Strona 1 z 1

: 27 mar 2006, 21:31
autor: Lis
Można, są takie pompy ciepła, nazywa się to pompa powietrze-woda. Klimatyzatory niektóre też mają taką funkcję. Tyle tylko, że przy niższych temperaturach działa to kiepsko a grunt ma temperaturę, która nie spada poniżej -5...-7C.

Re: pompa ciepła kontra agregat mroźniczy

: 06 kwie 2006, 18:54
autor: dcio
Skoro pompy cipła chłodzą glikol pobierający ciepło z ziemi z kilometrowych rur,to nie prościej jest zamontować agrgat mroźniczy na
-20( lub lepie) z częścą chłodzącą na zewnątrz ,a odbierającą ciepło wewnątrz, przy temperaturze 0 stopni na dworze jest to różnica 20 stopni (którą agregat nigdy niezbije ), a rury w ziemi mogą się nagrzać do ilu ,12 stopni?Chyba ,że glikol jest chłodzony też do - 20 stopni (albo lepiej) :?: :roll:

[zmieniłem nieco temat wątku, by był bardziej opisowy // Lis]
Ogladalem dosc dawno program na temat ogrzewania mieszkan w Szwecji za pomoca pomp ciepla. I rzeczywiscie wygladalo to tak, ze 'zamrazalnik" byl imieszczony na zewnatrz a czesc goraca wewnatrz pomieszczenia. Ostatnio prezy dosc deszczowych zimach pomysl ten nie wydaje sie glupi. A taki agregat od durzej lodowki powinien zapewnic wystarczajaca ilosc ciepla do ogrzania 1 pomieszczenia.

Ja np. tej zimy gdy na dworze temp oscylowalo okolo zera , przy wylczonych grzejnikach mialem w mieszkaniu temp. ok 21-23 stopni celcjusza.

Cena pradu rzeczywiscie w Polsce jest olbrzymia 9klaniaja sie kontrakty dlugoterminowe) , rzad blokuje mozliwosc importu tanszego pradu z Litwy ale w koncu musi sie ugiac i przyjac zasade swobody wyboru dostawcy pradu przez klijenta.

: 05 wrz 2006, 20:49
autor: Ankot
Oczywiście ,ze przy spadku temperatury na dworze spada sprawność energetyczna urzadzenia ( przy dolnym źródle z powietrza) lub niedbale wykonanym wymienniku gruntowym.- nie trzeba o tym udowadniac wzorami - wie to kazdy uzytkownik tego ustrojstwa. U nas pompy ciepła opornie sie przyjmuja z uwagi na brak kultury obsługi takiego urzadzenia - równiez problem stopnia izolacji obiektów budowlanych i wiedza o tym pozostawia duzo do myslenia. Nasi inwestorzy czesto nie doceniaja audytu energetycznego budynku w którym montuje sie pompe ciepła a brak prawidłowo wykonanej izolacji . Po pierwszym sezonie grzewczym olaboga rachunek za prąd 15.000,00 :lol: :lol: :lol: :lol: - znam osobiscie takie przypadki.
Nie sztuka wybudować dom tylko sztuka go tanio i dobrze ogrzewać .......
Podstawą powinny byc teraz GWC ( gruntowe wymienniki ciepła), wentylacja mechaniczna z rekuperacją , dobre źródło ciepła - a najwazniejszy jest audyt energetyczny z wykorzystaniem kamery termowizyjnej.
Kiedyś osobiscie obejzałem własny dom w termowizji.......przerazenie mnie ogarneło - byłem przekonany że izolację mam dobrą ............ sie okazało ,ze niedopilnowałem murarzy. Na zdjeciach znac jest kazdy kawałek styropianu niedokładnie wsadzony w mur..................

: 06 wrz 2006, 09:43
autor: Lis
Podstawą powinny byc teraz GWC ( gruntowe wymienniki ciepła), wentylacja mechaniczna z rekuperacją ,
Polecam zapoznanie się z kominem słonecznym. :)

: 06 wrz 2006, 14:18
autor: Ankot
Fajne - ale w naszym klimacie raczej chyba mało skuteczne

: 06 wrz 2006, 14:21
autor: Lis
Nie wiem... biorąc pod uwagę to jak może się latem nagrzać nieizolowany strych jestem skłonny w to uwierzyć.

Nic tylko dobudować taki komin i pomalować cały dach na czarno. 8)

: 14 wrz 2006, 13:36
autor: Ankot
No ale i urzadzenia są nieco inne , na innych parametrach cisnien pracują - co sie przekłada bezposrednio na koszty budowy i eksploatacji.
Nie sztuka wydac kilkadziesiat tysiecy - a zwrot moze nastapi po 20 latach.....

