koszt ogrzewania

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 09 paź 2006, 09:29

Przegladając ten watek doszedłem do wniosku ,że generalnie na temat pompc ciepła i praktycznego ich zastosowania brak jest wystarczajacej wiedzy. Powszechne opinie "moderowane" przez sprzedawców jak i niedouczonych uzytkowników - sa do bani.
Zacząć trzeba od podstaw : aby ogrzać budynek trzeba go prawidłowo wyizolować albowiem koszt ogrzewania wzrasta znaczaco wraz ze stratami ciepła.
I jeżeli juz mamy fundamenty sciany, dach , okna - super szczelnie termicznie - to jeszcze trzeba sie zastanowić nad wentylacją mechaniczna .
Tylko taka zapwnia z punktu widzenia energetyki odpowiedni odzysk ciepła z powietrza zuzytego przy zastosowaniu central rekuperacyjnych.
Aby centrala nam w zimie nie zamarzła to trzeba wybudować Gruntowy Wymiennik Ciepła - GWC ( nie dajcie się wpuscić w maliny w postaci instalacji odladzającej - sa to zwykłe grzałki o mocy kilku kW ) .
W zaleznosci od rodzaju gruntu konfiguracji terenu i poziomu wód podskurnych należy go wykonać jako zestaw rur lub złoze kamienne. Złoze kamienne najtaniej jest wykonać przy kopaniu fundamentów ( zrobić je pod domem). W ten oto sposób uzyskacie minimalne koszty ogrzewania zima i prawie darmową klimatyzację latem.
Najczesciej inwestor jest rozczarowany Pąpą Ciepła gdy okazuje się,że w chałupie jest jak w "psiarni" pomimo choreondalnych rachunków za prąd. Nie zastanawia się ,że ciepło sp******a przez dosłownie wszystko - tylko gada ,że urzadzenie do bani.
Sam się przekonałem osobiście jak obejżałem swoją własną chałupę przez kamerę termowizyjną - kompletna załamka ( a myslałem ,że jest dobrze wyizolowana).
Na zdjeciach było widać oddzielnie każdą płytę styropianu wsadzoną w scianę - nawet 5 mm szczeliy pomiedzy nimi. odstresowałem się wtedy gdy z góry popatrzyłem na moje nowoczesne osiedle domków jednorodzinnych - hehehehe na nocnych zdjeciach było jasno jak w dzień....... :roll: należy płakać z powodu niedouczenia wykonawców i inwestorów.
Pompa ciepła to nie perypetum i tez ma własne prawa.
Na tą chwilę najtańszym ,źródłem ciepła jest wegiel kamienny ( w sotymencie miału) i biomasa ( ale niekoniecznie drewno kominkowe z uwagi na jego cenę). Z weglem jest jeszcze taka historia że na ogół jest zanizona jego rzeczywista wartość opałowa w stosunku do deklaracji sprzedawców. Ja zawsze rzadałem faktury VAT z atestem zapowiadając ,że jak cos się nie będzie zgadzało to dam do spalenia próbkę...... Miałem przypadki że sprzdawca odmówił sprzedaży towaru.... :lol: :lol: :lol: A raz jak się wnerwiłem to zabierał "wegiel" z mojej piwnicy.
Nastepnym zagadnieniem jest rodzaj kotła grzewczego - i tu jest wyższa szkoła jazdy . Temat niezwykle obszerny i nawet tutaj go nie dotykam .....

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 20 maja 2007, 18:44

No niebawem mi izolacją bedzie "wisiała" - jak kilo kitu u sufitu :lol: :lol: :lol:
Wymyśliłem jak ogrzać chałupę i jeszcze mieć z tego kasiorkę....... 8) :lol:

hania78
Wtajemniczony
Posty:36
Rejestracja:21 kwie 2015, 10:56

Re: koszt ogrzewania

Postautor: hania78 » 18 wrz 2015, 16:00

Ja tam mam gaz płynny ze [spam-wymoderowano]zbiornika i nie narzekam :D każdy dom jest inny i każdy czego innego potrzebuje...


Wróć do „Ogrzewanie i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 11 gości

cron