Strona 1 z 7

dlaczego żarówki energooszczędne się opłacają?

: 07 lis 2005, 12:48
autor: Lis
Dziś przeczytałem niezmiernie ciekawy artykuł na temat oszczędności wynikających z używania żarówek energooszczędnych. Na stronie nie ma miejsca, w którym mógłbym informacje na ten temat umieścić, zatem piszę tutaj.

Autorem artykułu Bulb of a different light jest Ken Sheinkopf, który napisał go po wygłoszeniu wykładu na temat sposobów oszczędzania energii. W jego trakcie został zapytany, która z jego rad jest najczęściej ignorowana. Okazuje się, że rada ta dotyczy kupna żarówki energooszczędnej i jej montażu w miejsce zwykłej.

Dlaczego to się opłaca?
  • - żarówki energooszczędne zużywają do 80% mniej energii elektrycznej od żarówek zwykłych
    - dodatkowo dają również nieco więcej światła
    - mniej energii marnowane jest na wytworzenie ciepła, zatem klimatyzacja może zużywać mniej energii
    - i najważniejsze -- żarówki energooszczędne pracują dużo dłużej niż żarówki zwykłe.
Z wszystkich tych powodów wynika, że żarówki energooszczędne, choć droższe, jednak bardziej się opłacają.

Tak na marginesie -- taniej jest oszczędzić jeden W energii niż zbudować jeden W elektrowni.

: 09 cze 2006, 10:13
autor: maszakow
Żarówka energooszczędna to jak już pewnie wszyscy wiedzą - mała neonówka.
POza samymi zaletami które wymieniłeś - są też i wady.
1. Nie można stosować do typowych ściemniaczy
2. Ze względu na pulsacyjny charakter pracy są niezdrowe dla oczu - wzrok się męczy. Dlatego też w miejscach stałego przebywania należy obowiązkowo światło takiej żarówki mieszać ze zwykłym "żarowym". Inaczej grożą nam na starość musztardówki na oczach.
A teraz niech ktoś mądrzejszy wyjaśni mi dlaczego żarówka EO z POlamu piła kosztuje 11 PLN a Philipsa i OSRAMA niekiedy po 30 PLN ?
Nie wspomnę już o chińskich produkcjach z któych niektóe mają nawet elektroniczny zapłon :D
maszakow

: 15 cze 2006, 16:18
autor: Darek
Dorzucę jeszcze jedną wadę - nie lubią częstego włączania. Dlatego najlepiej stosować je tam, gdzie niezbyt często pstryka się kontaktem. Podobnie jest ze "zwykłymi" świetlówkami.
Jest też dodatkowa zaleta. Podobnie jak świetlówki daja "miękkie" bezcieniowe światło. Dlatego IMHO najlepiej używać żarówek energooszczędnych do oświetlenia ogólnego (na suficie). A w oświetleniu lokalnym (lampki na biurko itp) stosować żarówki (ja preferuję halogenowe). W ten sposób oszczędza się prąd i wzrok :wink:

: 03 lip 2006, 03:41
autor: dcio
Ja mieszkam w mieszkaniu wyposarzonym wylacznie w oswietlenie enerooszczedne.

Na pewno zaoszczedzilem na wymianie zarowek bo jeszcze nie wymienilem zadnej swietlowki a i pewnie na zurzyciu pradu. Chyba warto zainwestowac.

: 04 lip 2006, 13:01
autor: maszakow
Warto... przejdziesz za parę lat do okulisty i optyka i wydasz oszczędności na ładne okularki.
Darek ma rację. Lokalne oświetlenie musi być żarowe.

BTW - Dcio ... błagam...jeśli możesz popraw styl bo ja resztką sił patrzę już na wszystkie ortografy zwłaszcza RZ towe.

