Woda do kawy

stratos
Doświadczony
Posty:509
Rejestracja:22 lis 2009, 19:00
Lokalizacja:Mława
Woda do kawy

Postautor: stratos » 20 gru 2013, 09:08

Sam nie pije kawy, ale spokałem się z opinią iż raz zagotowana woda w czajniku, nie może być drugi raz gotowana i użyta do parzenia kawy, gdyż zwyczajnie tak zaparzona kawa bedzie nie smaczna.

Dziwi mnie jednak gdy ktoś wylewa pół czajnika wody z poprzedniego gotowania, aby nalać świeżej kranówki, twierdząc że z tej wody kawa już będzie nie dobra ?!
Chodzi mi tutaj o podstawy fizyczne do wymienionego twierdzenia.

Czy ktos ma wiedzę w tym temacie ?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Woda do kawy

Postautor: Lis » 21 gru 2013, 20:13

Nie jestem w stanie wyobrazić sobie powodu, dla którego mogłoby to być prawdą.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

ReeD
Posty:2
Rejestracja:30 gru 2013, 18:53
Kontaktowanie:

Re: Woda do kawy

Postautor: ReeD » 10 sty 2014, 14:58

Woda nie zmienia swoich właściwości podgrzewając ją do temperatury wrzenia, no chyba że stan skupienia :) Poza tym wydaje się bezsensowne myśleć w ten sposób. No chyba, że ktoś mi tutaj wyłoży logikę takiej sytuacji.
gry online darmowe gry MMORPG, opisy, streszczenia, trailery, recenzje i inne. Sporo ciekawostek ze świata gier przeglądarkowych i klienckich. Tylko darmowe gry browserowe.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Woda do kawy

Postautor: Lis » 11 sty 2014, 11:10

Ależ oczywiście, że woda podgrzewana zmienia swoje właściwości -- np. odgazowuje się. Przy wrzeniu następuje też wytrącanie się kamienia kotłowego, czyli wytrąca się z wody trochę minerałów.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Zen1976
Posty:3
Rejestracja:15 sty 2014, 20:05

Re: Woda do kawy

Postautor: Zen1976 » 15 sty 2014, 20:13

To ma związek z wytrącaniem się minerałów podczas gotowania. Jak wiesz, podczas gotowania tworzy się w czajniku kamień - jest on wytrącany z wody, każde gotowanie wytrąca go więcej, aż po kilku gotowaniach woda jest zupełnie wyjałowiona.

ira89
Zainteresowany
Posty:6
Rejestracja:24 sty 2014, 16:59

Re: Woda do kawy

Postautor: ira89 » 24 sty 2014, 17:22

Moim zdanie to jakaś głupia teoria. Ja zalewam kawę tą wodą ktora zostaje. Nie zmieniam za kazdym razem. A co do smaku kawy wydaje mi się że znaczenie ma rodzaj i jakość kawy do tego jej dodatki:)
Bus pomorskie tylko z nami

3pstrzy
Posty:1
Rejestracja:09 sty 2014, 16:48

Re: Woda do kawy

Postautor: 3pstrzy » 29 sty 2014, 18:02

Picie kawy to cały rytuał
jeśłi ktos pije kawę aby się pobudzić itp to być może nie ma znaczenia czy woda była gotowana wcześniej

Dla mnie kawa ,szczególnie poranna jest jak modlitwa , żaden szczegół nie może być pominięty
Nawet niewłaściwy kubek może zakłócić harmonię

Argument o wytrącaniu kamienia również do mnie przemawia

ciekawymarian
Posty:3
Rejestracja:05 lut 2014, 15:06
Lokalizacja:Toruń
Kontaktowanie:

Re: Woda do kawy

Postautor: ciekawymarian » 14 lut 2014, 14:03

A słyszeliście o wodzie strukturalnej?Mało mogę znaleźć rzetelnych informacji na jej temat, ale niektórzy twierdzą, że woda po zamrożeniu zmienia strukturę cząsteczkową (??), która potem po rozmrożeniu daje bardziej naturalną i pierwotną wodę.. 0.o Może tak do kawki?

armenio
Posty:3
Rejestracja:17 lut 2014, 22:04
Kontaktowanie:

Re: Woda do kawy

Postautor: armenio » 18 lut 2014, 08:39

Ja staram się robiąc kawę nie nalewać całego czajnika, ale tyle, żeby przy kolejnym robieniu kawy dolać trochę świeżej wody.

pinokio
Posty:2
Rejestracja:25 lut 2014, 12:36
Kontaktowanie:

Re: Woda do kawy

Postautor: pinokio » 25 lut 2014, 12:45

Ja też nie widzę problemu z ponownym gotowaniem wody na kawę

pim
Wtajemniczony
Posty:35
Rejestracja:17 lut 2014, 21:37
Kontaktowanie:

Re: Woda do kawy

Postautor: pim » 27 lut 2014, 18:43

To ma związek z wytrącaniem się minerałów podczas gotowania. Jak wiesz, podczas gotowania tworzy się w czajniku kamień - jest on wytrącany z wody, każde gotowanie wytrąca go więcej, aż po kilku gotowaniach woda jest zupełnie wyjałowiona.
Ja mam w domu filtr z odwróconą osmozą i kamień mi się nie wytrąca w czasie gotowania. W szklance czy w kubku na ściankach (widać to przy herbacie) nie ma nalotu.

Mira
Posty:4
Rejestracja:25 kwie 2014, 15:03
Kontaktowanie:

Re: Woda do kawy

Postautor: Mira » 25 kwie 2014, 15:33

Ja mam w domu filtry do wody ale niestety mam kamienie w czajniku i na szklankach :( Nie wiem na czym polega problem. A co do gotowania całego czajnika wody i wylewania przegowowanej, a nie użytej - najlepiej gotować tyle ile potrzeba ;) Oszczędność energii, wody, i nie ma dylematu czy woda się nadaje do kawy czy nie ;)

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Woda do kawy

Postautor: Lis » 29 kwie 2014, 21:44

Chcesz uniknąć kamienia, wlewaj wodę destylowaną.

Rzecz w tym, że kamień to minerały, które akurat w wodzie są cenne.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

pim
Wtajemniczony
Posty:35
Rejestracja:17 lut 2014, 21:37
Kontaktowanie:

Re: Woda do kawy

Postautor: pim » 01 maja 2014, 10:01

Taki filtr z odwróconą osmozą tworzy jakby wodę destylowaną, ale deż ma opcję z mineralizatorem. Odkręcając odpowiedni kurek leci wtedy z dodatkiem minerałów.

Ja, który jestem wybredny, co do picia kranówy, w tym przypadku nie mam żadnych oporów - piję tę z dodatkiem minerałów.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Woda do kawy

Postautor: Lis » 04 maja 2014, 22:02

A sprawdziłeś, czy ma to sens? Bo może te same minerały najpierw z wody usuwasz, a później je do niej wprowadzasz?
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:


Wróć do „Zupełnie inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 12 gości