Strona 1 z 1

Temperatura chłodnicy HG

: 17 mar 2009, 12:56
autor: Marco
Jak w temacie. Innymi słowy: czy w pomieszczeniu o kubaturze, powiedzmy, 10 m^3 można ciepłem odpadowym podgrzać powietrze do temperatury ok. 200°C? Pewnie tak, tylko jak duże musiałoby być urządzenie, które potrafiłoby zapewnić takie warunki?
Ewentualnie, jakie jest ciepło zgazowania drewna bądź jaka jest temperatura wytwarzanego gazu w dobrze działającym generatorze?
Czy ktoś wie?
Jeżeli na forum była już o tym mowa, proszę o wyrozumiałość. :)

: 17 mar 2009, 13:54
autor: Lis
Gaz drzewny będzie mieć ok. 600*C. Schłodzić go trzeba do możliwie niskiej temperatury, najlepiej rzędu temperatury pokojowej lub jeszcze niżej.

Te 10m^3 na pewno schłodzisz, pytanie przy jakim czasie i przy jakiej grubości styropianu na ścianach. ;-)

: 17 mar 2009, 14:31
autor: Marco
Dzięki; zacząłem przeglądać wątek "Sprawność procesu zgazowania". Jest tam trochę na ten temat ;)
Te 10m^3 na pewno schłodzisz, pytanie przy jakim czasie i przy jakiej grubości styropianu na ścianach.
Przy takich temperaturach? :D W którym miejscu Ty byś tam widział miejsce na styropian? :lol:

: 17 mar 2009, 14:59
autor: Lis
Przy takich temperaturach? :D W którym miejscu Ty byś tam widział miejsce na styropian? :lol:
Mowa była o pomieszczeniu o kubaturze 10m^3 -- możliwe jest utrzymanie tam temperatury 200*C przy odpowiedniej izolacji cieplnej ścian -- im mniejsza izolacja, tym większe straty ciepła, tym większa musi być moc odbioru ciepła z chłodnicy gazu.

: 17 mar 2009, 15:58
autor: Marco
No, to najwyżej jako zewnętrzną izolację takiego pieca można by było upchnąć styropian. Nie ryzykowałbym narażania tego materiału na kontakt z temperaturą rzędu 200°C. Od wewnętrznej - wełna. Wiem, że w budownictwie nie stosuje się kombinowanych technologii ocieplania, ale tutaj raczej można.

: 17 mar 2009, 18:10
autor: DJ_KS
Jednak ZA tym pomieszczeniem, które nam odbiera część energii gazu postawiłbym chłodnicę nawiewową, by gaz nie był kijowej jakości :lol:
W jednym zakładzie widziałem taką chłodnicę oleju hydraulicznego zrobioną z przemysłowego grzejnika nawiewowego. Myślę, że do HG by się nadał, bo nagrzewnica zbudowana jest z rurek miedzianych około 1".
Pamiętajmy, że HG trzeba jeszcze spalić, np w silniku...

: 17 mar 2009, 18:54
autor: Marco
Najlepiej - połączonym z prądnicą o dużej mocy :wink:

Swoją drogą, o kształcie wymiennika też sporo myślę. I właśnie tak to widzę: żebra okrągłe w przekroju, a zakończenia - prostokątne. Rozważam taki wariant jak możliwość rozkręcania tego żelastwa, żeby można było raz na jakiś czas wyczyścić to wewnątrz, ale nie wiem, czy dobrze kombinuję. Ostatecznie, jeśli wierzyć informacjom znalezionym na tym forum, gaz wyprodukowany w wysokiej temperaturze, nie powinien specjalnie zawierać substancji smolistych.

(Edit: grzejnika => wymiennika)

: 17 mar 2009, 20:36
autor: Lis
Ostatecznie, jeśli wierzyć informacjom znalezionym na tym forum, gaz wyprodukowany w wysokiej temperaturze, nie powinien specjalnie zawierać substancji smolistych.
Dobrze prowadzone zgazowanie nie wystarczy, by gaz miał na tyle mało smoły aby nie uszkodzić silnika.

: 17 mar 2009, 22:30
autor: Marco
Co jakiś czas przypadkowo trafiam na tym forum na odpowiedzi do pytań, które później zadałem. Zapytam więc najpierw: czy była już o tym tutaj mowa? Można gdzieś na forum coś więcej na ten temat przeczytać? Albo po prostu inaczej: czy smoła zawsze będzie składnikiem gazu?

: 17 mar 2009, 22:44
autor: Lis
Tak, zawsze. Będzie jej mniej lub więcej, zależnie od tego, czy masz zgazowarkę współ- czy przeciwprądową. Ale zawsze więcej, niż jest w stanie "przetrawić" silnik.