czy da sie zwykly silnik disla przerobic na silnik parowy?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:
Re: czy da sie zwykly silnik disla przerobic na silnik parow

Postautor: Lis » 11 cze 2006, 11:59

czyli jakie panuje cisnienie w komorze cyllindra podczas spalania?
To by chyba było trzeba zmierzyć.

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Postautor: dcio » 04 lip 2006, 01:46

Chyba pomyliles sie . temp pary przegrzanej by wynosila ok. 130 stopni.

A jaki jest orientacyjnie spadek mocy silnika???

Pomysl bardzo interesujacy, bo wymaga malych przerobek. uklad chlodzenia wykorzystanej pary moglby byc w postaci starej instalacji a kocial jak zwykle w postacji wezownicy w rurze rzeliwnej czy ceramicznej.

Jakby spadek mocy byl nie wiekszy niz 50 % sprawa warta bylaby przemyslenia.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 04 lip 2006, 08:42

Chyba pomyliles sie . temp pary przegrzanej by wynosila ok. 130 stopni.
Wszystko zależy od ciśnienia tejże pary.

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Postautor: dcio » 22 paź 2006, 02:12

Ja tylko w kwestii technicznej.
Proponowalbym , piszac o cisnieniach urzywac atm. technicznych a nie MPa, latwiej jakos sie kojazy.

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Postautor: dcio » 22 paź 2006, 21:18

A nie prosciej byloby zamiast przerabiaj silnika spalinowego zrobic samemu taki silnik? Bedzie on mial te zalete, ze bedzie 4 razy bardziej wydajny a takze bedzie 2 krotnego rozprezania (para z obu stron tloka.
Wydaje sie , ze majac dostep do zwyklych warszttow szkolnych (tokarnia, szlifierka, mozna by zrobic silnik o ktorym nie moglby mazyc Wat.

Mialem cykl zajec z (pasowan i pomiarow), teczylem, szliowalem, spawaalem, lutowalem, to jak kolega m,nie wpusci do warsztatu to mysle, ze zmajstrowalbym taki silnik. Z obliczeniem wezownicy (tj kotla), tez nie powinno byc klopotu bo juz sa wykresy).

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 23 lis 2006, 09:50

Mógłbyś sie podzielic tymi wynikami - lub jakimś linkiem do tych badań ?

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Postautor: Ankot » 21 sty 2007, 22:56

Poraw Kolego link bo nie otwiera się - przez to dodatkowe "p" przed http...
a wogóle ciekawy projekt z tym silnikiem parowym :!: :idea:

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 18 mar 2007, 17:08

Zdaje mi się, że coś było na ten temat na forum, kiedyś rzuciło mi się to urządzenie w oczy i jako niezbyt prawdopodobne zapomniałem o nim zupełnie. :)
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 22 mar 2007, 21:38

W wątku Porównanie układy parowe kontra gaz drzewny jest odnośnik do artykułu na ten temat, porównującego układy gaz drzewny + silnik z turbinami parowymi w małej skali.

W skrócie, sprawność całego układu parowego, zwłaszcza małej mocy, jest niższa niż sprawność silnika + zgazowania. I nie chodzi tu nawet o samą sprawność turbiny, która jest dość wysoka, raczej o straty ciepła w skraplaczu.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 01 kwie 2007, 08:31

Ponieważ nie chcę odchodzić w tym wątku od tematu, zadaj proszę to pytanie w wątku Zgazowarka w Lubuskich Zakładach Garbarskich. Tam odpowiem. :)
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 09 kwie 2007, 17:31

Tak dla przypomnienia

Moc silnika parowego

Ni=0,000222 x pi x F x s x n [KM]
gdzie:
pi- ciśnienie indykowane=ok 1,2+0.2 x p
p- ciśnienie na wlocie do silnika
F - powierzchnia tłoka w cm2
s - skok tłoka w metrach
n - prędkość obrotowa

Ważne dla silnika pracującego z kondensacją , jednostronnego działania

Oczywiście zmieniając współczynnik napełnienia następuje zwielokrotnienie momentu produkowanego przez silnik

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 09 kwie 2007, 17:44

Obecnie używa się wyłącznie silników przelotowych /jednokierunkowy przepływ pary/mniejsze straty termiczne, wydmuch do kondensatora następuje poprzez okna jak w dwusuwie, natomiast wlot następuje przez zawór w głowicy silnika, który steruje tez współczynnikiem napełnienia / zmiana wielkości kąta otwarcia zaworu/

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 09 kwie 2007, 17:57

W obecnie dostępnych warunkach AMATORSKICH można przyjąć ciśnienie na wlocie 60-100 Atm
temp pary 450-500 stopni C /z uwagi na dostępne w handlu materiały np rurki na kocioł "wytwornice pary" Fi zew 8mm gr. ścianki 1.5mm stal 1H18N9T
prędkość obrotową należy przyjąć z uwagą aby nie przekraczać średniej prędkości tłoka 10-12m/s czyli przy skoku tłoka 100mm prędkość obrotowa ok 3000-3500 obr/min

SP5GMV
Doświadczony
Posty:174
Rejestracja:27 lis 2006, 00:54
Lokalizacja:Wa-wa, Cz-wa

Postautor: SP5GMV » 09 kwie 2007, 18:09

I jeszcze taka uwaga do takich przeróbek idealnie nadają się dwusuwy optymalne są trzy cylindrowe /przed laty widziałem tak przekonstruowany silnik od "Syrenki" dawał ok 40KM przy 3000obr/min ciśnienie na wlocie 40atm - przyczyna słaby układ korbowy/

Jaszczur
Doświadczony
Posty:119
Rejestracja:08 lip 2007, 13:07
Lokalizacja:Lutomiersk

Postautor: Jaszczur » 07 gru 2008, 14:11

Witam. Pomysł też chodzi mi po głowie. Mam zamiar zrobić próby z silnikiem 4- suwowym 700 cm3. Mam zamiar zmienić przełożenie na rozrządzie tak aby było 1:1. Silnika parowego nie chłodzi się a wręcz należy zadbać o to by nie tracił ciepła. Ponieważ na każdy ruch tłoka w kierunku zz przypadnie suw pracy a odpadnie suw sprężania, myślę że uda się osiągnąć tylko nieco mniejszą moc niż znamionowa przy ciśnieniu pary rzędu 15-20 atm. Zanim silnik się uruchamia trzeba go ogrzać by para nie skraplała się w cylindrze. Może to spowodować uszkodzenie w wyniku ściśnięcia nieściśliwej wody.
Przy 2 cylindrowym silniku (126p BIS) potrzebny rozrusznik.
Przy silnikach dwusuwowych widzę problem smarowania. Przy czterosuwowych ten problem odpada. Woda w skrzyni korbowej nie powinna się gromadzić z powodu temp. ponad 100 st. w skrzyni. Aby tak było trzeba przed rozruchem podgrzać olej (tak myślę) albo olać temat. W trakcie pracy sama wyparuje. Sprawność nie będzie jakaś szokująco wysoka ale jeśli skojarzymy to z ogrzewaniem to już całkiem dobrze. Odpada problem budowy zgazowarki co mnie osobiście przeraża. Poza tym paliwem może być niemal wszystko.

Licząc Pi x drzwi według wzoru na moc podanego przez kol. SP5GMV wyszło mi 13 kW ? przy ciśnieniu 15 atm przy 1000 obr/min przy silniku od malucha. Chyba, że we wzorze moc wychodzi w kM? Ale i tak wygląda zachęcająco.


A w ogóle to skąd jest ten wzór ?


Wróć do „Inne odnawialne źródła energii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron