Strona 1 z 2

: 01 mar 2008, 13:08
autor: Lis
Na czym polega ta ich wielka zaleta? Na niskim oporze powietrza i wygodnej pozycji?

: 01 mar 2008, 19:57
autor: Lis
przede wszystkim niski opór powietrza jak podają wyliczenia przy szybkości 30 kmh 80% energii rowerzysta zużywa na pokonanie oporów powietrza co przy rowerze poziomym zależnie od rodzaju daje znacząca przewagę szczególnie przy jeździe pod wiatr
To prawda... Ja w swoim czasie sporo jeździłem rowerem po Warszawie. Najbardziej lubiłem zawsze "uczepić" się za jakiś autobus. W cudzysłowie, bo nie chodziło o jego fizyczne trzymanie się ręką, tylko o jazdę w cieniu aerodynamicznym. Zwłaszcza Ikarusy były do tego najlepsze, bo niskopodłogowce mają wydech spalin z tyłu, co czyni taką jazdę znacznie mniej przyjemną. W każdym razie bez kłopotów i zmęczenia można było przy takiej jeździe osiągnąć prędkość 60 km/h na zwykłym, tanim rowerze górskim...

Re: rower poziomy

: 22 sty 2014, 00:20
autor: rower-wrocław
Zamierzam spróbować swoich sił na poziomce. Czy możecie polecić jakiś "poradnik" (chiałbym zbudować rower samodzielnie) nt geometrii ramy, zalecanych przekrojów, materiału (stal czy alu). Swego czasu jechałem w jakichś zawodach "o gacie prezesa", było wprawdzie potwornie zimno i wiało, więc poziomka miała przewagę aerodynamiki ale dowaliła wszystkim kolarzom :)

Re: rower poziomy

: 14 lut 2014, 08:50
autor: polkrisss
Pomysł godny uwagi dla zapaleńców, dla kogoś kto szuka czegoś innego. Nie miałem okazji czymś takim jeździć, ale mimo wszystko wolę raczej tradycyjny rower

Re: rower poziomy

: 28 lut 2014, 22:44
autor: chlopzmazur82
Polecam :) Z początku ciężko sie przestawić, ale jest nieźle :)

Re: rower poziomy

: 02 mar 2014, 11:27
autor: mocnyArek
Niesamowite, nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje, wow!

Re: rower poziomy

: 05 mar 2014, 19:57
autor: barytrea
Ja się zastanawiam, czy na czymś takim, prawie na leżąco dobrze się jeździ. Mam wrażenie, że widoczność jesdt dużo gorsza.

Re: rower poziomy

: 21 maja 2014, 13:43
autor: Arth1947
Z jakim kosztem trzeba sie liczyc przy zakupie takiego roweru poziomego ? Chodzi mi o nie jakies totalne dno, co sie rozppadnie zaraz, tylko jakis dobrej konstrukcji.

A jak to jest z widocznoscią z tak niskiego poziomu, bo chyba ciężko zauważyć dziury w naszych polskich drogach i wjechanie w taką dziure moze zle sie skonczyc :(

Re: rower poziomy

: 03 lip 2014, 18:30
autor: Justa88
O tak zdecydowanie lepiej unikać niepewnych dróg, na których można spodziewać się dziur. Przynajmniej ja tak robię. Zabawa na takim rowerze jest przednia warto spróbować, poszukać chociaż jakiegoś sklepu w okolicy, w którym można by było usiąść i przejechać się parę metrów.

Re: rower poziomy

: 03 lip 2014, 19:24
autor: pim
Ciekawe dlaczego (skoro są takie fajne) jest ich tak mało, że ich nie widać na ulicach. Co najwyżej jakiś hobbysta gdzieś po bocznych drogach sobie jeździ.

Re: rower poziomy

: 08 lip 2014, 08:48
autor: karolekDron
Przyznam, że argumentacja autora tematu jest dobra.
Myślę o zmianie roweru, więc zainteresuję się głębiej tematem.
Jednak trzeba wziąć też pod uwagę szereg ograniczeń jakie taki rower posiada (terenowych).
No i jeszcze takie pytanie - czy rowerzysta na rowerze poziomym nie ma mniejszej zwrotności i opóźnionego czasu reakcji w porównaniu do rowerów standardowych?

Re: rower poziomy

: 25 sty 2015, 08:53
autor: Sandwich
Wlasnie zastanawia mnie to samo a propo tej zwrotnosci... wydaje sie ze jest ona mniejsza niz na normalnym rowerze, a jak jest na prawde?

Re: rower poziomy

: 01 maja 2015, 15:12
autor: resttart0
Z tego co się orientuje to zwrotność właśnie jest mniejsza.

Re: rower poziomy

: 23 sty 2016, 15:05
autor: djans
Niemal codziennie widzę takiego rowerzystę w drodze z/do pracy i wnioski mam takie, że słabo się to w mieście sprawdza. Jak długie są odcinki dróg pomiędzy sygnalizacją świetlną, na których rozwiniemy te 30 km/h? Dodatkowo mamy większą długość i szerokość pojazdu, a przez to gorszą zwrotność, gorszą widoczność i mniejszą dzielność terenową.

Na jakąś boczną szosę - jak najbardziej. Do miasta niespecjalnie. Na drogi polne i leśne odpada zupełnie.

Re: rower poziomy

: 11 kwie 2016, 10:54
autor: Mariolka880
A ja własnie widziałam w mieście takiego rowerzystę - chociaż nie mam stuprocentowej pewności, że to był właśnie rower poziomy a nie jakaś inna forma zwykłego. Rowerzysta nie leżał, tylko siedział, ale samo rower wyglądał na poziomy. No i w mieście chyba się sprawdza, można było po samej postawie tego chłopaka widzieć, że to bardzo wygodne rozwiązanie.