Zgazowywanie trocin

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 17 lut 2005, 13:59

W trakcie moich poszukiwać i rocznej subskrypcji listy dyskusyjnej o zgazowywaniu paliw stałych nie napotkałem takich informacji. Ze zgazowaniem tak drobnego paliwa może być spory problem, jako że będzie ono po prostu unoszone przez strumień gazu opuszczającego generator, co będzie powodować osiadanie nieprzerobionego paliwa w osadniku i na filtrach, a więc konieczność częstego czyszczenia i kiepską sprawność.

Moim zdaniem należałoby takie paliwo przerobić na postać brykietów lub peletu.

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Postautor: dcio » 10 gru 2005, 23:46

Wiury nie powinny stanowic problemu natomiast pyly poszlifierskie sa wymarzobym surowcem do produkcji peletu. lepiej wiec tylko np, z powodow znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na objetosc przerabiac je na pelet.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 11 gru 2005, 11:37

:idea: I pelet potem zgazować. :D

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 09 wrz 2008, 10:38

Chciałem tylko zauważyć ,że zabawa z pyłami pochodzenia organicznego jest cośkolwiek niebezpieczna. Np 1kg pyłu drzewnego /również węglowego/ mąki/mleka w proszku - rozpylony w 1 m3 powietrza ma siłe wybuchu zbliżoną do kg trotylu.......

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 09 wrz 2008, 14:20

1kg pyłu drzewnego /również węglowego/ mąki/mleka w proszku - rozpylony w 1 m3 powietrza ma siłe wybuchu zbliżoną do kg trotylu.......
I tak i nie energia spalenia tej mieszanki podobna (choć mieszanka stechiometryczna to dużo mniej niż 1kg/m3), jednak owa mieszanka ma gęstość 2,29kg/m3 (1kg pyłu+1,29kg powietrza) a trotyl 1600kg/m3, ciśnienie i temp wytworzone przez mieszankę pyłu z powietrzem można sobie policzyć i w zależności od ciepła spalania pyłu, składu stechiometrycznego itp wyniesie 1000-2000C i kilka góra kilkadziesiąt bar, a przy tak małej gęstości mieszanki odbiór tego ciepła przez ścianki nastąpi bardzo szybko, inaczej mówiąc budując stalową odpowiednio mocną aparaturę można to bez problemu okiełzać, do tego taki wybuch jest mało wydajny w niewielkich objętościach i zwykłe klapy antydetonacyjne w zupełności wystarczą aby go stłumić, a metalowy zbiornik LPG czy zwykła czarna rura powiedzmy 2'' wytrzyma bez żadnego uszczerbku.

Dla porównania trotyl wybucha z prędkością 6900 m/s wytwarzając ciśnienie ok 300.000bar.

Porównanie raczej dydaktyczne niż merytoryczne :lol:

ksiksiu
Doświadczony
Posty:128
Rejestracja:13 kwie 2006, 08:35
Lokalizacja:Leżajsk

Postautor: ksiksiu » 09 wrz 2008, 14:25

Przypomniała mi się scena z MacGywera gdy głowny bohater za pomocą mąki (a raczej wybuchu tejże mąki) unieruchomił dwa czarne charaktery :D

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 12 wrz 2008, 21:17

Kol "stolec" drobna korekta : te eksperymenta z wybuchową mąką to dotyczyły rozpylenia w tlenie - chociaż autor zarzekał się że w powietrzu będzie niewiele słabiej. Ciekawym materiałem jest mieszanka pyłu węglowego w ciekłym tlenie( oczywiście stechiometryczna) :D

PS : kiedyś widziałem efekt zapłonu sadzy w kominie - nie mam pojęcia jak to się stało - najprawdopodobniej facio zaczął czyścić komin przed całkowitym wygaszeniem paleniska ( stara chałupa ).
Gościu jedyne co zrobił to wsadził szczotkę do komina i zaczął nią 'machać"
Następna scenka to najpierw głuche "umpfff" dach się podniósł tak z metr i opadł - wyleciały wszystkie okna z framugami a wewnątrz piec przestał istnieć ( było i nima) :D Najzabawniejsze ,że człowiekowi nic się nie stało - trzymał się komina i ze szczotki zostało mu się kawałek sznurka . Tak się "przyssał" do "kumina" że strażaki go siłą ściągały......... było to ze 35 lat temu w powiecie radomskim :lol: :lol: :lol:
Wobec stojącej mi do dzisiaj w oczach zdemolowanej chałupy wyjątkowo ostrożnie podchodzę do pyłów...... i nie bardzo jestem przekonany o możliwości okiełznania czegoś takiego w urządzeniach które majstrujemy.

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 12 wrz 2008, 22:55

no mieszanka węgla z ciekłym tlenem to oksylikwit, całkiem znany materiał wybuchowy mniej więcej z tych czasów co jazda na holzgazie, choć węgiel nie był najlepszy, lepsza była sadza naftowa, a najlepszy wysuszony mech, to radziecki patent oni wymyślili chyba największy ersatz II wś coś prostego i genialnego...

odlane z betonu !! bomby lotnicze wypełnione wysuszonym mchem, taką bombę przed użyciem stawiano pionowo, wypełniano ciekłym tlenem, wkręcano zapalnik, podwieszano pod samolot i wio, tlen parował powoli bo beton (stali brakowało) paradoksalnie nieźle izolował, i te kilka godzin użyteczności wystarczało. Taka mieszanka miała jakieś 50-60% siły TNT i była w zasadzie za darmo.

Jest to jednak różnica bo materiały w stanie płynnym lub stałym jw, mają gęstość średnio 1000x większą niż gazowe i gazowo-pyłowe mieszanki wybuchowe. Mechanika wybuchu jest tu skrajnie inna i cisnienia nieporównywalne. Wybuch sadzy o którym piszesz nie nastąpił w kominie, ilość mieszanki sadza-powietrze wew komina jest za mała aby nawet komin rozwalić, prawdopodobnie nastąpiło tu coś zupełnie innego, niewielki wybuch wew komina spowodował wyrzucenie wielu kg sadzy przez drzwiczki pieca do wnętrza domu, jeśli rozrzut nastąpił na dużą przestrzeń rzędu dziesiątek m3 i to bardzo równomiernie, odpowiadał w miarę stechiometrii i co najważniejsze nie towarzyszył jemu duży ogień, a ten pojawił się dopiero po chwili (parę ms) nastąpił wtórny wybuch sadzy wew domu, stąd wywalone okna i podrzut dachu. Analogicznie jak ładunki wybuchowe określane z rosyjska mianem termobarycznych a z amerykańska FAE.


Wróć do „Pytania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 13 gości

cron