Jak to wszystko działa??

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:
Jak to wszystko działa??

Postautor: Lis » 22 mar 2004, 23:43

To pytanie pojawia się dość często na ustach ludzi, którzy słyszą o tej technologii. Mniej więcej tak samo często jak stwierdzenie "bzdura", albo "co za kit wciskasz ludziom". Stąd pojawiła się potrzeba krótkiego 'artykułu' na ten temat.


Jak to możliwe, że silnik spalinowy zamiast benzyną czy olejem napędowym będzie zasilany drewnem??
Ano normalnie... :)
Dla zrozumienia zasady zasilania silników drewnem czy węglem musimy wyjaśnić jedną rzecz. Otóż każdy silnik spalinowy zasilany jest gazem, nie zaś cieczą (jak benzyną), choć mogłoby się wydawać odwrotnie. W gaźniku lub za pomocą wtryskiwacza ciecz jest zamieniana na postać gazową, czyli w przybliżeniu -- odparowywana. Dopiero te opary będą się pięknie palić w silniku.
No to w takim razie pojawia się pytanie -- skoro silnik jest już zasilany gazem, to czemu nie zasilać go innym gazem niż oparami benzyny? No właśnie...nic nie stoi na przeszkodzie -- stąd taka popularność instalacji LPG.
A drewno? W zasadzie 'gaz drzewny', lub 'gaz generatorowy', bo tak fachowo nazywa się gaz wytworzony z paliwa stałego przez zgazowywacz. Jest on paliwem gazowym takim samym jak gaz z butli czy z zapalniczki. Tyle, że trochę gorszej jakości.

Jak powstaje gaz drzewny??
Na proces zgazowania drewna (lub dowolnego innego paliwa stałego) składa się kilka procesów / reakcji chemicznych, które nie zostaną tu opisane. Generalnie mamy tu do czynienia z niezupełnym spaleniem drewna. Węgiel zawarty w drewnie zostaje spalony do tlenku węgla -- gazu w dalszym ciągu palnego. I ten tlenek węgla ląduje w silniku, gdzie zostaje dopalony do CO2.

Czy w gazie drzewnym jest tylko tlenek węgla??
Oczywiście nie. Niestety nie... Ideałem byłoby mieć gaz drzewny w 100% palny, tymczasem jest to trudne, jeśli w ogóle wykonalne.
Pozostałymi składnikami są:
CO2 -- niestety niepalny
H2 -- wodór jest jak najbardziej pożądanym składnikiem gazu drzewnego, jako że bardzo dobrze się pali i przy okazji wydziela się dużo energii, co zwiększa kaloryczność gazu drzewnego; wodór powstaje gdy para wodna przepływa w okolicach żarzących się węgielków
H2O -- zwykła para wodna, nie tylko niepalna, ale i nieprzyjemna dla silnika (stąd specjalne procedury wyłączania silnika)
N2 -- azot jako główny składnik atmosfery jest również głównym składnikiem gazu drzewnego, bowiem do zgazowywacza wchodzi (w przypadku ogólnym) powietrze atmosferyczne, niestety niepalny
CnHm -- węglowodory znajdują się w gazie drzewnym w śladowych ilościach, są palne

Gość

Postautor: Gość » 13 cze 2004, 13:47

pierwszy rzut okiem na tenb temat i ...
1) z tego co piszesz wynika że głównym skladnikiem gazu jest tlenek węgla, jak wiadomo jest on bardzo niebezpieczny, bezwonny, praktycznie nie ma możliwości wykrycia ewentualnych nieszczelności zarówno w procesie produkcji jak i urzytkowania dlatego szanse na wprowadzenie na rynek takiego produktu bądź patentu (bo zysk jest przecież zasadniczą kwestią zainteresowania tym tematem) są znikome, a już napewno nie w formie samoróbek typu wiadra metalowe i rurki hydrauliczne...
2) wydaje mi się że tlenek węgla ma znikomą wartość opałową (ale tylko mi się tak wydaje) ...
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 20 cze 2004, 23:19

Ad 1)
Wszystko zależy od tego, jak skonstruowana jest instalacja. Jeśli pracuje ona na podciśnieniu (jak Odwrotnociągowy Gazogenerator Warstwowy), to nie ma problemu -- wszelkie nieszczelności nie kończą się zatruciem personelu. Urządzenia większej skali pracują na ciśnieniu większym od atmosferycznego, więc tu już przecieki są poważnym problemem. Ale do kupienia są czujniki wykrywające czad i alarmujące przy przekroczeniu pewnego poziomu zawartości tlenku węgla w atmosferze.
Jeśli zaś chodzi o materiały, z których taki generator ma zostać zbudowany, nie ma przecież obowiązku korzystania z beczki po oleju, jeśli można ten sam cylinder wykonać z żaroodpornej blachy nierdzewnej (do tego może nawet kwasoodpornej). Kwestia pieniędzy, którymi przyszły użytkownik dysponuje. Projekt pokazuje, że MOŻNA użyć tej beczki, ale nie TRZEBA. :)
Ad 2)
Wartość opałowa (czy ciepło spalania -- w tym przypadku nie ma różnicy) tlenku węgla wynosi 12690 kJ / kg, wartość opałowa węgla (czystego pierwiastka) -- 33190 kJ / kg. A poza tym w gazie drzewnym jest jeszcze wodór. :)

Gość

Postautor: Gość » 01 sie 2004, 22:13

czegoś tu nie rozumiem... aby nastąpila piroliza musi zaistnieć czynnik termiczny, a skąd wziąść ów czynnik? czyżby energi powstałej ze spalenia? no i w jakiej ilości? jaki stosunek energi wykorzystanej na pirolizę do ilości energi powstałej ze spalenia gazów (zredukowana o sprawność urządzenia)?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 16 sie 2004, 17:16

Ciepło 'napędzające' pirolizę i reakcje redukcji pochodzi właśnie z początkowego spalenia paliwa do tlenku i dwutlenku węgla.

Jeśli zaś chodzi o określenie ilości tego ciepła zużywanego na proces pirolizy czy też sprawności energetycznej produkcji takiego gazu, pozwolę sobie przytoczyć przykładowy skład (molowy, w przybliżeniu objętościowy) gazu generatorowego wytworzonego z węgla, gdzie czynnikiem zgazowującym jest powietrze.
CO -- 26,7 %
CO2 -- 6,6 %
H2 -- 11,6 %
H2O -- 1,9 %
CH4 -- 0,05 %
N2 -- 53,1 %
Wartość opałowa takiego gazu wynosi 4580 kJ/nm3.

Uwzględniając, że:
wartość opałowa wodoru wynosi 120 * 10^3 kJ / kg = 10,8 * 10^3 kJ / nm3
wartość opałowa (i ciepło spalania) tlenku węgla wynosi 12690 kJ / kg = 10,1 * 10^3 kJ / nm3
będziemy mogli obliczyć, że strata wynikająca z nieprzetworzenia CO2 na CO i H2O na H2 wynosi:
0,019 * 10,8 + 0,066 * 10,1 = 872 kJ/nm3.

Tak więc przy idealnym przetworzeniu paliwa z tego przykładu na gaz generatorowy otrzymalibyśmy gaz generatorowy o wartości opałowej 5450 kJ / nm3. Stąd sprawność procesu przetwarzania paliwa wynosi dla tego przykładu ok. 84%.

Sama sprawność przedstawiająca stosunek energii zawartej w wyprodukowanym gazie do energii zawartej w nieprzetworzonym paliwie to już zupełnie inna sprawa...

ksiksiu
Doświadczony
Posty:128
Rejestracja:13 kwie 2006, 08:35
Lokalizacja:Leżajsk

Postautor: ksiksiu » 15 kwie 2006, 14:22

witam wszystkich
mam pytanie a raczej pytana odnosnie gazogeneratora a mianowicie interesuje mnie w jaki sposob rozpala sie go moglby mi ktos opisac tak w skrocie jak to sie robi bo jakos tego nie zrozumialem widzac schemat i jak dokladnie powstaje gaz nie chodzi mi o chemiczne wzory tylko tak zebym zrozumila
z tego co widze to wydaje mi sie ze to dziala nastepujaco: pow. wchodzi przez ten otwor co jest na schemacie narysowany i nastepnie przechodzi przez kawalki drzewa a raczej wegla drzewnego zabierajac CO a nastepnie idzie do chlodnicy tak?? a co sie dzieje z gazami ktore powstaly podczas pirolizy?? zchodza one na dol i sie spalaja czy zostaja pod pokrywa?? a moze uciekaja jakims zaworem??
a i jeszcze jedno pytanie
w gazie drzewnym jest duzo azotu ktory jest niepotrzebny w spalaniu a gdyby do gazogeneratora doprowadzac czysty tlen? z dodatkiem pary wodnej czy to by cos dalo?? czy jednak azot jest do czegos potrzeny w reakcji
z gory dziekuje i czekam na odpowiedz
a jeszcze jedno pytanko czy w ksiazkce opisujacej budowe generatora sa jakies dokladniejsze schematy?? i/lub zdjecia??? jesli tak to sobie ja kupie
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 17 kwie 2006, 22:27

pow. wchodzi przez ten otwor co jest na schemacie narysowany i nastepnie przechodzi przez kawalki drzewa a raczej wegla drzewnego zabierajac CO a nastepnie idzie do chlodnicy tak??
Z początku powietrze utlenia węgiel do postaci CO2.
Dalej, CO2 reaguje z rozżarzonym węglem drzewnym i tworzy się CO. Za to z pary wodnej w tym samym miejscu robi się wodór i CO.

