Piec akumulacyjny+bufor ciepła

ksiksiu
Doświadczony
Posty:128
Rejestracja:13 kwie 2006, 08:35
Lokalizacja:Leżajsk
Piec akumulacyjny+bufor ciepła

Postautor: ksiksiu » 05 gru 2012, 20:32

Witam serdecznie.
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie temat dotyczący ogrzewania. Przedstawię pokrótce o co mi chodzi. Mianowicie ma do zagospodarowania poddasze w domu moich rodziców. Jest to dom drewniany z murowaną przybudówką, w której znajduje się kuchnia i łazienka. Na poddaszu zagospodarowaną mam już część "drewnianą". Na części murowanej chciałem zrobić łazienkę i kuchnię. Mam jednak problem dotyczący ogrzewania. U rodziców, na dole, są trzy żródła ciepła
- piec kaflowy w salonie
- kominek w jednym z pokojów
- piec gazowy zasilający grzejniki we wszystkich pomieszczeniach.
Sprawa wygląda tak, że u nich wystarczy napalić wpiecu kaflowym i przepalić wkominku i jest wystarczająco ciepło przez całą noc. Natomiast jeśli chodzi o moją część domu jest już gorzej. Mam wyprowadzone na góre ogrzewanie z kominka, jednak nie spełnia ono swojego zadania w pełni. A to dlatego, że zanim u mnie będzie ciepło - na dole jest już tak gorco, że więcej nie ma sensu podkładać do kominka.
W tym roku zrobiliśmy instalację CO na górze. Jednak nie chciałbym opierać ogrzewania tylko i wyłącznie na gazie, bo uważam, że to pliwo jest zbyt drogie. Chciałbym w jakimś stopniu wesprzeć system grzewczy. Pomyślałem więc o postawieniu pieca akumulacyjnego (kaflowego) z wstawionym w środku wkładem (płaszczem wodnym, podkową). Piec taki oddawałby ciepło ogrzewając dwa pomieszczenia a ponad to grzałby wodę, która gromadzona byłaby w buforze ciepła.
Brakuje mi jednak wiedzy jak dobrać zarówno moc wkładu w piecu jak i pojemność bufora. Nie wiem ile należałoby trzymać tej wody, aby móc ogrzać nią wodę w centralnym.
Zakładam, że powierzchnia użytkowa to około 100 m^2.
Czy jest mi ktoś w stanie pomóc? Czy mój pomysł jest dobry?
Dodam jeszcze, że nie ma fizycznej możliwości wybudowania kotłowni w domu czy pod domem. Zdaje sobie sprawę, że taki piec trochę waży - nie wiem, czy budowanie go na stropie jest dobrym pomysłem. Czy nie zawali mi on domu. Bufor ciepła też na pewno będzie sporo ważył, myślałem o przymocowaniu go przy kominie, jednak też nie wiem jaką wytrzymałość ma komin zbudowany z bloczków.
Czekam na wszelkie sugestie i podpowiedzi.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Piec akumulacyjny+bufor ciepła

Postautor: Lis » 06 gru 2012, 08:31

W zasadzie sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie. Bufor ciepła to co najmniej tona, piec potrafiący zakumulować ciepło to też co najmniej tona lub dwie. Osobiście nie widzę możliwości zrobienia czegoś takiego.

Skupiłbym się w pierwszej kolejności na dociepleniu poddasza (jeśli jest taka potrzeba) i poprawieniu efektywności dostarczania ciepła z kominka.

Możesz sobie postawić mały wolno stojący piecyk na drewno, on Ci trochę ciepła wytworzy, ale nie będzie za bardzo jak go przechować na później.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: Piec akumulacyjny+bufor ciepła

Postautor: piotrul » 07 gru 2012, 14:06

Coś nie tak masz z tym kominkiem. Jaki tam jest układ, z nadmuchem, czy bez?

ksiksiu
Doświadczony
Posty:128
Rejestracja:13 kwie 2006, 08:35
Lokalizacja:Leżajsk

Re: Piec akumulacyjny+bufor ciepła

Postautor: ksiksiu » 07 gru 2012, 15:41

Bez nadmuchu. Kominek jest lipny z tego względu, że jest to na dobra sprawę tylko i wyłącznie wkład. Nie jest wyłożony szamotem. Więc jeśli pali się w nim na dole to całe ciepło momentalnie jest wyprowadzane do pokoju, w którym stoi. Przez to szybko się nagrzewa i jest tam poprostu sauna. Dopóki pali się w nim mam ciepło na poddaszu, ale później szybko stygnie. No niestety, jest to klapa jakich mało. Chociaż wygląda ładnie.

