Schron nadziemny kontra podziemny

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:
Schron nadziemny kontra podziemny

Postautor: Lis » 22 sie 2015, 12:38

Takie pytanie zadała nam ostatnio Czytelniczka na Fanpage Domowego Survivalu:
Witam planuje zacząć budować schron bo pożywienie zbieram już od dłuższego czasu,i mam do pana pytanie (...) czy mógłby mi pan podać plusy i minusy schronu pod ziemnego a naziemnego ? Pozdrawiam serdecznie i liczę na szybką odpowiedź
Tak w dużym skrócie, to jeśli chodzi o schron podziemny:
  • jest łatwiejszy do ukrycia, (+)
  • chroni lepiej przed promieniowaniem, (+)
  • lepiej ochroni także przed wybuchem broni jądrowej, (+)
  • może być praktycznie niewidoczny, (+)
  • może grawitacyjnie czerpać wodę z oczka wodnego, (+)
  • może być wykonany jako piwnica pod innym obiektem, (+)
  • będzie zapewne droższy w budowie, (-)
  • wymaga pompy do kanalizacji, (-)
  • wymaga drabiny lub schodów, co utrudnia jego zaopatrzenie (np. wnoszenie i wynoszenie dużej ilości żywności), ale i wejście do środka osobom starym lub chorym, (-)
  • wymaga sporych robót ziemnych, a przede wszystkim wkopania się w grunt, co jest niemożliwe przy wysokim poziomie wód gruntowych. (-)
Jeśli zaś chodzi o schron nadziemny:
  • nie musi mieć schodów, przez co łatwiej do niego się wchodzi i wnosi różne rzeczy, (+)
  • może zostać zbudowany praktycznie wszędzie, także tam, gdzie wody gruntowe są płytko, (+)
  • umożliwia grawitacyjne odprowadzenie ścieków do kanalizacji, (+)
  • wymaga dokupienia dużej ilości ziemi do obsypania, (-)
  • po wybudowaniu stanowi na działce obiekt, który dość łatwo zauważyć, także na zdjęciach satelitarnych, (-)
  • wymaga pompy by korzystać z wody zmagazynowanej w podziemnym zbiorniku po szambie, albo w oczku wodnym. (-)
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

plecaczek
Posty:3
Rejestracja:26 wrz 2015, 21:12
Kontaktowanie:

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

Postautor: plecaczek » 26 wrz 2015, 21:34

nadziemny jak dla mnie jest lepszy ;d

Leszek1987
Posty:3
Rejestracja:08 wrz 2015, 09:02
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

Postautor: Leszek1987 » 30 wrz 2015, 14:11

Wydaje mi się, że podziemny ma zdecydowanie wiele zalet, zwłaszcza, że w sytuacji kryzysowej można go nieco powiększyć - kopiąc kolejne pomieszczenia.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

Postautor: Lis » 01 paź 2015, 11:06

No właśnie chyba odwrotnie -- to nie nadziemny łatwiej rozbudować o kolejne pomieszczenia?
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Dorothy
Zainteresowany
Posty:5
Rejestracja:16 paź 2015, 15:00

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

Postautor: Dorothy » 11 sty 2016, 13:09

Schron podziemny o wiele lepiej sprawdzi się w przypadku tornada. Nie grozi mu zburzenie, schron to wcale nie głupia sprawa. Zawsze znajdą się rzeczy, które w schronie można przechować. Z tym, że to nie jest ani tanie, ani proste.

djans
Zainteresowany
Posty:9
Rejestracja:23 sty 2016, 10:53

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

Postautor: djans » 23 sty 2016, 11:45

Jak to mówią każda dama ma swoje zady i walety, ale żeby sobie móc odpowiedzieć co zaliczyć na + a co na -, najpierw trzeba sobie uświadomić kim jest dama.

To samo ze schronem. Jeśli to nie ma być wygodny domek letniskowy, to kwestie takie, jak wniesienie wiadra wody i wyniesienie wiadra ekskrementów są w'ogle poza rozważaniem, bo wodociąg i kanalizacja, to po prostu luksusy. Proponuję lekturę dokumentu "Wietnam : podziemna wojna" autorstwa Toma Mangolda, Johna Penycatea - azjatyccy wieśniacy niemal sto lat temu dość ciekawie rozwiązali te kwestie.
Ostatecznie szambo można wkopać głębiej, niż posadzka ziemianki, zaś ręczna pompka do podciągania wody nad poziom gruntu to też nie jakiś kłopot.

Niekoniecznie zgodziłbym się z rozpoznaniem pewnych wad i zalet dwu typów schronów. Np. raczej nie będziemy się zaopatrywać jednorazowo w tir worków z ryżem, spakowanych na palecie, dlatego schody jako wada wydają mi się naciągane. Takie schody można opatrzyć prowizoryczną rampą z desek, po której dorosły mężczyzna bez przeszkód spuści/wciągnie na linie kogoś niepełnosprawnego.

Rozbudowa ziemianki może się odbywać metodą znaną z biedaszybów, czy np. filmu "Wielka ucieczka" (bądź książkowej wersji z "Serii z Żółtym Tygrysem" - "Ludzie bez skrzydeł". Po prostu przez drążenie tunelu i stemplowanie/szalowanie. Wydaje się to nawet łatwiejsze, niż zdjęcie pokrywy ziemnej z bunkra powierzchniowego, rozbudowę i ponowne okrycie ziemią i nową szatą roślinną.


Za zasadnicze plusy i minusy przyjąłbym takie, na które niewiele jesteśmy w stanie zaradzić, albo zaradzić można, ale to wysoce problematyczne. Tu jak najbardziej na minus ziemianek należy przyjąć możliwość występowania wód gruntowych, a schronów naziemnych - gorszą osłonę i większą wykrywalność.

Można niby wzgórek bunkra obsadzić np. tarniną, młodszymi krzewami na szczycie, starymi u podstawy, tak, by nawet z dość bliska całość wyglądała jak jedno równe kłębowisko krzaczorów, ale osłonę będziemy mieć niezmienną. Z kolei dokoła ziemianki można ułożyć dreny, zbiornik "nadwyżkowy" i odprowadzenie do kanalizacji, a całość zasilać pompą, ale to trochę jak strzelanie z armat do wróbli.

Kuba_Kppc
Posty:4
Rejestracja:17 lut 2016, 14:22
Kontaktowanie:

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

Postautor: Kuba_Kppc » 06 maja 2016, 16:54

Czy ktoś z Was szacował koszty wybudowania takich schronów i je porównywał? Nie jestem pewien, czy to się da w ogóle ująć w jakieś sensowne widełki, bo pewnie zależy od np. rodzaju gruntu. Ale chodzi o mi o schron "od zera", z możliwością przechowywania zapasów na ok. 1 rok, możliwie chroniący przed opadem radioaktywnym, bronią biologiczną, jak i chemiczną.


A i jeszcze - czy znacie może jakieś sposoby upraw roślin jadalnych pod ziemią? Szklarnie itp.?

kamilidzik
Posty:3
Rejestracja:13 maja 2016, 10:26
Lokalizacja:Warszawa

Re: Schron nadziemny kontra podziemny

Postautor: kamilidzik » 13 maja 2016, 10:36

Ja bym optował za podziemnym. Według mnie raczej lepiej spełni swoje zadanie.


Wróć do „Budowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 9 gości

cron