Dziwne pompy ciepła, na gaz.

narek1
Wtajemniczony
Posty:33
Rejestracja:17 lip 2012, 21:34
Dziwne pompy ciepła, na gaz.

Postautor: narek1 » 14 wrz 2014, 19:12

Nie specjalnie interesuje mnie temat pomp ciepła ale przy okazji kogeneracji trafiłem na stronę wg google
GHP Gliwice.
Mocno tam opisują pompy ciepła na gaz. Jakoś dziwnie mi te pompy działają ale zastrzegam, byle jak to analizowałem.
Skąd te pompy biorą ciepło do "pompowania"? Rozumiem, ze dobrze działają jako agregaty chłodnicze, ale ciepła? To mi wygląda na pomyłkę pojeęć jeśli chodzi o powszechne rozumienie określenia pompa ciepła. Po co pompować ciepło z silnika zasilanago gazem? Od razu spalić w kotle a dla odmrażania parowników to chyba zbyt wyszukany sposób.
Napędzanie sprężarki chłodniczej silnikiem gazowym to też nie jest tańsze niż silnikiem elektrycznym. Istotna może tu być tylko sprawa mocy zamówionej i mocy dostępnej. !00kW gazu to mało a prądu to dużo. Moc gazu zamówiona, potrzebna zimą latem by się marnowała. Na lato trzeba by było zamawiać moc prądu i płacić cały rok (za gaz też).

Jest to temat chyba dla Lisa bo w widziałem, że na forum muratora zabierałeś głos w temacie o gazowych pompach ciepła. Co Ty na to?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dziwne pompy ciepła, na gaz.

Postautor: Lis » 14 wrz 2014, 21:42

Gazowe pompy ciepła są w dwóch rodzajach -- absorpcyjne (gdzie nie ma sprężarki, a palnik gazowy) i sprężarkowe (napędzane silnikiem spalinowym na gaz).

Te pierwsze mają niespecjalnie wysoką efektywność, ale i tak wyższą, niż kondensacyjne kotły gazowe.

Te drugie mogą mieć większy sens.

Dla uproszczenia przyjmijmy, że 1 kWh prądu to 0,50 PLN, zaś 1 kWh z gazu to 0,25 PLN. I rzeczywiście tu przegrywa silnik spalinowy (o sprawności rzędu 30%) z silnikiem elektrycznym (o sprawności rzędu 100%). Moc mechaniczna przekazana na sprężarkę jest tańsza, gdy mamy silnik elektryczny, niż przy silniku spalinowym.

Ale jeśli potraktujemy to szerzej i zauważymy, że ciepło odpadowe z silnika spalinowego w tym przypadku nam się nie marnuje, to możemy mieć taki bilans, dla identycznych pomp ciepła, różniących się tylko silnikami:
* dla pompy ciepła elektrycznej mamy z 1 kWh prądu za 0,50 PLN 3 kWh ciepła (czyli ciepło kosztuje nas 0,167 PLN),
* dla pompy gazowej mamy z 2 kWh gazu za 0,50 PLN:
- 0,6 kWh energii mechanicznej przekazanej na samą pompę ciepła, co przekłada się na 1,8 kWh ciepła,
- dodatkowo powiedzmy 1 kWh ciepła, które udaje się odzyskać z silnika, czyli łącznie 2,8 kWh ciepła.

I w tym drugim przypadku nie bierzemy pod uwagę tego, że ciepło z silnika ma wyższą temperaturę, niż ciepło z pompy ciepła, co pozwala nieco mniej wysilać samą pompę ciepła. A to może sprawić, że z 1 kWh energii mechanicznej da ona nie 3 a 4 kWh ciepła, co sprawi, że pompa ciepła na gaz będzie jednak tańsza w eksploatacji.

Jestem w stanie uwierzyć, że to fajne urządzenia. ;)
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

narek1
Wtajemniczony
Posty:33
Rejestracja:17 lip 2012, 21:34

Re: Dziwne pompy ciepła, na gaz.

Postautor: narek1 » 16 wrz 2014, 09:58

No widzisz, dobrze że spytałem. Tak jak napisałem nie analizowałem dokładnie rozwiązania firmy GHP ale ogólnie to już dawno byłem za tym, że silniki gazowe w agregatach klimatyzacyjnych to dobra rzecz. Mnie intrygowało skąd pochodzi ciepło do "pompowania". Gdy jeszcze raz spojrzałem na ich stronę to znalazłem. Są to po prostu powietrzne pompy ciepła. I gdy wyczytałem, że z silnika 952ccm mają 40kWciepła lub 35kW zimna to całkiem niezły wynik.


Wróć do „Ogrzewanie i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 15 gości

cron