Sztuka zainwestować grosze - a wyciągnąć dziesiatki tysiecy............ 8)

: 14 wrz 2006, 19:37
autor: Lis
sfera2:

Każda pompa ciepła ma gorszy współczynnik wydajności (stosunek ciepła otrzymanego do włożonej energii elektrycznej) gdy różnica temperatur między odbiorem a dostarczaniem ciepła się zwiększa.

To, że pompa A ma lepszy współczynnik wydajności niż pompa B przy tej samej różnicy temperatur jeszcze o niczym nie świadczy.

: 15 wrz 2006, 00:06
autor: Lis
KAŻDA pompa ciepła ma tym gorszy współczynnik wydajności chłodniczej im większa różnica temperatur między wlotem a wylotem.

Jeśli jesteś w stanie udowodnić, że się mylę, korzystając z jakiś wzorów, jestem bardzo ciekawy.

: 16 wrz 2006, 00:49
autor: Ankot
Panowie : spoko - na sprawność urzadzenia ma również kapitalne znaczenie rozwiazania konstrukcyjne ( typ sprężarki) , o medium było mówione, a takze parametry regulacyjne. W Polsce mieszane opinie sa spowodowane po prostu nieznajomoscia rzeczy i kiepskim poziomem technicznym zarówno serwisów technicznych jak i osób eksploatujacych.
Ja rozumiem ,ze urzytkownik ma wcisnąc guzik i to ma działac ( znaczy sie ogrzewać chałupę lub cokolwiek innego) przy stosunkowo niskich kosztach. A w tym przypadku trzeba by sie podeprzeć obliczeniami - nie da sie wprost porównać dwóch urzadzeń i obiektów budowlanych bo kazdy z nich ma inną charakterystykę techniczną.
Irytuja mnie wypowiedzi typu :
-ogrzewam dom o powierzchni 240m2 pompą ciepła - koszt ogrzewania w sezonie wyniósł 10000zł - urzadzenie do bani - instalator mówił ze koszt max wyniesie 2000zł.............. pompa po włączeniu chodzi na okrągło - wielokrotnie reklamowałem i nic...."
Tym sposobem mozna wylać i dziecko z kapielą........

: 16 wrz 2006, 10:39
autor: Lis
sfera2, czytając Twoje wypowiedzi odniosłem wrażenie, jakbyś twierdził, że się mylę.

Oczywiście, różne konstrukcje pompy ciepła mają różny COP (współczynnik wydajności). Ale dana konstrukcja ma COP taki jaki ma i jedyne co można zrobić to zmniejszyć straty na odbiorze i dostarczaniu ciepła.

: 16 wrz 2006, 20:53
autor: Ankot
Raczej żaden kompresor nam nie pomoże bo "bunc" lezy własnie w cieple zmiany skupienia............ ( skraplanie/parowanie). Jednak dla zagadnienia "pompowania ciepła" istotny jest jedynie bilans energetyczny( koszty eksploatacyjne) i techniczne o ile mają nań wpływ.
Ja jednak pozostanę przy swoim kogeneratorze - bo z prostych rachunków wynika , że za ogrzewanie pompą ciepła tak czy inaczej muszę zapłacić - natomiast za grzanie w kogeneracji to mnie zapłacą...... 8) :lol: :wink:

: 01 wrz 2009, 17:44
autor: blol
KAŻDA pompa ciepła ma tym gorszy współczynnik wydajności chłodniczej im większa różnica temperatur między wlotem a wylotem.

Jeśli jesteś w stanie udowodnić, że się mylę, korzystając z jakiś wzorów, jestem bardzo ciekawy.
Właśnie przeglądając forum trafiłem na rzecz która często pojawia się w opracowaniach dot. pomp ciepła a dotyczy COP i jego wyliczania tzn.:

COP = Es/Ee <= Ts/(Ts-Tp)

za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciep%C5%82a

Tutaj należy zwrócić uwagę, że wyrażenie Ts/(Ts-Tp) jest górnym ograniczeniem sprawności danej pompy i oznacza tylko tyle, że różnica temperatur (wzrost lub malenie tej różnicy) powoduje, że sprawność pompy ma inne górne ograniczenie na sprawność - nic więcej to nie znaczy.

Jeżeli sprawność pompy ciepła jest maksymalna to oczywiście masz rację ale rzadko tak się zdarza i daleki bym był od wysuwania powyższych wniosków wychodząc tylko i wyłącznie z górnego ograniczenia dla każdej sytuacji.