Benzyna z CO2 ?

Awatar użytkownika
goral
Zainteresowany
Posty:8
Rejestracja:09 sie 2007, 08:52
Lokalizacja:Wysokie góry
Benzyna z CO2 ?

Postautor: goral » 22 lip 2009, 23:55

Przepraszam admina jeśli to nie tan dział ...
ale co myślicie na ten temat ???
podaje link
http://nafta.wnp.pl/bedziemy-jezdzic-na ... 1_0_0.html
lub po prostu z googli :) "produkcja benzyny z co2"
Pozdrawiam

ksiksiu
Doświadczony
Posty:128
Rejestracja:13 kwie 2006, 08:35
Lokalizacja:Leżajsk

Postautor: ksiksiu » 23 lip 2009, 11:08

jakos tydzien temu w czwartek w 3 programie polskiego radia byla audycja na ten temat. Jeden ze sluchaczy zapytal o EROI tego produktu Ale caly ppomyslodawca projektu, z ktorym byl wywiad uniknał udzielenia odpowiedzi wytykając "niezrozumienie tematu"

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 23 lip 2009, 12:51

Bo to jest jedna wielka bzdura i tyle.

A dział jak najbardziej właściwy. :)
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 23 lip 2009, 15:07

przede wszystkim powinno się mówić że paliwo jest z energii słonecznej nie z CO2, oczywiście fizycznie to ono powstaje z CO2 i H2O ale potrzeba na to conajmniej tyle energii ile uzyska się ze spalenia tego paliwa i to jest istota problemu. Fotosynteza oczywiście pozwala dokonywać tego typu przemian wykorzystując energię sloneczną ale ma wiele wad:

1) sprawność rzędu kilka %, przynajmniej w przyrodzie, sztucznie nie sądzę aby było więcej ponieważ chlorofile absorbują światło o dość małym przedziale długości tymczasem energia słoneczna jest niesiona w dużym przedziale widm od średniej podczerwieni po nadfiolet, może modyfikacje tu pomogą ale i tak podczerwień która niesie większość energii odpada po prostu energia pojedyńczego fotonu z tego zakresu jest za mała aby "przenieść" któryś z związków posredniczących w transporcie energii na wyższy stopień energetyczny (nie wiem co to jest w roślinach ADP, GDP, NADP?)

2)problemem będzie wydajnośc energetyczna calego procesu inaczej wszystko musi być prowadzone za pewne w fazie wodnej może jakieś porowate złoża cienkowarstwowe nie wiem, jednak trzeba wymuszać transport, przez "kolektory" słoneczne, nasycać rr CO2 a usuwać O2, ponadto usuwać asymilanty jakaś osmoza odwrócona itp, to jest energochłonne.

3) prosta fotosynteza prowadzi do glukozy, do paliw ciekłych jeszcze dluga droga, potrzebne katalizatory, i kolejna energia, kolejne oczyszczanie filtracja

Może wyjść na to iż ta maszyneria zużywa wiecej np elektryczności niz wyprodukuje paliwa.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 23 lip 2009, 15:39

Najgorsze jest to, że ono wcale nie jest z energii słonecznej, tylko z prądu, a więc z węgla.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 23 lip 2009, 20:46

nie no sztuczna fotosynteza to wiązanie energii słonecznej, temat jest raczej znany i ci naukowcy z Lublina spóźnili się jakieś 20lat, to że na świecie nie doczekał się realizacji jest związane właśnie z małą sprawnością i oraz tym że od uzyskiwanych asymilantów (metanol, proste cukry itp) do gotowego paliwa jest bardzo długi i energochłonny postprocessing. Innymi słowy przegrywa to z np fotoogniwami krzemowymi które są bardziej opłacalne pod kazdym względem.


Wróć do „Inne ciekawostki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 5 gości

cron