy, gdy silnik pracuje, nie ma ryzyka wycieku gazu na zewnątrz. Dopiero gdy silnik jest wyłączony a produkcja gazu jeszcze trwa (np. podczas wyłączania), istnieje ryzyko wycieku gazu drzewnego.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 20 kwie 2006, 15:29

Słusznie - ale zawsze nalezy brac pod uwagę ,że moze się trafic wyłaczenie awaryyjne silnika - zabezpieczeń nigdy nie za wiele.

Ach : Z biuletynu CIRE dowiedziałem sie ,że energetyka slaska płaci za 1kW oddanej energii ~30gr. Przy kogeneratorze o mocy 30kW - byłoby to kwota ~ 5400 zł miesiecznie ( zakładam moc ciągłą oddawana ok 25kW x 0,3 zł x 24h x 30 dni ) . Ciekawe jaki byłby koszt paliwa w przeliczeniu na miesiąc..........

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 20 kwie 2006, 16:50

Słusznie - ale zawsze nalezy brac pod uwagę ,że moze się trafic wyłaczenie awaryyjne silnika - zabezpieczeń nigdy nie za wiele.
Jasne, informacja o tym czy silnik pracuje jest niezbędna, zwłaszcza gdy pracuje bez bezpośredniej uwagi operatora. Plus informacja o podciśnieniu na wlocie do silnika. Jak będzie większe podciśnienie, znaczy że trzeba wyczyścić filtr (duże opory przepływu i straty ciśnienia). Jeśli będzie małe, to znaczy że jest przeciek.
Ciekawe jaki byłby koszt paliwa w przeliczeniu na miesiąc..........
To już dobry temat na osobny wątek. Załóż proszę wątek w dziale "stacjonarne" i coś policzymy.

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Postautor: dcio » 04 lip 2006, 01:33

Z kolega chcielismy sie kiedys zajac wytwarzaniem czujnkow do ostrzegania przed wyciekiem gazu i nie wychodzilo za drogo. Pewnie mozna je kupic w internecie.

Pozatym przypominam, ze w Polsce do niedawna na slasku urzywano w domach zamiast metanu gazu koksowniczego i jakos nikt nie obawial sie o bezpieczenstwo.

Awatar użytkownika
maszakow
Doświadczony
Posty:340
Rejestracja:07 cze 2006, 10:34
Lokalizacja:Gdańsk

Postautor: maszakow » 04 lip 2006, 12:54

Z kolega chcielismy sie kiedys zajac wytwarzaniem czujnkow do ostrzegania przed wyciekiem gazu i nie wychodzilo za drogo. Pewnie mozna je kupic w internecie.
nie dziękuję - Ojciec od 28 lat robi takie urządzenia - i to na wszelkie niebezpieczne substancje, więc mniej więcej wiem z czym to się je.
Jego nie są tanie - ale wiem co można kupić w hipermarketach i raczej polecam specjalizowane firmy i produkty.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 23 sie 2006, 21:28

"Maszakow" - prosze podaj cos wiecej na temat tych produkowanych czujników - moze jakieś karty katalogowe ?
Potrzebuje oznaczyc w gazie zawartość : CO,H2,CH4,CO2,N2

Awatar użytkownika
maszakow
Doświadczony
Posty:340
Rejestracja:07 cze 2006, 10:34
Lokalizacja:Gdańsk

Postautor: maszakow » 23 sie 2006, 23:46

hmm teraz muszę ostrożnie coby posta nie stracić :D

CO do kart katalogowych i gazów - zapytam :) to malutka firma rzemieślnicza, istnieje od 1982 roku, ma jakieś certyfikacje i atesty specjalistyczne KD Barbara. Produkcja niszowa, specjalistyczna - na zamówienie.

"Czujnik"...Nazywa się to ogólnie Wykrywacz Przecieków Gazu.
POdstawowy model to centralka z modułami obsługującymi czujniki oraz czujniki w budowach EX - skalowane pod klienta. Centralka pokazuje jaki jest procent stężenia niebezpiecznych substancji na stałe na danym czujniku lub przelatuje przez wszystkie czujki. NIE Identyfikuje składowych więc nie dowiesz się ile czego jest w powietrzu - to nie spektrometr :) może być ustawiony na konkretny czynnik lub na mieszaniny...
Są 2 progi alarmu ustawione na odpowiednią ilośc % dgw (dolna granica wybuchowości) pierwszy chyba na 20% drugi - nie pamiętam - może być chyba dowolnie ustawiony... Centrala potrafi obsłużyć nawet kilkadziesiąt czujek :) i jak mówiłem nie jest to tanie urządzenie :(

Najprostsze domowe modele -mini wykrywacze, powstały niejako "na uboczu" - budowane i skalowane przede wszystkim pod gaz ziemny, ale nie ma problemu by je przystosować do innych czynników. One sygnalizują przekroczenie norm stężenia w stylu licznika Geigera - pika tym częściej im wyższe stężenie. Ceny - nie z hipermarketu, ale IMHO w zasięgu normalnego użytkownika.

Co do elektroniki to chyba rzecz poufna 8) ale sam naprawde nie wiem jakie czujki teraz wchodzą - wiem że przed 2000 był tylko i wyłącznie import z Zachodu. teraz elektronikę znacznie łatwiej kupić w kraju :)

co do czynników...Na pewno ojciec miał w skalowaniu gaz ziemny, metan, propan-butan, acetylen i całą gamę świństw lotnych i nielotnych jakie tylko mozna sobie wyobrazić w farbach i lakierach - bo stacjonarne urządzenia są skalowane pod klienta i substancje których on używa.
można na tym nawet alkomat zrobić :P kiedyś takie demo zrobili :D
NIe wiem czy tlenek węgla robił ... ale chyba też bo pamiętam zamówienia przynajmniej z 2 kotłowni.
Wszelkie szczegóły - pod numerem ( 58 ) 301 21 48 - wewn.21 albo poczekać aż połączą:)
Nazwę firmy i resztę podam na priv lub w innym poście jeśli dostanę pozwolenie - Wolę najpierw zapytać :) Lis - MOGĘ ? :)
maszakow
[edit - nr tel miał być a nie okularki]

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 24 sie 2006, 08:00

Nie mam nic przeciwko. :)

Awatar użytkownika
maszakow
Doświadczony
Posty:340
Rejestracja:07 cze 2006, 10:34
Lokalizacja:Gdańsk

Postautor: maszakow » 24 sie 2006, 22:58

OK.
Eksplopol - inż Leopold Szymański
ul. Pszenna 12, 80-749 Gdańsk
tel. ( 58 ) 301 21 48
mail: eksplo@poczta.fm


Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 10 gości