gaz drzewny a obejście akcyzy i OC

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 19 kwie 2006, 10:40

Mnie się pomysł podoba. Tylko czy na pewno OC dla pojazdów elektrycznych jest zerowe?

Pytanie też, czy bardziej opłaci się w ciągu roku zapłacić to OC czy tracić na większym zużyciu paliwa (sprawność generator -> silnik elektryczny, dodatkowa masa generatora)...

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 08 maja 2006, 17:41

Panowie : przede wszystkim urzedas jak sie dowie że to taki wynalazek zarząda homologacji dopuszczajacej do ruchu........ i d*** zbita....... Moze też zajżyć do komory spalania w gazownicy i wpisze wam 80000cm3 :lol: :lol: :lol:
Ale moze byc i chaczyk - podobno na pojazdy marki "sam" nie jest potrzebna homologacja. :?: :?: :!:
Z odswiadczenia wiem ,ze jak policjant dorwie samochód na gazie- bez wbitki w dowód czy tez papierów na gaz - no to zabiera dowód a pojazd na lawetę....... A z drugiej strony jak np. na pic-upie postawicie gazownicę , paliwo w szczapkach i całym dodatkowym inwentarzem ( rury przyłaczeniowe nie musza być widoczne) ....to "policjoner" pewnikiem uzna ze to jakis złom przewozicie i się odp(czepi) :lol: :lol: :lol:
A jak sie doczepi akurat jak będziecie ładować agregat lub rozpalac maszynerie i dym z komina zobaczy to piwiecie ,ze akurat na budowe wieziecie kociołek z ciepłym asfaltem ( jesteście drogowcami i łatacie dziury w jezdni)............... :lol: :lol: :lol: :lol:


PS: ciekawe ile taki silnik od elektrowozu waży............ :roll:

Awatar użytkownika
maszakow
Doświadczony
Posty:340
Rejestracja:07 cze 2006, 10:34
Lokalizacja:Gdańsk

Postautor: maszakow » 20 lip 2006, 09:39

No faktycznie zagadnienie niczego sobie :)
1. Każdy pojazd mechaniczny by być dopuszczonym do ruchu po polskich drogach musi być zarejestrowany, a żeby był zarejestrowany musi mieć homologację. Ktoś zawsze może na to zwrócić uwagę...
A już na pewno zwróci uwagę na twór poruszający się (częściowo) bezgłośnie z dziwnie dymiącym złomem na przyczepie, wydający odgłosy trolejbusu po machnięciu lizakiem :D :D :D
prosty przykład - Jeśli masz ciężarówkę-ciągnik zarejestrowaną na 2 osoby i bierzesz parę autostopowiczów - łamiesz przepisy i narażasz się na mandat.

2. przyczepy typu SAM żeby być dopuszczone do ruchu też muszą być zarejestrowane - co jest następstwem ważnego przeglądu. A przeglądy dla przyczep SAM są (na papierze) dość rygorystyczne.

Dla ustawomaniaków - wymagania techniczne
http://www.prawo.psm.pl/?x=D2003_32_262
maszakow

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 04 sie 2006, 14:35

Jak sie uporam z moim kogeneratorkiem to mam pomysała na zgazowarę samochodową w układzie poziomym . Wadą jest to że trzeba by montowac na Pic-up" ach....... Uruchamianie ustrojstwa elektryczne( z sieci zewnetrznej ) . Ustawia sie zegar na godzinę - i heja z ranka do roboty na holzgaziku....... :lol: :lol: :lol: 8)
Kolumna ma być izolowana lekkimi materiałami ceramicznymi tak wiec nie powinno być problemu z ponownym startem naweyt po kilkunastu godzinach....

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 08 wrz 2006, 00:01

Co do tej akcyzy - nasze urzedasy uprzedziły wszystkich wynalazców i wykombinowały ustawe która mówi ,że akcyza nalezna jest od wszystkiego na czym się jeździ - nawet od powietrza i wody ( jezeli komus sie uda na tym pojechać). Tak więc holzhgas i prad z ogniw foto też dotyczy.............. :twisted:

Awatar użytkownika
maszakow
Doświadczony
Posty:340
Rejestracja:07 cze 2006, 10:34
Lokalizacja:Gdańsk

Postautor: maszakow » 08 wrz 2006, 11:49

Ankot,
Daj linka do tej ustawy - sprawdzimy jakie są stawki.
Naprawdę jestem ciekaw jak będą potraktowane te samochody na sprężone powietrze z innego wątku na tym forum.
Na razie wiem tylko tyle że akcyza na OR w dieslu wynosi tyle ile na paliwo lotnicze czyli prawie 2 kPLN/tone.
maszakow

...A mój Jumper już nie pali - bo go ukradli ...:(

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 08 wrz 2006, 23:26

Niestety linka nie dam - bo niemam.... :(
mam tylko wyrywek ustawy o podatku akcyzowym w xero.
Poszukaj na stronach Urzędu Celnego - o ile pamietam to tam widziałem.

