Temperatura chłodnicy HG

Marco
Doświadczony
Posty:181
Rejestracja:29 gru 2008, 16:55
Lokalizacja:Białystok
Temperatura chłodnicy HG

Postautor: Marco » 17 mar 2009, 12:56

Jak w temacie. Innymi słowy: czy w pomieszczeniu o kubaturze, powiedzmy, 10 m^3 można ciepłem odpadowym podgrzać powietrze do temperatury ok. 200°C? Pewnie tak, tylko jak duże musiałoby być urządzenie, które potrafiłoby zapewnić takie warunki?
Ewentualnie, jakie jest ciepło zgazowania drewna bądź jaka jest temperatura wytwarzanego gazu w dobrze działającym generatorze?
Czy ktoś wie?
Jeżeli na forum była już o tym mowa, proszę o wyrozumiałość. :)

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 17 mar 2009, 13:54

Gaz drzewny będzie mieć ok. 600*C. Schłodzić go trzeba do możliwie niskiej temperatury, najlepiej rzędu temperatury pokojowej lub jeszcze niżej.

Te 10m^3 na pewno schłodzisz, pytanie przy jakim czasie i przy jakiej grubości styropianu na ścianach. ;-)
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Marco
Doświadczony
Posty:181
Rejestracja:29 gru 2008, 16:55
Lokalizacja:Białystok

Postautor: Marco » 17 mar 2009, 14:31

Dzięki; zacząłem przeglądać wątek "Sprawność procesu zgazowania". Jest tam trochę na ten temat ;)
Te 10m^3 na pewno schłodzisz, pytanie przy jakim czasie i przy jakiej grubości styropianu na ścianach.
Przy takich temperaturach? :D W którym miejscu Ty byś tam widział miejsce na styropian? :lol:

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 17 mar 2009, 14:59

Przy takich temperaturach? :D W którym miejscu Ty byś tam widział miejsce na styropian? :lol:
Mowa była o pomieszczeniu o kubaturze 10m^3 -- możliwe jest utrzymanie tam temperatury 200*C przy odpowiedniej izolacji cieplnej ścian -- im mniejsza izolacja, tym większe straty ciepła, tym większa musi być moc odbioru ciepła z chłodnicy gazu.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Marco
Doświadczony
Posty:181
Rejestracja:29 gru 2008, 16:55
Lokalizacja:Białystok

Postautor: Marco » 17 mar 2009, 15:58

No, to najwyżej jako zewnętrzną izolację takiego pieca można by było upchnąć styropian. Nie ryzykowałbym narażania tego materiału na kontakt z temperaturą rzędu 200°C. Od wewnętrznej - wełna. Wiem, że w budownictwie nie stosuje się kombinowanych technologii ocieplania, ale tutaj raczej można.

Awatar użytkownika
DJ_KS
Doświadczony
Posty:159
Rejestracja:21 lis 2007, 12:57
Lokalizacja:Bory Tucholskie

Postautor: DJ_KS » 17 mar 2009, 18:10

Jednak ZA tym pomieszczeniem, które nam odbiera część energii gazu postawiłbym chłodnicę nawiewową, by gaz nie był kijowej jakości :lol:
W jednym zakładzie widziałem taką chłodnicę oleju hydraulicznego zrobioną z przemysłowego grzejnika nawiewowego. Myślę, że do HG by się nadał, bo nagrzewnica zbudowana jest z rurek miedzianych około 1".
Pamiętajmy, że HG trzeba jeszcze spalić, np w silniku...
Pomóżmy sobie i Światu, a najbardziej naszym kieszeniom... ;p

Marco
Doświadczony
Posty:181
Rejestracja:29 gru 2008, 16:55
Lokalizacja:Białystok

Postautor: Marco » 17 mar 2009, 18:54

Najlepiej - połączonym z prądnicą o dużej mocy :wink:

Swoją drogą, o kształcie wymiennika też sporo myślę. I właśnie tak to widzę: żebra okrągłe w przekroju, a zakończenia - prostokątne. Rozważam taki wariant jak możliwość rozkręcania tego żelastwa, żeby można było raz na jakiś czas wyczyścić to wewnątrz, ale nie wiem, czy dobrze kombinuję. Ostatecznie, jeśli wierzyć informacjom znalezionym na tym forum, gaz wyprodukowany w wysokiej temperaturze, nie powinien specjalnie zawierać substancji smolistych.

(Edit: grzejnika => wymiennika)
Ostatnio zmieniony 18 mar 2009, 06:25 przez Marco, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 17 mar 2009, 20:36

Ostatecznie, jeśli wierzyć informacjom znalezionym na tym forum, gaz wyprodukowany w wysokiej temperaturze, nie powinien specjalnie zawierać substancji smolistych.
Dobrze prowadzone zgazowanie nie wystarczy, by gaz miał na tyle mało smoły aby nie uszkodzić silnika.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Marco
Doświadczony
Posty:181
Rejestracja:29 gru 2008, 16:55
Lokalizacja:Białystok

Postautor: Marco » 17 mar 2009, 22:30

Co jakiś czas przypadkowo trafiam na tym forum na odpowiedzi do pytań, które później zadałem. Zapytam więc najpierw: czy była już o tym tutaj mowa? Można gdzieś na forum coś więcej na ten temat przeczytać? Albo po prostu inaczej: czy smoła zawsze będzie składnikiem gazu?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 17 mar 2009, 22:44

Tak, zawsze. Będzie jej mniej lub więcej, zależnie od tego, czy masz zgazowarkę współ- czy przeciwprądową. Ale zawsze więcej, niż jest w stanie "przetrawić" silnik.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:


Wróć do „Pytania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron