Strona 1 z 1

Schron nadziemny kontra podziemny

: 22 sie 2015, 12:38
autor: Lis
Takie pytanie zadała nam ostatnio Czytelniczka na Fanpage Domowego Survivalu:
Witam planuje zacząć budować schron bo pożywienie zbieram już od dłuższego czasu,i mam do pana pytanie (...) czy mógłby mi pan podać plusy i minusy schronu pod ziemnego a naziemnego ? Pozdrawiam serdecznie i liczę na szybką odpowiedź
Tak w dużym skrócie, to jeśli chodzi o schron podziemny:
 • jest łatwiejszy do ukrycia, (+)
 • chroni lepiej przed promieniowaniem, (+)
 • lepiej ochroni także przed wybuchem broni jądrowej, (+)
 • może być praktycznie niewidoczny, (+)
 • może grawitacyjnie czerpać wodę z oczka wodnego, (+)
 • może być wykonany jako piwnica pod innym obiektem, (+)
 • będzie zapewne droższy w budowie, (-)
 • wymaga pompy do kanalizacji, (-)
 • wymaga drabiny lub schodów, co utrudnia jego zaopatrzenie (np. wnoszenie i wynoszenie dużej ilości żywności), ale i wejście do środka osobom starym lub chorym, (-)
 • wymaga sporych robót ziemnych, a przede wszystkim wkopania się w grunt, co jest niemożliwe przy wysokim poziomie wód gruntowych. (-)
Jeśli zaś chodzi o schron nadziemny:
 • nie musi mieć schodów, przez co łatwiej do niego się wchodzi i wnosi różne rzeczy, (+)
 • może zostać zbudowany praktycznie wszędzie, także tam, gdzie wody gruntowe są płytko, (+)
 • umożliwia grawitacyjne odprowadzenie ścieków do kanalizacji, (+)
 • wymaga dokupienia dużej ilości ziemi do obsypania, (-)
 • po wybudowaniu stanowi na działce obiekt, który dość łatwo zauważyć, także na zdjęciach satelitarnych, (-)
 • wymaga pompy by korzystać z wody zmagazynowanej w podziemnym zbiorniku po szambie, albo w oczku wodnym. (-)

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

: 26 wrz 2015, 21:34
autor: plecaczek
nadziemny jak dla mnie jest lepszy ;d

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

: 30 wrz 2015, 14:11
autor: Leszek1987
Wydaje mi się, że podziemny ma zdecydowanie wiele zalet, zwłaszcza, że w sytuacji kryzysowej można go nieco powiększyć - kopiąc kolejne pomieszczenia.

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

: 01 paź 2015, 11:06
autor: Lis
No właśnie chyba odwrotnie -- to nie nadziemny łatwiej rozbudować o kolejne pomieszczenia?

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

: 11 sty 2016, 13:09
autor: Dorothy
Schron podziemny o wiele lepiej sprawdzi się w przypadku tornada. Nie grozi mu zburzenie, schron to wcale nie głupia sprawa. Zawsze znajdą się rzeczy, które w schronie można przechować. Z tym, że to nie jest ani tanie, ani proste.

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

: 23 sty 2016, 11:45
autor: djans
Jak to mówią każda dama ma swoje zady i walety, ale żeby sobie móc odpowiedzieć co zaliczyć na + a co na -, najpierw trzeba sobie uświadomić kim jest dama.

To samo ze schronem. Jeśli to nie ma być wygodny domek letniskowy, to kwestie takie, jak wniesienie wiadra wody i wyniesienie wiadra ekskrementów są w'ogle poza rozważaniem, bo wodociąg i kanalizacja, to po prostu luksusy. Proponuję lekturę dokumentu "Wietnam : podziemna wojna" autorstwa Toma Mangolda, Johna Penycatea - azjatyccy wieśniacy niemal sto lat temu dość ciekawie rozwiązali te kwestie.
Ostatecznie szambo można wkopać głębiej, niż posadzka ziemianki, zaś ręczna pompka do podciągania wody nad poziom gruntu to też nie jakiś kłopot.

Niekoniecznie zgodziłbym się z rozpoznaniem pewnych wad i zalet dwu typów schronów. Np. raczej nie będziemy się zaopatrywać jednorazowo w tir worków z ryżem, spakowanych na palecie, dlatego schody jako wada wydają mi się naciągane. Takie schody można opatrzyć prowizoryczną rampą z desek, po której dorosły mężczyzna bez przeszkód spuści/wciągnie na linie kogoś niepełnosprawnego.

Rozbudowa ziemianki może się odbywać metodą znaną z biedaszybów, czy np. filmu "Wielka ucieczka" (bądź książkowej wersji z "Serii z Żółtym Tygrysem" - "Ludzie bez skrzydeł". Po prostu przez drążenie tunelu i stemplowanie/szalowanie. Wydaje się to nawet łatwiejsze, niż zdjęcie pokrywy ziemnej z bunkra powierzchniowego, rozbudowę i ponowne okrycie ziemią i nową szatą roślinną.


Za zasadnicze plusy i minusy przyjąłbym takie, na które niewiele jesteśmy w stanie zaradzić, albo zaradzić można, ale to wysoce problematyczne. Tu jak najbardziej na minus ziemianek należy przyjąć możliwość występowania wód gruntowych, a schronów naziemnych - gorszą osłonę i większą wykrywalność.

Można niby wzgórek bunkra obsadzić np. tarniną, młodszymi krzewami na szczycie, starymi u podstawy, tak, by nawet z dość bliska całość wyglądała jak jedno równe kłębowisko krzaczorów, ale osłonę będziemy mieć niezmienną. Z kolei dokoła ziemianki można ułożyć dreny, zbiornik "nadwyżkowy" i odprowadzenie do kanalizacji, a całość zasilać pompą, ale to trochę jak strzelanie z armat do wróbli.

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

: 06 maja 2016, 16:54
autor: Kuba_Kppc
Czy ktoś z Was szacował koszty wybudowania takich schronów i je porównywał? Nie jestem pewien, czy to się da w ogóle ująć w jakieś sensowne widełki, bo pewnie zależy od np. rodzaju gruntu. Ale chodzi o mi o schron "od zera", z możliwością przechowywania zapasów na ok. 1 rok, możliwie chroniący przed opadem radioaktywnym, bronią biologiczną, jak i chemiczną.


A i jeszcze - czy znacie może jakieś sposoby upraw roślin jadalnych pod ziemią? Szklarnie itp.?

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

: 13 maja 2016, 10:36
autor: kamilidzik
Ja bym optował za podziemnym. Według mnie raczej lepiej spełni swoje zadanie.