Turbina gazowa na paliwo stałe

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 28 wrz 2010, 09:21

i to jest właśnie mylenie pojęć wiatrak nie jest silnikiem cieplnym, on zamienia jedną energię kinetyczną w drugą, tak jak równia pochyła, bloczek itp, dlatego jego sumaryczna sprawność z definicji wynosi 100% oczywiście w warunkach idealnych, to że zwykły wiatrak ma 45% sprawnosci, otunelowany z 60% a dobrze wykonany wieniec turbiny wraz z kierownicą i z 95% to jest jedynie kwestia niedoskonałości gazu, jego lepkości i tarcia wewnętrzego.

W silniku cieplnym aby energia cieplna zamieniła się w pracę najpierw trzeba ją zamienić na prędkość (energia kinetyczna spalin), i tą już można z dowolnie wysoką sprawnością zmienić w uzyteczną energię. Jednak w typowym cyklu Braytona aby tą prędkość uzyskać trzeba gaz przed turbiną (lub w turbinie zależy akcyjna czy reakcyjna) rozprężyć, a żeby go rozprężyć trzeba go najpierw sprężyć w sprężarce a na to trzeba energii. W takim cyklu użyteczna praca to różnica między pracą sprężarki i turbiny, a ta zależy od takich czynników jak temperatury, różnice ciśnień.

Dla gazu doskonałego, turbiny i sprężarki o sprawności 100%, sprawność cyklu braytona o wewętrznym spalaniu zalezy tylko od stosunku ciśnień przed i za spręzarką czyli tkzw sprężu silnika, dla sprężau jaki można uzyskać w takim prostym układzie będą to sprawności może kilkunastoprocentowe i to pod warunkiem calkowitego braku tarcia, strat cieplnych itp.

stratos
Doświadczony
Posty:509
Rejestracja:22 lis 2009, 19:00
Lokalizacja:Mława

Postautor: stratos » 28 wrz 2010, 19:01

1. Sprawnosc elektrowni wiatrowych oscyluje w granicach 25%
2. Killkanaście procęt sprawności na drewnie to całkowita poraszka
3. (na chłopski rozum) Gaz opuszczający turbine powinien mieć jak najniższą temperature. Wdedy wiadomo że część energii została na nią oddana bo niby gdzie poszło sobie to ciepło
Aby to uzyskać należy w zależności od gazu jak też jego temperatury dobrać optymalny stopień sprężania

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Postautor: rakuk » 23 paź 2010, 20:30

Kilka przemyśleń: 1.Podczas suszenia kukurydzy piec o mocy 1MW współpracuje z suszarnią o zapotrzebowaniu ee ok 20kW czyli przy sprawności ponad 2% działało by samo tzn przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na ciepło nawet mała sprawność ma sens.
2Uzyskiwanie wysokich stopni sprężania w typowej turbinie czyli sprężarka komora spalania/lub wymiennik ciepła/i turbina, powoduje powstanie wysokiej temperatury już za sprężarką np.kilkaset stopni z powodu sprężania adiabatycznego i z powodu ograniczeń wytrzymałościowych turbiny nie można za dużo energii cieplnej tam dostarczyć ponieważ temperatura będzie za wysoka.Przy bardzo wysokich stopniach sprężania powstaje ciepło odpadowe o bardzo dużej temperaturze z którym w takiej turbinie nie można już nic zrobić ponieważ już za sprężarką jest bardzo wysoka temperatura i z zamontowanego tam rekuperatora wychodził by odpad o dużej temperaturze.Wysokie stopnie sprężania teoretycznie podnoszą sprawność ale w praktyce są ograniczenia materiałowe i to jest podstawowym ograniczeniem .
3 Wiatraki z tego co pamiętam o osi poziomej maja maksymalna sprawność/współczynnik wykorzystania energii wiatru / 0,59 a o osi pionowej coś ok 0,32

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Postautor: rakuk » 23 paź 2010, 20:50

http://www.est.net.pl/i_kogeneratory2.html znalazłem w necie kontaktowałem się z firma jednostka o mocy 1MW ee kosztuje ok 5mln zł i jest wszystko żerna tj do wilgotności ok 60% a minimalna wartość opałowa 5MJ/kg.Mają też małe kogeneratory o mocy 6-30kW na gaz.
Te duże jednostki jednak nie do obejrzenia w Polsce ani w Europie jedynie w Stanach kurcze trochę daleko.

stratos
Doświadczony
Posty:509
Rejestracja:22 lis 2009, 19:00
Lokalizacja:Mława

Postautor: stratos » 24 paź 2010, 09:44

Z tym że podany link nie ma nic wspólnego z turbiną gazową na paliwo stałe

A wracając do wspominanej suszarni - gdy by takowa pracowała całym rokiem było by chyba bardzo intratnym zastosowanie kogeneratora do jej napędu (ciepło, ee)

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Postautor: rakuk » 24 paź 2010, 09:56

Witam bo jestem tu nowy
Turbina gazowa na paliwo stałe - to już żeczywistośc
http://www.talbotts.co.uk/bgen.htm
Według mnie działa na identycznej zasadzie jak talbotts czyli spalanie zewnętrzne tyle że obieg na parę

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Re: Turbina gazowa na paliwo stałe

Postautor: rakuk » 28 sie 2012, 07:43

Polski sposób na energię z biomasy-turbina na paliwo stałe /pył/ http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... etyke.html

stratos
Doświadczony
Posty:509
Rejestracja:22 lis 2009, 19:00
Lokalizacja:Mława

Re: Turbina gazowa na paliwo stałe

Postautor: stratos » 02 lis 2012, 20:26

Ale ja w tym artykule nie znalazłem wzmianki o turbinie.
Poza tym żeby ze słomy zrobić pył potrzeba bardzo dużo energii.
Kto wie czy nie więcej niż jest wstanie wyprodukować generator, napędzany z energii powstałem w skutek jej spalenia.

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Re: Turbina gazowa na paliwo stałe

Postautor: rakuk » 03 lis 2012, 21:56

Poszli na całość i w kontenerach chcą zmieścić kompletną elektrownię na słomę - w której turbina jest zasilana pyłem ze słomy tak jak we wcześniejszych postach planował kol stratos. Osobiście dowiadywałem się podczas jakiejś imprezy targowej o szczegóły budowy i potwierdzam że to turbina - co nie wynika z tego linku do artykułu. Na miejscu kol. stratosa domagał bym się praw do patentu. Pozdrawiam!

rakuk
Doświadczony
Posty:70
Rejestracja:08 wrz 2009, 01:46
Lokalizacja:Cierpięta

Re: Turbina gazowa na paliwo stałe

Postautor: rakuk » 22 lis 2012, 16:51

Witam ! Prace w Instytucie mechanizacji budownictwa i górnictwa skalnego trwają za rok będzie komercyjne urządzenie a tymczasem nie podchodzi to pod
nową ustawę o OZE to wieści z POLEKO.


Wróć do „Inne ciekawostki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość