Wyposażenia dodatkowe schronu

Fomalhaut
Zainteresowany
Posty:6
Rejestracja:08 maja 2015, 21:39
Wyposażenia dodatkowe schronu

Postautor: Fomalhaut » 09 maja 2015, 22:10

Proponuję wyposażenie ziemianki (schronu) w następujące rzeczy i przedmioty. Nie ma tu „oczywistego” moim zdaniem wyposażenia ale raczej „przydatne dodatki” o których czasem zapominamy skupiając się na ważniejszych kwestiach. Może tak się stać ,że wszytko co zostawiliśmy poza ziemianką zostało zniszczone lub skradzione. I tak:
  1. spis wydrukowany i zafoliowany niezbędnych adresów i danych do naszych przyjaciół , rodziny, punktów ewakuacji. Dane do nawiązania łączności. Może być jakoś zaszyfrowany.
    Rodzina musi być przeszkolona z jego korzystania.
  2. mapa Polski najlepiej geograficzna (fizyczna) słusznych rozmiarów taka „nad biurko” - posłuży do nanoszenia symboli różnych wydarzeń uzyskanych z nasłuchu radiowego.
  3. Kolorowe szpileczki do mapy ;-)
  4. podstawowe urządzenia pomiarowe – najlepiej zdublowane – termometr, barometr, wilgotnościomierz. Dla bogatych – choć to w sumie jest niezbędne – miernik dwutlenku węgla, czujnik dymu, czujnik CO, czuwający non stop licznik geigera -milera.
  5. ubranie – strój do przeprowadzenia ewentualnego zwiadu przed opuszczeniem ziemianki: przykładowe w zestawie: radiotelefon nasłuchowy, noktowizor, lornetka, maska pgaz, strój ochrony przeciwchemicznej, Radiometr, „łachmany żebraka” (zależy o sytuacji) lub jakiś strój w kamuflażu.
  6. Stearyna lub wosk w większej ilości np 10 litrów w blaszanym pojemniku (może służyć jako paliwo lub „kondensator ciepła”, łatwo do uzyskania ze „częściowo wypalonych” zniczy.
  7. chemiczna dwu składnikowa „kotwica” do betonu wraz z pistoletem – można przy jej pomocy naprawić np mocowanie drzwi w żelbecie, załatać pęknięcie ściany.
  8. Rower – najlepiej „góral” z bagażnikami, zapas łatek do dętek i pompka, oświetlenie.
  9. Ideałem była by również prądniczka z prostownikiem dołączana do roweru gdy stanie na „cegłach” by mógł robić za alternatywne źródło prądu.
  10. Fotoogniwa z prostownikiem. Nie wiemy czy te co zostały na zewnątrz jeszcze są...
  11. Puste pojemniki z tworzyw sztucznych z zamknięciem, spakowane „kubek w kubek” dla oszczędności miejsca. Kanistry z naftą i spirytusem , lub innym paliwem.
  12. Namiot – w zależności od wielkości grupy. Może być alternatywnym nowym domem gdy zajdzie potrzeba opuszczenia ziemianki.
  13. Drobne przedmioty na doraźny handel wymienny: zapalniczki, papierosy, biała wódka, tanie noże (tania Mora, scyzoryki made in china), zapałki, skórzane paski do spodni, mydło, tanie maski pgaz typu słoń, lub nowe półmaski pgaz z filtrami typu P1, bandaże, plaster opatrunkowy, woda utleniona, chlor do dezynsekcji (chlorox do WC), menażki lub garnki ze stali nierdzewnej, siekiery i siekierki, prezerwatywy. Ołówki, czysty papier, baterie żaróweczki, ledy.
  14. Proponuje posiadanie dwóch skrzynek z narzędziami, Jedna będzie nastawiona bardziej na naprawy urządzeń elektrycznych, druga urządzeń mechanicznych. I ta od elektryki musi zawierać min. Komplet wkrętaków, miernik uniwersalny, tester fazer 777, lutownicę. Cynę, klucze imbusowe, pilniki iglaki, izolację (taśma), kombinerki, obcinaczki do drutu, potrzebne nam bezpieczniki, inne wyposażenie tradycyjnie potrzebne elektrykowi. Mechaniczna miała by komplety kluczy płaskich i nasadkowych , młotek, piłę do stali, łom , (łapę) dłuta, pilniki, wiertarkę ręczną na korbkę wraz z wiertłami, przebijak, przecinak, miarkę, suwmiarkę mechaniczną, klucze nastawne i inne wedle uznania.
  15. Większy kawałek mocnej foli najlepiej szarej lub czarnej wraz ze sznurkiem. Pozwoli to zaiprowizować „wiatę” na nasz dobytek lub osłonić wejście do ziemianki gdyby miała stać się nowym domem (uzyskać większą powierzchnię użytkową). Potrzebna do usuwania ciał.
  16. Narzędzia ogrodnicze, szpadel ,łopatę siekierę, piłę do drewna, wiadro przyda się do okopywania , zasypywania skażeń, grzebania zmarłych.
  17. Kilka worków węgla drzewnego – dobre paliwo do kuźni i nieskażony materiał na budowę filtrów.
  18. O ile miejsce pozwoli zainstalowałbym na mocnym stole imadło, to elementarne ustrojstwo do prowadzenia prac ślusarskich i naprawczych, pozwala by w czasie przymusowego pobytu wewnątrz zająć się jakąś improwizowaną produkcją lub naprawą zależnie od sytuacji
  19. kilka, kilkanaście metrów mocnej gumy. Można jej użyć do budowy kusz, proc, pułapek, lub wiązania dobytku.
  20. Jeśli będzie miejsce - belki ze słomą z rozsadą grzyba boczniaka, to bardzo wartościowy grzyb pozwalający uzyskać dodatkowy zastrzyk żywności – w dodatku zdolny do odrastania.
  21. Na powierzchni jednego metra można postawić zbiornik wodny z kilkoma karpiami i dokarmiać je paszą. Nad nimi uprawa hydroponiczna roślin np. Pomidorów – wymuszony obieg wody i mamy uprawę i hodowlę w jednym. Taka akwaponika - tu link:
    http://rybywkurniku.blogspot.com/2014/0 ... stepu.html
    zdaje sobie sprawę ,że takie coś jest warte zachodu tylko przy większej konstrukcji schronu i nastawieniu się na pobyt liczony w miesiące ale warto wiedzieć ,że istnieją takie możliwości.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wyposażenia dodatkowe schronu

Postautor: Lis » 12 maja 2015, 12:47

Przeformatowałem listę tak, by było nam o niej łatwiej rozmawiać. :) Docelowo, jeśli będzie taka potrzeba, będę wydzielać osobne tematy do osobnych wątków, np. ten o narzędziach, bo będzie można się w osobnym wątku skupić na jednym temacie.

Osobiście bym tę listę propozycji podzielił na dwie osobne części:
  1. to, co musi być w ziemiance, bo musi być używane w ziemiance,
  2. to, co będzie nam potrzebne na zewnątrz i w związku z powyższym, niekoniecznie musi być trzymane w ziemiance.
Na przykład narzędzia ogrodnicze spokojnie mogą sobie czekać gdzieś indziej, bo w ziemiance ich raczej nie wykorzystamy. :)

W przypadku każdej budżetowej ziemianki-schronu (czyli takiej w zasięgu przeciętnego Polaka) będziemy mieli w środku po prostu bardzo ciasno i jeśli coś będzie się dało trzymać poza ziemianką, to warto z tego korzystać. Byle było bezpiecznie ukryte.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Fomalhaut
Zainteresowany
Posty:6
Rejestracja:08 maja 2015, 21:39

Re: Wyposażenia dodatkowe schronu

Postautor: Fomalhaut » 12 maja 2015, 17:02

Oczywiście podział na to co nie musi i co nie musi być w ziemiance wydaję się trafionym. Myślę jednak o pewnym dosyć kłopotliwym zagadnieniu o mianowicie odpowiedzi na pytanie "co decyduje o tym co musi być w ziemiance" ?
Jeśli np. grabki - narzędzie ogrodnicze chyba na 100 procent możemy wywalić do dołu z zapasami, ale już łopata - nasuwają mi się wątpliwości.. Przecież chciałbym mieć w ziemiance łom, łopatę, kilof i młot choćby po to ,żeby jeśli wejście do ziemianki zasypie - zablokuje kawał gruzu to nie chciałbym się przedzierać na powietrze gołymi rękami. Te zagadnienia uzmysławiają mi ,że nie odpowiedzieliśmy sobie na fundamentalne pytanie - przed czym ma nas chronić ziemianka ?
Już kilka scenariuszy poruszanych na "domowym S" jasno każe zastanowić się nad odpowiedziami. Bo przecież ziemianka nie ochroni nas przed - brakiem pieniędzy, śmiercią domownika itp.
W przypadku Powodzi czy Wycieku chloru może nawet nam bardzo zaszkodzić i stać się zbiorową mogiłą preppersów doskonale przygotowanych... do ostrzału moździerzowego. Może powinno się chociaż z grubsza na wstępie wypisać zagrożenia - scenariusze dla których przewidujemy skorzystanie ze schronienia.Powiem tylko ,że raczej to będzie najgrubszy kaliber przewidywanych kłopotów. Dlatego nie mniej ważne będzie pytanie "co potem" niż "co w ziemiance". Dopiero po przyjęciu jakiś takich założeń - przed czym się chronimy, można moim zdaniem zbudować sensowne "kto i co" w ziemiance. Dlatego też w mojej pierwsze wypowiedzi skakałem nieco po zagadnieniach, chcąc "ożenić" wszystko co może się przydać. Pozdrawiam

djans
Zainteresowany
Posty:9
Rejestracja:23 sty 2016, 10:53

Re: Wyposażenia dodatkowe schronu

Postautor: djans » 23 sty 2016, 12:55

Wyposażenie należy uzależnić od spodziewanego scenariusza. Jeśli szykujemy się na kataklizm mający doprowadzić do gwałtownej, sporej depopulacji, to siłą rzeczy nie potrzeba nam ani narzędzi, ani paliwa do kuźni. Będzie wszystkiego dość u martwych sąsiadów.

Podobnie rzecz się ma z pełnym warsztatem - każdy rozsądny facet jakiś tam własny zestaw narzędzi ma w domu, czy garażu, ale nikt chyba nie nosi lutownicy w EDC. Tak samo jeśli po przetrwaniu w ziemiance będziemy się ewakuować gdzieś dalej, to nie będziemy taszczyć imadła, jeśli zaś ewakuować się nie będzie dokąd, to przedmiotów do szabru będzie aż nadto.

Dlatego w ziemiance tylko to, co jest potrzebne w jej wnętrzu - zapasy (żywność, woda, medykamenty, środki sanitarne), odzież, aparatura pomiarowa, radio, broń, dokumenty i środki płatnicze. Przy czym pisząc o broni mam na myśli co najmniej rewolwer czarnoprochowy, nie żadne samorobne łuki, czy kusze które są w zasadzie bezużyteczne.

Jedynie jeśli zakładamy funkcjonowanie w rzeczywistości rodem z Metro 2033 i mamy do dyspozycji jakieś rozległe podziemia, to można w nich zarówno wyposażyć pełen warsztat, jak i hodowlę, czy uprawy. Inaczej szkoda miejsca.


Wróć do „Wyposażenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 4 gości

cron