Strona 1 z 1

ogrzewanie olejem zuzytym - samochodowym

: 30 lis 2007, 18:35
autor: Genesis1972
Czesc
Jaka jest kalorycznosc oleju silnikowego (zuzytego), a jaka wegla?

: 01 gru 2007, 21:52
autor: Genesis1972
Czy taki olej jest koloryczniejszy od wegla

: 11 lut 2008, 16:09
autor: Ankot
Olej przepracowany jest bardzo dobrym paliwem o wartości opałowej równej olejowi opałowemu średniemu.
Najprostszym sposobem spalenia takiego oleju jest zastosowanie wentylatorowych palników wyparkowych - do zrobienia w każdym warsztacie. Oryginalną "kupną" konstrukcję pieca można nabyć np. w Castoramie - widziałem cosik takiego za 6600 zł z atestem.
Dowcip polega na tym że w obstrukcji podano iż podstawowym paliwem jest OO i ON a zastępczymi oleje przepracowane i roślinne..... :lol: :lol:
Widziałem też to w pracy - bardzo fajnie grzeje spory warsztat samochodowy (w sumie za free ) .
Co do ekologii powiem tak : - jakkolwiek oleje przepracowane traktowane są jako odpady niebezpieczne i na ich pozyskiwanie niezbedna jest koncesja - tym niemniej ich spalanie nie wnosi niczego niebezpiecznego w zestawieniu do pozostałych olei opałowych. Dodam ,ze jest on bardziej trudnozapalny a w związku z tym instalacje są bezpieczniejsze.

Re: ogrzewanie olejem zuzytym - samochodowym

: 15 mar 2015, 16:22
autor: Ankot
Po latach uzupełnię swoją wypowiedź : te piecyki na olej przepracowany niestety ulegają częstym awariom i nawet warsztaty wychodzą z tego tematu bo bardzo kłopotliwe w eksploatacji. Palniki robione niestety z reguły strasznie kopcą i zapychają się.
Olej przepracowany jest powiniwaty do mazutu i doskonale sie spala w palnikach dedykowanych właśnie do niego. Z małymi palnikami jest kłopot bo te sprzedawane na naszym rynku wymagają spręzonego powietrza i prądu do podgrzewania oleju w zbiorniku wstępnym. Wartość opałowa oleju silnikowego jest zbliżona do oleju opałowego lekkiego wiec ogrzewani nim jest naprawdę "warte grzechu" .
Obecnie "cwane" firmy kupują przepracowany , odwirowują go na wirówkach olejowych i taki olej sprzedają w beczkach( nawet firmowych) jako pełnowartościowy - bo ładny....żółciutki.... klarowny ........ :? Na ile jest gorszy od "oryginałów " - tego nie wiem.

Re: ogrzewanie olejem zuzytym - samochodowym

: 22 sty 2017, 14:43
autor: prof
ogrzewanie olejem zuzytym - samochodowym? powiem szczerze, że ten temat dopiero na tym forum znalazłem, nigdy wcześniej nie widziałem i nie słyszałem o tym. Ciekawa dyskusja.

Re: ogrzewanie olejem zuzytym - samochodowym

: 20 lut 2017, 13:47
autor: Lis
W zasadzie temat ten należałoby podsumować jednym stwierdzeniem -- zużyty olej silnikowy to odpad, odpadów (co do zasady) spalać nie wolno.