Kocioł vigas - zmniejszenie mocy

Włodek
Wtajemniczony
Posty:29
Rejestracja:15 lip 2008, 21:53
Kocioł vigas - zmniejszenie mocy

Postautor: Włodek » 22 paź 2011, 18:31

Przez przypadek w moje niecne łapy trafił kocioł zgazowujący Vigas 80. Pomyślałem sobie, że skoro już jest, i że mam dostęp do drewna, to go sobie zainstaluję. Obawiam się jednak, że 80 kW to trochę za dużo do ogrzania 200m2, nawet w niedocieplonym budynku. Stąd moje pytanie: czy da się jakoś zmniejszyć moc tego kotła, w miarę bezinwazyjnie, np. zmniejszając komorę za pomocą szamotu, lub likwidując jedną z dwóch dysz? Prac typu cięcie i spawanie wolałbym uniknąć - sprzętem dysponuję, ale umiejętności są zbyt nikłe. Ktoś zna te kotły na tyle, aby mi doradzić w tej sprawie?
Wkrótce postaram się tu wstawić jakiś przekrój, bo w manualu:
http://www.ecovarm.com/images/stories/p ... _23_32.pdf
pokazany jest tylko przekrój kotła 25kW, a tam jest inaczej doprowadzone powietrze pierwotne i tylko jedna dysza.

Włodek
Wtajemniczony
Posty:29
Rejestracja:15 lip 2008, 21:53

Re: Kocioł vigas - zmniejszenie mocy

Postautor: Włodek » 03 lis 2011, 12:17

Witam wszystkich ponownie. Poniżej wklejam przekrój kotła:

Obrazek
Legenda:
1 - komora załadowcza
2 - dysze
3- komora spalania
4 - rura a de facto rury doprowadzające powietrze - dwie doprowadzają powietrze wtórne do dysz (2) i dwie doprowadzają powietrze pierwotne do komory załadowczej (1)
5- wymiennik

Wpadłem na pomysł, aby wymurować, albo przynajmniej ułożyć blok z cegły szamotowej w komorze (1), miałoby to wyglądać tak:

Obrazek
Spalanie odbywałoby się wtedy tylko w jednej dyszy, powietrze z drugiej dyszy dopali to,co pozostanie do spalenia z pierwszej dyszy.
Dobrze kombinuję?


Wróć do „Ogrzewanie i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 16 gości

cron