Strona 1 z 2

Zestaw solarny na trudne czasy.

: 26 cze 2015, 19:24
autor: Alienbware90
Witam. Od dłuższego czasu zastanawia się nas zakupem małej elektrowni slonecznej która pozwoli mi zasilić podstawowe urządzania domowe jak np laptopa o zasilaczu 230v, oświetlenie led, lodówke itd. Moja wiedza na ten temat jest bardziej niż podstawowa a nie chcę popełnić błędu w składaniu takiego zestawu. Znalazłem gotowy zestaw: suntrack.pl/zestawy-solarne-230v/913-zestaw-145w10a110ah750w.html
Wydaje się być w porządku (oczywiście jak na stan mojej wiedzy w tym temacie)
Co o nim myślicie a może proponujecie coś innego :-) .
Dodam jeszcze że kwota jaką mogę na to przeznaczyć powinna oscylował w granicy 3tys. Z góry dziękuje za pomoc;-)

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 30 cze 2015, 13:30
autor: Lis
Przede wszystkim, zadałeś pytanie w nieodpowiednim dziale forum, więc wątek przeniosłem.

Budując zestaw fotowoltaiczny trzeba robić to w taki sposób:
1) oszacować, ile energii potrzebujesz dziennie,
2) ustalić, na jak długi okres masz mieć zapas prądu w akumulatorach,
3) dobrać baterie słoneczne, by dało się tę ilość prądu dostarczyć nawet zimą.

W tym zestawie masz ok. 1 kWh energii elektrycznej. Czy to dużo, czy mało, to trudno ocenić.

Spróbuj policzyć, ile tego prądu (ile kWh) potrzebujesz dziennie na zasilenie lodówki, oświetlenia i laptopa. Potem pomyślimy nad konkretnymi rozwiązaniami.

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 30 cze 2015, 14:59
autor: Alienbware90
Witam:-) Nie wiem czy dobrze licze ale w razie błędu proszę mnie poprawić . Przy oszczędzaniu energii elektrycznej w ciągu doby przez 3 osoby. Włączanie lodówki na kilka godzin każdego dnia+ oświetlenie led w nocy i pochmurne dni i ładowanie dwóch laptopów każdego dnia w tym jednego o zasilaczu 230W wychodzi mi plus minus 2 kWh dziennie. Zależy mi na zapasie energii na około 3 dni lecz sam nie jestem pewny czy ten czas jest dobry. Podejrzewam że ważnym elementem jest fakt że ten zestaw ma działać w Wielkiej Brytanii gdzie słońce czasami nie pokazuje się przez kilka dni. Zależy mi na tym żeby w razie problemów mógłbym się uniezależnić od elektrowni nawet kilka tygodni lub dłużej w razie konieczności.

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 30 cze 2015, 15:40
autor: Lis
OK, jeśli chcesz mieć zatem 2 kWh dziennie i trzymać ten zapas na okres powiedzmy tygodnia, potrzebujesz akumulatorów, które mogą zmagazynować łącznie 14 kWh energii elektrycznej. Przy napięciu 12V będzie to łączna pojemność prawie 1 200 Ah.

Dla warunków londyńskich, zimą (grudzień-styczeń) potrzebowałbyś baterii o łącznej mocy 14 kW, by naładować to w ciągu jednego dnia (patrząc na średnie warunki pogodowe i nasłonecznienie).

Same panele fotowoltaiczne będą Cię kosztować jakieś 60-70 000 zł, ale akumulatory będą już dość tanie, bo tylko ok. 12 000 zł. Do tego kable, stelaże do montażu, regulator ładowania.

W zakładanym przez Ciebie budżecie zmieścić tego się nie da inaczej, niż w formie agregatu prądotwórczego.

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 30 cze 2015, 16:44
autor: Alienbware90
Rozumiem. W takim razie będę musiał pójść na kompromis i przeznaczyć większą gotówkę na ten cel... Coś za coś. Zmniejszyć korzystanie z urządzeń do minimum itp. Wolalbym nie brać pod uwagę agregatu z tego powodu że jeżeli mam korzystać z energii w trudnych czasach i wykorzystał bym do tego celu agregat to prędzej czy później paliwo byłoby największym problemem. Panie Krzysztofie jaki według pana zestaw solarny byłby najodpowiedniejszy do kwoty 5 tys?