I to trafia do chłodnicy.
a co sie dzieje z gazami ktore powstaly podczas pirolizy?? zchodza one na dol i sie spalaja czy zostaja pod pokrywa?? a moze uciekaja jakims zaworem??
Spalają się schodząc "piętro niżej", do strefy utleniania.
Z tego względu w generatorach, w których gaz odbierany jest u góry urządzenia, ze zbiornika paliwa, powstaje gaz o większej zawartości substancji smolistych, uwalnianych właśnie podczas pirolizy.
a i jeszcze jedno pytanie
w gazie drzewnym jest duzo azotu ktory jest niepotrzebny w spalaniu a gdyby do gazogeneratora doprowadzac czysty tlen? z dodatkiem pary wodnej czy to by cos dalo?? czy jednak azot jest do czegos potrzeny w reakcji
Azot jest niepotrzebny a wręcz zbędny.

Zgazowanie czystym tlenem to pomysł bardzo dobry, ale się to nie opłaca bo produkcja tlenu jest zbyt kosztowna.
Z kolei zgazowanie mieszaniną powietrza i pary wodnej jest dobre głównie dla suchego węgla i węgla drzewnego, mniej dla wilgotnej biomasy, która już i tak sama z siebie zawiera za dużo wody.
a jeszcze jedno pytanko czy w ksiazkce opisujacej budowe generatora sa jakies dokladniejsze schematy?? i/lub zdjecia??? jesli tak to sobie ja kupie
Tak, książka jest dokładną instrukcją budowy i eksploatacji uproszczonego generatora gazu drzewnego, zawiera szczegółowe schematy tego urządzenia i zdjęcia z poszczególnych etapów budowy. Razem -- kilkadziesiąt ilustracji.

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Postautor: rakuk » 17 wrz 2009, 22:25

Witam! mam pytanie co sądzicie o piecu na bardzo mokrą biomasę autorstwa Jerzego Majchrzaka pod nazwą ekogenerator /w google/ jest tam lakonicznie podany opis że wręcz należy dolewać wody-czyli jest to prawdopodobnie zgazowywarka parowa. Interesuje mnie bardzo możliwość zgazowywania mokrej biomasy.Może ktoś to widział w praktyce czy to nie jest jakiś pic. Pozdrawiam wszystkich!

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 18 wrz 2009, 11:46

Nie wypowiem się, bo ich strona jest oznaczona przez Google jako wywołująca szkody na komputerze. :(
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Postautor: rakuk » 20 wrz 2009, 00:45

Chcę poinformować że przeprowadziłem 15min rozmowę telefoniczna z p. Majchrzakiem tym od EKOGENERATORA i dowiedziałem się że zarówno w Polsce jak i w Czechach uruchomili trochę tych urządzeń. Dodam jeszcze ciekawostkę że posiadają w ofercie też kocioł parowy z silnikiem parowym z krążącym tłokiem/parowy wankla?/ do wytwarzania energii elektrycznej jedna taka instalacja uruchomiona w opolskim 800kW .Jeszcze raz bardzo proszę o informację na temat tej technologi . Może ktoś to widział w praktyce. Myślę że w październiku sam się wybiorę i pozwiedzam. Dodam jeszcze że chodzi mi o spalanie mokrej słomy kukurydzianej, podłoża popieczarkowego, karp po wykarczowaniu dużych drzew a więc materiałów trudno schnących. Przepraszam że przyklejam to do tego tematu i POZDRAWIAM!!!

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Postautor: rakuk » 01 paź 2009, 01:07

Chciałbym zapytać czy może ktoś zetknął się w praktyce z taką zgazowywarką pod nazwą"WODOROWY GENERATOR ENERGI" z firmy Intercal:http://www.systemyogrzewania.pl/aktualn ... %20WGE.pdf

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 16 lip 2011, 11:21

Moim zdaniem nie.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: Jak to wszystko działa??

Postautor: piotrul » 12 lip 2012, 13:09

Jakie powietrze lepiej jest podawać "na dysze", zimne czy ciepłe? Czy może nie ma to znaczenia?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak to wszystko działa??

Postautor: Lis » 12 lip 2012, 13:45

Ciepłe, bo tym sposobem od razu oszczędzasz energię, która musiałaby zostać zużyta na jego podgrzanie. Korzystne jest np. schłodzenie holzgazu albo spalin powietrzem podawanym właśnie do zgazowarki.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Awatar użytkownika
leśnowóz
Wtajemniczony
Posty:21
Rejestracja:30 sty 2009, 00:48
Lokalizacja:Góra Kalwaria
Kontaktowanie:

Re: Jak to wszystko działa??

Postautor: leśnowóz » 30 sty 2013, 14:24



Wróć do „Pytania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 11 gości

cron