Rozliczanie ogrzewania z pomocą podzielników kosztów ciepła

R19Wida
Posty:1
Rejestracja:11 gru 2014, 02:39
Lokalizacja:South Africa
Rozliczanie ogrzewania z pomocą podzielników kosztów ciepła

Postautor: R19Wida » 11 gru 2014, 22:25

Pewnie temat sie rozwinie i nasunie mi sie wiecej pytan
Na razie pisze, bo jestem wzburzony sposobem rozliczania zuzycia ciepla w mieszkaniach poprzez podzielniki ciepla przez olsztynska firme.
Moze wskazecie mi posty mowiace o tym temacie.
Byc moze mi ktos ten temat wyjasni

Dlaczego spoldzielnia rozlicza koszty ceny jednostki za cieplo, liczac TAK :
wartosc zuzycia w budynku : ilosc do podzialu w budynku = cena jednostki x ilosc dzialek w mieszkaniu = Koszty mieszkania

Poprzez takie obliczanie wychodza JAJA
Biorac pod uwage, porownujac, rozliczenia kosztow przez kilka lat, dochodze do wniosku:
Im mniej zuzywa dzialek na podzielnikach "budynek" tym wieksza jest cena jednostki i wiecej placa ci co cokolwiek zuzyli, chociaz oszczedzali

Ja mam dla przykladu niedoplate bo sasiedzi grzeja sie naszym mieszkaniem a sami maja pozakrecane termostaty.
Nie grzeja bo nie musza, nie maja malych dzieci. Ha maja "ogrzewanie podlogowe".
DLACZEGO NIE MOGe PlACIc TYLKO ZA ZUzYCIE MOJEGO MIESZKANIA. cO MNIE OBCHODZI CAlY BLOK. zE TAM DZIADKI SIeDZa W KUFAJKACH.

Byc moze sa jakies przekrety.
Nie wiem.
Pomozcie.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Rozliczanie ogrzewania z pomocą podzielników kosztów cie

Postautor: Lis » 15 gru 2014, 11:10

No cóż... rozliczanie kosztów ogrzewania mieszkania w oparciu o podzielniki kosztów ciepła jest złą metodą. Ale rozliczanie ich w oparciu o powierzchnię czy kubaturę mieszkania, albo liczbę mieszkańców, jest jeszcze gorsze.

Natomiast metoda jest prawidłowa -- jeśli ktoś do mieszkania dostarcza mniej ciepła, zużywa mniej "jednostek". I później jeśli podzielimy koszt zużycia ciepła w całym budynku przez sumaryczną liczbę "jednostek", może się okazać, że koszt "jednostki" rośnie.

Jedyną w 100% sprawiedliwą metodą jest za montowanie na instalacji CO dla każdego mieszkania liczników ciepła. Jeśli piony poprowadzone są po klatce schodowej, jest to niski koszt (jeden licznik ciepła na każde mieszkanie). Jeśli każde mieszkanie zasilane jest z kilku pionów, nie jest to za bardzo możliwe.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Awatar użytkownika
artursok
Posty:1
Rejestracja:16 sty 2015, 22:01
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:

Re: Rozliczanie ogrzewania z pomocą podzielników kosztów cie

Postautor: artursok » 26 sty 2015, 15:13

W jednej z płockich spółdzielni mieszkaniowych zmieniono w ubiegłym roku rozliczenie kosztów c.o. na sposób "bardziej sprawiedliwy",
z podzielników ciepła na rozliczenie w oparciu o powierzchnie mieszkania.
W rezultacie nadpłata roczna za c.o. u ojca, który umiarkowanie korzysta z kaloryferów zimą, zmalała 5 krotnie!

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Rozliczanie ogrzewania z pomocą podzielników kosztów cie

Postautor: Lis » 27 sty 2015, 17:01

Dzielenie kosztów ogrzewania bloku w oparciu o powierzchnię mieszkania jest jeszcze bardziej niesprawiedliwe, niż rozliczanie po wskazaniach podzielników kosztów ciepła. Trzeba tylko to rozliczenie po podzielnikach zrobić rzetelnie.

Oczywiście, zawsze się może okazać, że ktoś na tym oszczędzi, ale ktoś inny za to będzie musiał dopłacić.

Jedyny sposób, by mieć podział na 100% uczciwy, to zamontować każdemu licznik ciepła i mierzyć, ile ciepła trafia do mieszkania. Ale to się znowu ludzie zaczynają buntować, że mają mieszkania narożne, szczytowe, czy po prostu lubią mieć jednocześnie ciepło i wietrzyć i dlaczego niby mają przez to płacić więcej, niż ludzie z mieszkaniami środkowymi, czy po prostu lubiący chłód.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Jafar
Posty:4
Rejestracja:22 lip 2015, 12:53
Lokalizacja:Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Rozliczanie ogrzewania z pomocą podzielników kosztów ciepła

Postautor: Jafar » 22 lip 2015, 13:02

Niestety koszty ciepła są niesprawiedliwie rozliczane. Ja na szczęście co roku dostaję małą, bo małą ale nadpłatę. Chociaż ogrzewam 2 pokoje regularnie. W 3 pokoju z którego mam zrobione biuro, gdzie komputer niemiłosiernie mi się grzeje, kaloryfer cały rok mam skręcony.

Po prostu zdjąłem jego obudowę i teraz na parapecie leżą same "bebehy": płyta główna i cała reszta. Fakt, że jest to bardzo małe pomieszczenie, dlatego nie trudno je ogrzać. A fakt, że zużywam prąd na pracę komputera i płacę za to, to dlaczego nie miałbym wykorzystać tego faktu, do małego "odzysku energii" w postaci ciepła komputera?

Zbyszek
Posty:2
Rejestracja:21 wrz 2015, 19:46
Lokalizacja:Police / Zachodniopomorskie
Kontaktowanie:

Re: Rozliczanie ogrzewania z pomocą podzielników kosztów ciepła

Postautor: Zbyszek » 21 wrz 2015, 19:53

Mój znajomy robi podobnie z oszczędzaniem. Mieszka w bloku kilkupiętrowym w środkowej klatce na 3-cim piętrze. Podzielniki są zamontowane jedynie na kaloryferach. W przedpokoju i łazience ma dwie dosyć grube rury ciepłownicze, które miernika nie posiadają. Dają jednak na tyle dużo ciepła, że zazwyczaj grzejnik w pokoju i kuchni ma skręcone na minimum (albo prawie minimum). W kuchni wiadomo, jeżeli ktoś przynajmniej 2 razy na dzień coś gotuje, to ciepło z kuchenki daje radę. A jeżeli chodzi o pokój, to drzwi od łazienki ma zazwyczaj (jak nikt z niej aktualnie nie korzysta) otwarte na oścież w stronę pokoju. Jak to mówią każdy orze jak może. A że to kawalerka to i zapotrzebowanie na ciepło nie jest jakieś wyjątkowo duże.

Leszek1987
Posty:3
Rejestracja:08 wrz 2015, 09:02
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Re: Rozliczanie ogrzewania z pomocą podzielników kosztów ciepła

Postautor: Leszek1987 » 30 wrz 2015, 14:11

Z mojego punktu widzenia jest to metoda nieefektywna.


Wróć do „Ogrzewanie i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 6 gości