Strona 1 z 1

Wstępny filtr powietrza

: 12 maja 2015, 19:52
autor: Lis
Jeśli ktoś obawia się szybkiego zanieczyszczenia filtrów powietrza w schronie, może użyć dodatkowo odpylacza cyklonowego.

Tu jest film, w którym pokazana jest budowa takiego odyplacza do warsztatowego odkurzacza. Sprawność: ponad 99,2%.

https://www.youtube.com/watch?v=z-xhYnWDCd0

Tak oczyszczone powietrze będzie w dużo mniejszym stopniu obciążać filtr tkaninowy w instalacji wentylacyjnej. Rzecz jasna, konstrukcja takiego cyklonu musiałaby być zupełnie inna, ze względu na inne natężenia przepływu powietrza.

Re: Wstępny filtr powietrza

: 12 maja 2015, 21:18
autor: Fomalhaut
Każdy nowy pomysł jest ciekawy. Przyczynia się do poszerzenia naszych horyzontów i czasami pozwala spojrzeć na sprawy nieco inaczej. W temacie filtracji wrzuciłbym swoje 3 grosze, garść informacji. I tak - by powietrze nadawało się do oddychania musi mieć przed filtracją minimum 15 procent tlenu. jeśli ma mniej - to co wyjdzie z filtra może być mało... Filtracja NIC nie da jeśli do filtru trafi stężony gaz nie będący powietrzem skażonym lub zapylonym. nadmiar dwutlenku węgla udusi nas równie skutecznie co tlenek węgla i czysty azot (neutralny). Filtracja (filtry mechaniczne HEPA i węgiel aktywny) nic nie dadzą przy wtargnięciu tlenku węgla - przejdzie przez filtr. W praktyce filtruje się powietrze skażone nie zbyt mocno gazami bojowymi (do kilku procent) lub pyłem promieniotwórczym. I tu pierwsza uwaga dotycząca pyłu - pierwszy stopień filtracji (czasem jedyny) musi być jak najdalej od ochranianych ludzi. Najlepiej poza ziemianką. Gdyż taki używany filtr już "promieniuje" i to bardziej niż np. teren poza schronem. W końcu tam skoncentrowano pył ! Oczywiście trzeba uwzględnić samo BUM - by filtr nie został zdmuchnięty lub stopiony... Bardzo często stosowano betonową czerpnię będącą jednocześnie drogą ewakuacji. Z jakąś siatką metalową i dużym przekrojem - daje szansę ,że wolny ruch powietrza osadzi część pyłu po drodze.
Sam filtr właściwy był w osobnym pomieszczeniu najczęściej za żelbetową ścianą. I tu wprowadziłbym koncepcję filtracji wsŧepnej pokazanej na filmie lub prosty odkurzacz do popiołu z tego linku: (na przykład)
https://www.mall.pl/akcesoria-kominki/k ... cwodbQ0Aew
bezpieczniej jest przyjąć ,że nie będzie się miało energii elektrycznej i powietrze przenika przez filtr siłą podciśnienia - nawet przy napędzie wentylatora siłą mięśni. Obecne systemy zdominowane są układem - filtr wstępny HEPA plus filtr właściwy - węgiel aktywny wszystko w metalowej obudowie. To wystarcza. Dublowanie systemu bardzo wskazane. Oczywiście powinno się maski pgaz na wyposażeniu w środku, choćby na czas naprawy urządzeń. Węgiel aktywny wysokiej klasy można kupić bez problemów w Polsce podobnie różne filtry HEPA i lepsze. To tyle. Pozdrawiam.