jakie drewno?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 06 lut 2004, 19:16

Witam serdecznie!

W zasadzie wszystko zależy od tego, jaki zgazowywacz ma Pan zamiar użytkować. W przypadku konstrukcji "O.G.W." drewno musi spełniać kilka następujących warunków:
1) musi być suche (nie więcej jak 20% wilgoci)
2) musi być w kawałkach nie większych jak 5 x 5 cm.

Co do gatunków nie ma żadnych konkretnych wymagań.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 24 kwie 2004, 19:03

Faktycznie -- drewno iglaste zawiera dużo smoły, a więc gaz wyprodukowany również będzie zawierał relatywnie więcej zanieczyszczeń smolistych niż gaz z innego drewna. Ale zanieczyszczenia są z gazu usuwane przez filtr, choć może się on okazać niewystarczający. Co nie oznacza, że użycie takiego drewna jest niemożliwe.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 21 mar 2006, 18:47

Jeśli liczyć drewno masowo, czyli na kilogramy, to mniej więcej wychodzi na to samo. Jeśli liczyć na objętość, to faktycznie drewno cięższe, o większej gęstości, da więcej gazu niż lekkie.

Darek
Doświadczony
Posty:557
Rejestracja:27 lut 2006, 18:16
Lokalizacja:Mazury

Postautor: Darek » 22 mar 2006, 12:35

Ogólnie drewno twarde ma większą gęstość, więc mniejsza objętość da więcej gazu. Ale tu ważniejszy jest też podział na liściaste i iglaste. Iglaste zawiera dużo żywicy. A to może powodować problemy. Spalając drewno w kominku zauważyłem, że najbardziej smoli sosna. Najmniej smolące gatunki to dąb i jesion. I chyba one będą najlepsze (sa twarde) + grab i buk ale tych nie używałem.

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Postautor: dcio » 23 mar 2006, 20:06

W wojne zalecano by stosunek drewna iglastego uzywanego do napedu samochodow nie byl wiekszy niz 50%, smola powinna sie skroplic w filtrze goracym.
najlepsza do zasilania wydaje sie wierzba energetyczna, roza bezkolcowa itp. , gyz jak ja sie przepusci przez sieczkarnie to przypomina pelet.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 10 wrz 2006, 21:17

Myślę ,ze problem smoły jest do rozwiazania przez odpowiednia budowe urzadzenia. Jezeli bedziemy mieli do dyspozycji odpowiednio gruba warstwę rozżarzonego wegla drzewnego smoła powinna sie rozłozyć . Ja zaczynam eksperymenty na wsadzie iglastm - zobaczymy co z tego wyjdzie. Wróżnych materiałach podaje się że drewno iglast ma najwiekszą wartość opałową.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 10 wrz 2006, 22:28

Smoła rozkłada się dość dobrze w zgazowarkach współprądowych, tj. w takich, gdzie odbiór gazu jest z dołu urządzenia, spod strefy najniższych temperatur.

W zgazowarkach przeciwprądowych, gdzie powietrze wchodzi od dołu a gaz odbierany jest z góry, smoły w gazie jest bardzo dużo, bo nie ma kiedy się rozłożyć.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 01 paź 2006, 00:09

Słusznie : dlatego też ja zaprojektowałem urządzenie "odwrotno współprądowe z recyrkulacją gazu" 8)


Wróć do „Pytania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 22 gości

cron