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Postautor: dcio » 20 lis 2006, 23:31

Jak silnikiem spalinowym to nie ma koniecznosci zaplaty akcyzy, jak elektrycznym to juz jest.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 21 lis 2006, 09:54

Problem jest wieloaspektowy i złozony.
Na paliwa przeznaczone do transportu ustanowiona jest stawka akcyzowa podobnie jest z paliwami płynnymi i gazowymi do celów grzewczych. Nie wiem nic natomiast o akcyzie od paliw stałych - wegla czy drewna. Moim zdaniem jezeli zasilamy agregat drewnem a uzyskaną energię( cieplna i elektryczną) przeznaczamy wyłącznie na własne potrzeby to raczej nie powinnismy mieć problemów. Koncesja na produkcje Ee jest wymagana w przypadku jej odsprzedaży z tego co wiem. Ciekawy problem występuje natomiast w momencie jezeli zuzywasz przewz siebie całą wyprodukowana zieloną energię - czy należą ci sie swiadectwa pochodzenia ? - moim zdaniem tak o ile dogadasz sie z URE - bo świadectwa przysługuja za energie wyprodukowana na zaciskach generatora - innymi słowy za to że zrobiłeś sobie prąd i go zuzyłeś na własne potrzeby powinni ci jeszcze zapłacić........... 8) Ale tak wogóle to jest dobre pytanie do URE

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Akcyza, rejestracja, OC

Postautor: SP5GMV » 27 lis 2006, 09:47

Ponieważ miałem podobny problem, szukając czegoś w internecie o samochodach elektrycznych wpadłem w haśle Melex na link do strony o quodach tam jest strona prawna radzę poszukać. Jak ktoś porusza się w niewielkim zasięgu tak jest w moim wypadku ok. 15km to ze swojego ARO-343 zdjąłem tablice rejestracyjne namalowałem trójkąt z tyłu /patrz Kodeks Drogowy/ MASZYNY WOLNOBIEŻNE wymagania i umieściłem na prawych drzwiach tabliczkę chyba 20X10cm ze swoim nazwiskiem i adresem tak wymaga KD, następnie przez kilka tygodni "oswajałem" miejscowego komendanta PP. Nie obowiązuje mnie rejestracja, badania techniczne, homologacja i OC. Niestety dodrze "żarło" przez dwa lata i zdechło, od czerwca br. trzeba płacić 40PLN OC.
Fajne jest to że policja w takim pojeżdźie nie ma co sprawdzać tylko światła i wycieraczkę !!! A co do spełnienia konstrukcyjnego wymogu 25km/h to na odcinu Janki- Warszawa i tak jest dużo za dużo. A jak się z tym uporać to raczej temat nie na FORUM
Panowie WSZYSCY NA FURMANKI XXI wieku
PS tonaż pojazdu jest nieważny wystarcz prawko kat B

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 27 lis 2006, 11:30

No pomysł przedni - zastanawiałem sie jak te problemy obejść i w sumie wpadłem na podobne rozwiązanie. Przeciez wszystkie koparki zabudowane na traktoro podobnych podwoziach nie maja tablic....... toc nabyłem zwykłego traktora - dowiesiłem rębarkę przykręcając ją na śróby. Miejscowy smerf kiedyś do tego wystartował ale dał se siana ....( myślał że kierowiec "trachnięty" - wyjeżdzając z lasu.hehehe :lol: 8) )

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 27 lis 2006, 13:34

Ciekawe jest w tym to że traktor , podpada pod wszystkie "rygory" KD, a maszyna wolnobieżna nie, nawet chyba może jeździć po autostradzie, bo nie ma chyba znaku zakazu wjazdu maszyn wolnobieżnych, a znak zakazu poruszania po autostradzie pojazdą o szybkości mniejszej niż,,,,,,, nie dotyczy maszyn bo to nie pojazd, czyli proste trzeba zdjąć tablice i hulaj dusza. Może na forum jest jakiś prawnik WYBITNY DROGISTA, jedyny wymóg to nie mogą Smerfy namierzyć prędkości, ale te ich doplerowskie radary, chyba wariują przy takich szybkościach. A zresztą od czego technologia STEATH trochę płyty spilśnionej taśmy klejącej i pianki, i walisz stówą a oni na radarku mają słabe echo jak od peryskopu U-Botta,
Pozdrawiam


Wróć do „Pytania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 65 gości

cron