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 01 lip 2015, 10:08
autor: Lis
No niestety tak to wygląda. Raczej należy dobrać zestaw do budżetu, a potem patrzeć, co jesteśmy w stanie z niego zasilić...

Wydaje mi się, że niegłupim rozwiązaniem będzie:
1) kupić taki zestaw, jak podlinkowałeś w pierwszym wpisie,
2) dołożyć do niego większy akumulator i być może także drugą baterię słoneczną (i co za tym idzie, także drugi lub większy regulator ładowania),
3) kupić ten nieszczęsny agregat prądotwórczy i zapas paliwa, a także wydajną ładowarkę do akumulatorów.

Takie rozwiązanie pozwoli większość kryzysów przeczekać tylko na zasilaniu z baterii słonecznych. A jeśli prądu w akumulatorach będzie brakować, to uruchomienie na 1-2 godziny agregatu prądotwórczego załatwi sprawę. Wtedy możesz uruchomić jakieś urządzenia wymagające więcej prądu (choćby pralkę, byle bez włączania grzałki, a wodę do prania zagrzać gdzieś indziej) oraz doładować akumulatory.

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 01 lip 2015, 10:34
autor: Alienbware90
Jest to chyba najlepszym wyjściem przy nie dużym budżecie.
Dzięki za pomóc ;-) Pozdrawiam

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 07 lip 2015, 12:25
autor: hania78
A czy na takie przeznaczenie nie będzie lepiej pomyśleć nad budową wiatraka?

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 07 lip 2015, 14:37
autor: Alienbware90
W Polsce tak, zgadza się. Odnośnie UK to wydaje mi się że nie byłoby to takie łatwe. Drugą kwestia to taka że wiatrak będzie widać z daleka a mi zależy na dyskrecji a także dochodzi do tego hałas. Transport w razie np problemów z sąsiadami także przemawia w większym stopniu za zestawem solarnym tym bardziej że nie mieszkam na odludziu. Pozdrawiam

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 07 paź 2015, 14:52
autor: Damian02
Za drogi interes jeżeli nie masz pokaźnej gotówki na start :/ Ostatnio rozmawiałem z Panem, który przy swoim sklepiku wędkarskim ma wiatrak i solary. Mówił, że zdecydowanie pieniądze które wydał na wiatrak przeznaczyłby na solary...

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 09 paź 2015, 19:08
autor: Lis
Napisz proszę, gdzie znajduje się ten sklep. Z chęcią odwiedzę właściciela i porozmawiam z nim. Zawsze chciałem nagrać materiał z kimś, kto eksploatuje w swoim domu czy firmie odnawialne źródła energii.

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 07 gru 2015, 09:49
autor: maciek233
Dokładnie wszystko zależy od indywidualnych potrzeb . Inni potrzebują solary do fabryki a inni do małego domku letniskowego na wsi. Firmy teraz wykonują projekty na zlecenia, przedstawia się swoje potrzeby względem fotowoltaiki. Ja jak planowałem skorzystałem z usług firmy [spam-wymoderowano] . Zrobili mi kosztorys ale wyszło na to że mi się to nie opłaca, dopiero po długim czasie zaczęłoby mi się zwracać koszta.

[tu nie akceptujemy ordynarnej i kłamliwej reklamy -- przyp. admina]

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 14 gru 2015, 07:52
autor: Gringott
Myślę, że wiatrak byłby lepszą inwestycją. Mniejsze koszty, a i energii więcej (biorąc pod uwagę warunki pogodowe).

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 14 gru 2015, 12:42
autor: Lis

Re: Zestaw solarny na trudne czasy.

: 14 gru 2015, 17:15
autor: rakuk
Witam! na aledrogo można kupić gotowe zestawy wyspowe np.http://allegro.pl/panele-fotowoltaiczne ... 47217.html czyli ok 4000zł za 1kW bez akumulatorów. Proszę nie traktować tego jako spam