CO z kotłem na olej czy silnik z prądnicą- sprawnosć

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:
Re: CO z kotłem na olej czy silnik z prądnicą- sprawnosć

Postautor: Lis » 17 lip 2007, 09:32

Jaką sprawność ma układ kotła CO z palnikiem olejowym?
Nowoczesne kotły olejowe, na przykład kotły kondensacyjne, mogą mieć sprawność nawet ponad 100%.
jaką sprawność bedzie miał układ silnik diesla z prądnicą?
O ile mówimy o samej sprawności produkcji energii elektrycznej a następnie wykorzystaniu tej energii na ogrzewanie, nie liczyłbym na więcej niż 20...25%.
woda z chłodnicy na wężownicę i do CWU, minusem jest częstrze serwisowanie silnika niż palnika.
Tu już mówimy o kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła. Moim zdaniem można powiedzieć, że 1/3 energii dostarczonej w paliwie oddawana jest przez silnik do układu chłodzenia. Podobnie 1/3 wychodzi w gorących spalinach.
CO myślicie o takim ogrzewaniu z silnikiem? Czy podwujna zamiana energii w układzie z silnikiem będzie mniej sprawna od kotła olejowego?
Układ z kotłem olejowym będzie na pewno łatwiejszy w eksploatacji (jedno a nie trzy źródła ciepła). I na to właśnie bym postawił. Zwłaszcza, jeśli jedynym celem takiego układu ma być produkcja ciepła.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Wróć do „Ogrzewanie i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 15 gości

cron