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: Piec akumulacyjny+bufor ciepła

Postautor: piotrul » 07 gru 2012, 18:46

A po co kominek wykładac szamotem? Zresztą te wyłożone szamotem nie akumulują ciepła bo maja go za mało. Zresztą nie o to idzie. Po co wprowadzac kolejny piec do chałupy? Zajmij się tym kominkiem. Obudowac go, żeby jak najmniej ciepła oddawał do tego pokoju, a resztę rurą do góry. Suche twarde drewno i hula całą noc. Albo przyjrzyj się swojemu piecowi na gaz. Gaz ziemny wg mnie nie jest taki drogi.

ksiksiu
Doświadczony
Posty:128
Rejestracja:13 kwie 2006, 08:35
Lokalizacja:Leżajsk

Re: Piec akumulacyjny+bufor ciepła

Postautor: ksiksiu » 08 gru 2012, 17:02

Ogrzewanie gazem jest dosc ekonomiczne to fakt. Jednak wolalbym miec mozliwosc w razie potrzeby przejść na ogrzewanie drewnem/węglem. Stąd mój pomysł zbudowania dodatkowego pieca, który z założenia miałby być akumulacyjnym z możliwością wpompowania ciepła w CO.

A kominek gdyby miał jakąś masę, która możnaby nagrzać - trzymałby ciepło dłużej niż ten moj obecny.

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: Piec akumulacyjny+bufor ciepła

Postautor: piotrul » 09 gru 2012, 08:48

Zerknij na forum muratora. Tam jest kilku mądrali od takich kominków, może coś wyłuskasz wśród samozachwytów :wink:

Darek
Doświadczony
Posty:557
Rejestracja:27 lut 2006, 18:16
Lokalizacja:Mazury

Re: Piec akumulacyjny+bufor ciepła

Postautor: Darek » 01 mar 2013, 09:59

Ja też odradzałbym robienie oddzielnego pieca, lepiej zająć się kominkiem. Najprawdopodobniej ciepło z kominka ucieka głównie przez dużą kratkę na dole. Wystarczy wymienić tę kratkę na identyczną z szybrem i można ładnie sterować ciepłem w każdym pomieszczeniu. Jest jednak bardzo ważny warunek - jak na dole da się szyber to na górze przewody odprowadzające ciepło MUSZĄ być zawsze drożne. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko przegrzania wkładu. Tak samo zmiana obudowy kominka z lekkiej konstrukcji ocieplnonej wewnątrz wełną na pełną cegłę lub kamień bardzo dużo daje. U siebie zastosowałem pełny klinkier + warstwę zwykłej cegły za kominkiem. Po nagrzaniu tak dobrze trzyma ciepło, że nawet w największe mrozy nie muszę utrzymywac ognia przez całą noc, wygaszam ok 20-tej a rozpalam po 10 lub nawet po 12-tej. Kominek ogrzewa pokój gdzie stoi pow. 25 m2 i rurą długości 3m bez nadmuchu pomieszczenie 20 m2. Przedpokój grzeje poprzez otwarte drzwi i komin oraz łazienkę poprzez komin. Bo zapomnialem napisać, że przerobiłem komin tak, by jak najwięcej ciepła spalin w nim zostawało. Ten akumulator ciepła działa jak piec kaflowy "holender" z pionowymi kanałami. Miałem akurat takie szczęście, że komin nadawał się do w/w przeróbki.

ksiksiu
Doświadczony
Posty:128
Rejestracja:13 kwie 2006, 08:35
Lokalizacja:Leżajsk

Re: Piec akumulacyjny+bufor ciepła

Postautor: ksiksiu » 01 mar 2013, 10:14

Jeśli chodzi o kratkę nawiewową to został on przymknięta, więc ciepło jako tako do pokoju na dole przechodzi jedynie poprzez szybę.
Niestety ten kominek jest bardzo nieprzemyślany. On ładnie wygląda... i w sumie to jego jedyna zaleta. Priorytetem przy remoncie w tamtym pokoju będzie zabudowanie jakiejkolwiek masy akumulacyjnej. Bo na chwilę obecną nie ma jej tam prawie w ogóle. Ale to odległa przyszłość.

narek1
Wtajemniczony
Posty:33
Rejestracja:17 lip 2012, 21:34

Re: Piec akumulacyjny+bufor ciepła

Postautor: narek1 » 03 mar 2013, 10:54

Nie do końca zrozumiałem jak teraz jest ten kominek na dole zrobiony i jak wygląda wylot na górze więc może źle napiszę ale weź pod uwage to aby wylot ciepła z kominka był na górze przy podłodze. Można ewentualnie dołożyć na górze wentylator wyciągowy aby z kanału wdmuchiwał. Wiem, że to pewien hałas ale rozważ to. Może też dać płytki szamotowe grubości 3 cm wewnątrz kominka, trochę zakumulują. To takie proste i tanie sposoby.

A jak by tak nastawić się na kominek z płaszczem wodnym? Cały dom by ogrzewał. Instalacje już masz tylko uważaj na porady różnych fachowców bo złoją strasznie i bezzasadnie. Pytaj na formu.


Wróć do „Ogrzewanie i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 15 gości

cron