Fotowoltaika

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Fotowoltaika

Postautor: Lis » 18 wrz 2013, 08:32

Ja zawsze polecam to narzędzie:
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: Fotowoltaika

Postautor: piotrul » 21 wrz 2013, 09:40


marcinkurtyka
Posty:1
Rejestracja:07 sty 2014, 20:21
Lokalizacja:Jelenia Góra

Re: Fotowoltaika

Postautor: marcinkurtyka » 07 sty 2014, 20:28

Niby można zaoszczędzić, ale temat jest blokowany przez niektóre środowiska póki nie powstanie elektrownia wiatrowa nad Bałtykiem;)
Nie takie testy straszne jak je uważają;)

enelterm
Posty:4
Rejestracja:16 lis 2013, 08:23
Lokalizacja:Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Fotowoltaika

Postautor: enelterm » 11 lut 2014, 22:40

Oczywiście, że można zaoszczędzić. Przy dobrze ocieplonym budynku z rekuperacją, ogrzewanym pompą ciepła, po zbilansowaniu energii pobranej i odsprzedanej energetyce, mając zainstalowane kilka kW w fotowoltaice - można ogrzać domek i jeszcze mieć ciepłą wodę za 0 zł. No może niezupełnie zero, bo najpierw trzeba zainwestować w różne sprytne instalacje. Właśnie taki systemik będę niedługo montował w powstającym domu. W przyszłości chętnie się podzielę doświadczeniami.

barytrea
Posty:4
Rejestracja:18 lut 2014, 11:59
Kontaktowanie:

Re: Fotowoltaika

Postautor: barytrea » 18 lut 2014, 12:02

Szkoda, że tak długo ten temat fotowoltaiki się ciągnie. Już dawno była mowa o ustawie dotyczącej energii odnawialnej.

Mira
Posty:4
Rejestracja:25 kwie 2014, 15:03
Kontaktowanie:

Re: Fotowoltaika

Postautor: Mira » 25 kwie 2014, 15:07

Ustawa nadal jest w fazie projektu, niestety potrwa jeszcze chwilę zanim będziemy mogli sprzedać energię i zacząć zarabiać na inwestycji.

enelterm
Posty:4
Rejestracja:16 lis 2013, 08:23
Lokalizacja:Szczecin
Kontaktowanie:

Re: Fotowoltaika

Postautor: enelterm » 01 cze 2014, 09:43

Przecież na podstawie znowelizowanego w ub. roku prawa energetycznego można darmowo
przyłączyć mikroinstalacje oze do sieci i odsprzedawać nadwyżki energii. Dotyczy to również
fotowoltaiki.
W nowej Ustawie o OZE ma być o zasadach wsparcia dla oze. Nie wiem dokładnie jak to zrobią
dla fotowoltaiki, ale raczej wielkiego wsparcia nie będzie.

pim
Wtajemniczony
Posty:35
Rejestracja:17 lut 2014, 21:37
Kontaktowanie:

Re: Fotowoltaika

Postautor: pim » 04 cze 2014, 17:48

Może wielkiego wsparcia nie będzie, ale znam osoby, które czekają na tę ustawę, aby zacząć w fotowoltaikę inwestować.

PawlakAutomat
Posty:1
Rejestracja:22 lut 2014, 21:36
Lokalizacja:Płock
Kontaktowanie:

Re: Fotowoltaika

Postautor: PawlakAutomat » 20 cze 2014, 20:59

Fotowoltaika jest fajna, ale przy obecnych cenach instalacji, kosztach amortyzacji itp. jest to według mnie rzecz nieopłacalna.

Leos
Zainteresowany
Posty:7
Rejestracja:21 lip 2014, 13:30

Re: Fotowoltaika

Postautor: Leos » 21 lip 2014, 13:45

Czy ktoś z Was ma jakieś swoje doświadczenia z testów baterii słonecznych ? Jakieś własne projekty ? Chciałbym co nieco podpytać.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Fotowoltaika

Postautor: Lis » 22 lip 2014, 16:06

Pytaj o co chcesz zapytać.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Leos
Zainteresowany
Posty:7
Rejestracja:21 lip 2014, 13:30

Re: Fotowoltaika

Postautor: Leos » 25 lip 2014, 09:29

Zastanawiam się nad testową instalacją w domku. Chciałbym zasilać część oświetlenia z instalacji solarnej. Mam na myśli pewne miejsca w domu gdzie są LEDy. Planowałem zakup panelu 100 W, do tego skonstruować ładowarkę i jakiś stosowny akumulator. Kwestia czy jest sens takiej małej instalacji ? Czy da się coś realnego wyciągnąć w praktyce z tego ?

odyssa12
Wtajemniczony
Posty:32
Rejestracja:30 maja 2014, 13:14
Lokalizacja:Międzyrzecz
Kontaktowanie:

Re: Fotowoltaika

Postautor: odyssa12 » 29 lip 2014, 12:55

Puki nie będzie ustalonych dopłat do fotowoltaiki to nie będzie to opłacalna inwestycja :-(

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Fotowoltaika

Postautor: Lis » 29 lip 2014, 14:42

Zastanawiam się nad testową instalacją w domku. Chciałbym zasilać część oświetlenia z instalacji solarnej. Mam na myśli pewne miejsca w domu gdzie są LEDy. Planowałem zakup panelu 100 W, do tego skonstruować ładowarkę i jakiś stosowny akumulator. Kwestia czy jest sens takiej małej instalacji ? Czy da się coś realnego wyciągnąć w praktyce z tego ?
To zależy, czy chcesz to traktować jako dobrą zabawę i przy okazji trochę oszczędzić, czy samo oszczędzanie pieniędzy jest dla Ciebie nadrzędnym celem, a fotowoltaika pojawia się jedynie przy okazji.

Jeśli chcesz sobie zbudować małą instalację, to oświetlenie LED będzie jak znalazł.

Jeśli chcesz coś na tym oszczędzić i mieć baterie słoneczne na wypadek awarii zasilania, to podłącz je do grzałki w zasobniku ciepłej wody użytkowej. Tym sposobem latem będziesz mieć za darmo ciepłą wodę, a w okresie żywotności kolektorów mają one nawet szansę się zwrócić...
Puki nie będzie ustalonych dopłat do fotowoltaiki to nie będzie to opłacalna inwestycja :-(
Dopłaty nie zmieniają nic w kwestii opłacalności -- zmieniają tylko to, kto ponosi koszty -- inwestor, czy państwo.

A już dziś baterie słoneczne mają szansę konkurować z kolektorami słonecznymi w zakresie przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Leos
Zainteresowany
Posty:7
Rejestracja:21 lip 2014, 13:30

Re: Fotowoltaika

Postautor: Leos » 14 paź 2014, 17:01

Dostałem do zabawy panel 10W Celline CL010-12P. Nie miałem jeszcze zbyt dużo czasu na testy. Póki co na szybcika zerknąłem co on potrafi......Czy w jesienny, zachmurzony dzień nie wytwarza on prawie żadnej energii ? Nie wiem jak go sprawdzić czy jest sprawny.


Wróć do „Autonomiczny dom”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 2 gości

cron