Strona 1 z 1

Rekuperator - warto?

: 13 sty 2016, 11:13
autor: Dorothy
Co sądzicie na temat rekuperacji? Czy opłaca się zrobić w domu wielką rewolucję, żeby ją zamontować? Mamy problem z dużą wilgotnością w domu, co świadczy o słabej wymianie powietrza. Zimą ze względu na temperatury nie chcemy zbyt często wietrzyć, co pogłębia problem. Przy większym mrozie pojawia się również problem z dogrzaniem domu. Rozmawialiśmy ze znajomymi i polecili nam [wymoderowano spam]rekuperator. Również mieli problem z wilgotnością i utrzymaniem komfortowej temperatury w domu. Zainteresowali się tematem i trafili do firmy [wymoderowano spam] zajmującej się instalacjami wentylacyjnymi. Doradzono im rozwiązanie w postaci montażu rekuperatora i są zadowoleni z efektów. Myślicie, że montaż takiego urządzenia rozwiąże nasz problem?

Re: Rekuperator - warto?

: 13 sty 2016, 15:43
autor: Lis
Problem z wilgotnością zimą to zdecydowanie problem z niedostateczną wentylacją. Powietrze na dworze jest na tyle suche, że zapewnienie odpowiedniej jego ilości w zupełności wystarczy, by z domu usunąć nadmiar wilgoci. Wystarczy tylko pozwolić na wnikanie tego powietrza do domu. Czyli rozszczelnić okna, zamontować nawiewniki, itd.

Oczywiście wietrzenie mieszkania czy domu zimą oznacza zimne powietrze i stratę ciepła, ale z tym trzeba się pogodzić, bo na tym przecież polega właśnie działanie wentylacji.

Chyba, że ktoś właśnie zainwestuje w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła (rekuperacją).

Dla nowego domu nie wyobrażam sobie innego rozwiązania. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją działa cały rok, zapewnia komfort, oczyszcza powietrze i wreszcie zmniejsza straty ciepła, choć oczywiście wymaga do działania prądu, za który trzeba zapłacić. Darmowa też nie jest, ale jak się nie buduje kominów wentylacyjnych w domu, to się jednak sporo oszczędza.

Dla domu istniejącego sprawa się komplikuje. Jeśli da się w nim ułożyć instalację łatwo (np. na nieużytkowym poddaszu), to ja bym się chyba nie wahał. Gorzej, jeśli trzeba się mocno nagłowić nad rozprowadzeniem powietrza po domu ze względu na jego kształt, wielkość, układ pomieszczeń itd.

Można policzyć ile trzeba byłoby czekać na zwrot z inwestycji w rekuperator, patrząc tylko na oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu. Komfort zaś wycenić jest bardzo trudno...

Re: Rekuperator - warto?

: 18 kwie 2016, 11:06
autor: AnnaAnia
Osobiście uważam, że [wymoderowano spam -- przyp. admina]wentylacja mechaniczna to super sprawa. Sama mam i jestem bardzo zadowolona, nie zamieniłabym na nic innego ;)

Re: Rekuperator - warto?

: 19 maja 2016, 12:49
autor: Forsycja
A co byście polecili? [wymoderowano spam]Rekuperację czy klimatyzację?

Re: Rekuperator - warto?

: 27 maja 2016, 15:30
autor: Lis
To są dwa urządzenia służące do innych celów i nie powinno się wybierać między jednym a drugim.

Rekuperator ma za zadanie odzyskać ciepło z powietrza uciekającego z domu zimą, albo nieco schłodzić powietrze trafiające z zewnątrz latem. Jego działanie ułatwia więc pracę klimatyzatora.