Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

midyg
Posty:1
Rejestracja:23 maja 2014, 08:13
Lokalizacja:Białystok
Kontaktowanie:
Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: midyg » 23 maja 2014, 08:20

Ogrzewanie podłogowe jest dużo bardziej wydajne od kaloryferowego ogrzewania.

mostek
Posty:3
Rejestracja:18 gru 2013, 06:18
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: mostek » 06 cze 2014, 10:25

Ogrzewanie podłogowe jest dużo bardziej wydajne od kaloryferowego ogrzewania.
Mówisz? Ja nie jestem do końca przekonany. Z drugiej jednak strony, wizja ciepłych stópek jest bardzo przyjemna. Ciągle się zastanawiam, co zainstaluję, gdy już się wybuduję. Na szczęście mam jeszcze czas na decyzję.

pim
Wtajemniczony
Posty:35
Rejestracja:17 lut 2014, 21:37
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: pim » 06 cze 2014, 17:46

Ciekawe, dlaczego ogrzewanie podłogowe jest cały czas tak mało popularne. W olbrzymiej większości domów zakłada się tradycyjne kaloryfery.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: Lis » 16 cze 2014, 15:17

Bo ludzie go nie znają, a jak czegoś inwestor nie zna, to się boi.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Awatar użytkownika
MarekAD78
Posty:2
Rejestracja:28 kwie 2014, 20:22
Lokalizacja:Lubon
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: MarekAD78 » 18 cze 2014, 18:26

Ogrzewanie podłogowe jest dużo bardziej wydajne od kaloryferowego ogrzewania.

ale to chyba i tak zależy od izolacji i konstrukcji domu / mieszkania

areknn
Posty:2
Rejestracja:19 cze 2014, 10:55
Lokalizacja:Kraków
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: areknn » 19 cze 2014, 11:00

Ja gorąco polecam podłogowe - dziedziczyłem dom z konwencjonalnym ogrzewaniem i zwykłymi grzejnikami. Po trzech latach zdecydowałem się na zmianę - wychodzi taniej i cieplej. Chociaż faktycznie położenie ogrzewania wymaga remontu i może to właśnie zniechęca inne osoby przed taką formą ogrzewania?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: Lis » 24 cze 2014, 13:56

Ogrzewanie podłogowe jest dużo bardziej wydajne od kaloryferowego ogrzewania.
ale to chyba i tak zależy od izolacji i konstrukcji domu / mieszkania
Nie, to po prostu jest nieprawda.

Ogrzewanie podłogowe nie ma szans być dużo bardziej wydajne od grzejnika, bo jego wydajność ogranicza od góry maksymalna temperatura podłogi. A ta musi być ograniczona ze względu na ryzyko różnych dolegliwości, szczególnie tych związanych z krążeniem krwi w stopach i nogach.

A grzejnik może być spokojnie zasilany wodą o temperaturze 70*C.
Ja gorąco polecam podłogowe - dziedziczyłem dom z konwencjonalnym ogrzewaniem i zwykłymi grzejnikami. Po trzech latach zdecydowałem się na zmianę - wychodzi taniej i cieplej. Chociaż faktycznie położenie ogrzewania wymaga remontu i może to właśnie zniechęca inne osoby przed taką formą ogrzewania?
A to akurat prawda. Ogrzewanie podłogowe może dawać ten sam komfort cieplny, co grzejniki, przy niższej temperaturze powietrza w pomieszczeniu -- dzięki bezpośredniemu ogrzewaniu przez promieniowanie ciepła z podłogi. A niższa temperatura w pokoju to mniejsze straty ciepła i niższe koszty ogrzewania.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Tonny1
Posty:1
Rejestracja:10 lip 2014, 13:53
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: Tonny1 » 10 lip 2014, 13:58

Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodne, aczkolwiek odradzam stosować w mieszkaniach (ktoś tam pisał o ogrzewaniu sąsiadów)

tonystryk
Posty:2
Rejestracja:16 lip 2014, 18:46
Lokalizacja:kraków
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: tonystryk » 17 lip 2014, 19:10

jestem w trakcie wyboru sposobu ogrzewania.. wstępnie miała być podłogówka w całym domu, ale jakoś boje się o bezwładność cieplną, jak będę chciał gdzieś szybko podgrzać to nie ma takiej możliwości :(

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: Lis » 22 lip 2014, 16:14

Co to znaczy "szybko podgrzać"?

Co chcesz szybko podgrzać?

Mury? Jeśli tak, to bezwładność ogrzewania podłogowego będzie miała niewielkie znaczenie w porównaniu do grzejników, jeśli brać pod uwagę bezwładność cieplną całej bryły budynku.

Powietrze? Jeśli tak, to rzeczywiście -- szybciej powietrze podgrzeje grzejnik, niż ogrzewanie podłogowe. Ale to nie oznacza od razu komfortu cieplnego.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Awatar użytkownika
maryszyja
Posty:1
Rejestracja:15 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja:Łódź
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: maryszyja » 30 wrz 2014, 10:09

Jestem w trakcie budowy i zastanawiam się, które ogrzewanie będzie oszczędniejsze podłogowe czy kaloryfery. Dodam że na podłodze chcę położyć panele oraz że buduję domek parterowy.

pozdrawiam Eryk
Generalnie nie polecam! Ja u siebie od roku mam podlogowe i za duzo jest kombinownia z ustawieniem temperatury - gdy za zimno w pomieszczeniu dlugo trwa jego nagrzanie i w druga strone podobnie - gdy za goraco, dlugo sie ochladza. Jedyny plus to ciepla podloga w laziemce - o wiele przyjemniej jest wyjsc wtedy z prysznica :wink:

Podobnie z zapowietrzeniem systemu. Nie raz obudzilo mnie o 3 czy 4 nad ranem wycie zapowietrzonej pompy! Pierwszy raz myslalam ze zawalu dostane, bo nie wiedzialam o co chodzi - czlowiek zaspany a tu taka syrena! Trudno dokladnie odpowietrzyc system, a jeden pecherzyk na prawde moze byc koszmarnie upierdliwy.

Takze jakbym miala jeszcze raz wybierac to wybralabym kalaryfer a podloge tylko w lazience.

Awatar użytkownika
Elwi
Posty:4
Rejestracja:28 paź 2014, 09:18

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: Elwi » 28 paź 2014, 09:48

Polecam ogrzewanie podłogowe z własnego doświadczenia... Jeśli jest to mała powierzchnia...;)
Witam Was;)

Małgorzata30
Zainteresowany
Posty:8
Rejestracja:18 gru 2014, 14:31
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: Małgorzata30 » 18 gru 2014, 14:38

Ja mam w łazience ogrzewanie podłogowe - bardzo polecam :)

michaladamczyk
Posty:2
Rejestracja:13 wrz 2014, 16:39
Lokalizacja:Wrocław
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: michaladamczyk » 04 sty 2015, 18:07

Ogrzewanie podłogowe jest dużo bardziej wydajne od kaloryferowego ogrzewania.
Zdecydowanie, też tak sądzę. U mnie świetnie to się sprawdza.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie - Podłogowe czy kaloryfery

Postautor: Lis » 12 sty 2015, 20:31

Ogrzewanie podłogowe jest dużo bardziej wydajne od kaloryferowego ogrzewania.
Zdecydowanie, też tak sądzę. U mnie świetnie to się sprawdza.
To akurat nieprawda.

Ogrzewanie podłogowe ma wydajność ograniczoną z góry przez temperaturę powierzchni podłogi. Nie może ona przekroczyć konkretnego poziomu, bo w przeciwnym wypadku chodzenie po niej przestanie być przyjemne, a może się co więcej wiązać z negatywnymi skutkami zdrowotnymi.

No i mamy też konkretną powierzchnię podłogi, której zwiększyć się nie da.

Tymczasem w przypadku grzejników jest łatwiej. Po nich nikt nie stąpa, mogą mieć więc i 70*C. Mogą też być duże, albo większe. Można zamontować grzejnik wielopłytowy, o większej powierzchni oddawania ciepła. Można grzejnik wspomóc wentylatorem, co zamienia go w tzw. konwektor, to pozwala zwiększyć jego wydajność (moc) przy tej samej powierzchni i tej samej temperaturze pracy.

A więc zimny, źle ocieplony dom można z powodzeniem ogrzać grzejnikiem (choć to nie są tanie rzeczy), a ogrzewanie podłogowe może nie dać rady.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:


Wróć do „Ogrzewanie i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 13 gości

cron