: 05 lip 2006, 00:14
autor: dcio
Postaram się. Dodam jednak jeszcze jeden plus świetlówek. łatwiej przy nich robi sie portrety, nie dają ostrych cieni, osoby fotografowane nie mrugają, żarówki nie muszą być przewoltowane znaczy się taką normalną na 230 W trzeba zasilać napięciem 500 W i się szybko przepala a świetlówka nie), żarówki przewoltowane mają bardzo krótką żywotność. Swietlówki można kupić jako okrągłe co zmianijsz nam problem cienia, dają światło rozproszone, więc nie trzeba korzystać z ekranów rozpraszjących a co za tym idzię studio może być mniejsze.

: 27 lip 2006, 17:33
autor: Ankot
No to ja dodam wade : - posiadaja lichej jakosci układ zapłonowy generujacy znaczne odkształcenia ( wyzsze harmoniczne ) robiace z przebiegu sinusoidalnego napiecia skrzyzowanie piłokształtnego z trapezowym.......... za pare lat może to być problem.....

: 18 sie 2006, 23:04
autor: maszakow
bo kupowałeś najtańsze... :P
8 lat temu kupiłem żarówkę OSRAMa za 30 PLN (wtedy to był naprawdę gest - kosztowały po 30-40 PLN) - działa do tej pory. bynajmniej nie oszczędzam jej specjalnie...
tak więc masz wybór
1. kupujesz po 4,99 PLN i płacisz niższe rachunki za prąd ( a różnica jest ok 5x bo 21W energooszczędnej odpowiada mocy 100W żarowej) i nawet jak to pochodzi przez pół roku to chyba się opłaci.
2. IMHO - polecam droższe z Piły (9-12 PLN) są dość żywotne - wystkie jakie mam w domu mają powyżej 3 lat.
3. pozostaje top klasa - czyli zaufanie do top marek i pełen luxus i komfort optyczny :)
maszakow

: 12 wrz 2006, 22:35
autor: Ankot
Czasami mozna w marketach zakupić kompakty markowe po znacznie nizszych cenach - kupiłem kiedyś nadzwyczaj tanio Osram-y i swieca od 5 lat......... Najgorsza jest jednakm 'chinszczyzna" - nie dośc ,ze się szybko wypalaja to jeszcze potrafia zrobic dyskoteke po wyłaczeniu......

: 27 lis 2006, 04:30
autor: SP5GMV
Tak, zgadzam się z problemem migotania, szczególnie gdy pracuję nocami, ale już parę lat temu poradziłem sobie w ten sposób, że w podstawkę lampki, wmontowałem za parę PLN przetwornicę 230AC 50Hz na 230AC 1-10kHz możliwość regulacji /na wyjściu prymitywny trapez/. Pomimo, że lampka stoi na dość czułym i niekranowanym urządzeniu radiokomunikacyjnym, nie stwierdziłem żadnych zakłóceń. od blisko czterech lat pracuje ta sama żarówka firmy na B....x. Nie oszczędzam jej wł/wył. Światło chyba lepsze można poeksperymentować z częstotliwością, rano głowa nie boli. Moc 11W.

: 27 lis 2006, 11:21
autor: Ankot
Ee - za bardzo kłopotliwe - u mnie oswietlenie ogólne - swietlówki kompaktowe a miejscowe małe halogeny. Lepiej sie przy nich pracuje.

: 27 lis 2006, 13:16
autor: SP5GMV
Masz rację Ankot, tylko ja mam tyle energii ile wiatr przyniesie , muszę się liczyć z każdym amperkiem , na wiosnę postawie coś większego

: 30 lis 2006, 21:58
autor: maszakow
SP5GMV
masz wiatraczek ? możesz się podzielic jakimiś szczegółami w osobnym temacie ?

: 01 gru 2006, 07:50
autor: SP5GMV
Czemu nie co proponujesz, może osobny temat elektrownie wiatrowe dla domowego użytku ?????

: 06 kwie 2007, 09:22
autor: SP5GMV
Obecnie eksperymentuję z diodami LED małej mocy, na poczętek połączyłem 32-sztuki 16szt 10000K + 16szt 8000K , wyniki obiecujące