Paliwo płynne do grzania domu ?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:
Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: Lis » 28 paź 2013, 13:03

Tak.

Płynne paliwa do ogrzewania domu to:
* olej opałowy,
* gaz ciekły z butli (propan w naziemnej lub propan-butan w podziemnej),
* gaz ziemny.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: Lis » 31 paź 2013, 09:29

Patrząc wedle definicji, płynami są ciecze i gazy.

A więc gaz ziemny pod postacią gazu też jest płynem, podobnie jak powietrze.

Potocznie "płyn" to tylko ciecz, a "gaz płynny" to gaz skroplony, ciekły. To zupełnie inna historia.

Mamy też LNG, liquefied natural gas, czyli gaz ziemny w postaci skroplonej właśnie. Czyli ciecz.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: Lis » 19 lis 2013, 15:38

Olej opałowy to dobra decyzja? :lol:
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: Lis » 03 gru 2013, 16:58

Łapanie za słówka? Takie są koszty prowadzenia marketingu tu na forum. Zawsze jest ryzyko, że ktoś (np. ja) powie "sprawdzam" i zapragnie ocenić te zapowiedzi z wpisów reklamowych.

Ale rzeczywiście -- tych zalet temu paliwu odmówić nie można. Mimo to ze względu na cenę osobiście nie brałbym go pod uwagę w żadnym przypadku. Chyba, że absolutnie nie byłoby innego wyjścia.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

polkrisss
Wtajemniczony
Posty:19
Rejestracja:31 paź 2013, 06:50
Kontaktowanie:

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: polkrisss » 14 lut 2014, 09:03

Wszystkie paliwa płynne są drogie. Mam dosyć sporą chałupkę i dla mnie najtańszym paliwem jest jednak drzewo. Fakt, że pracochłonne, ale opłacalne.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: Lis » 14 lut 2014, 10:20

Rzuć okiem na ten artykuł, który opublikowałem wczoraj:
http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny. ... rgii-2014/ .

Wyniki mogą Cię zaskoczyć.

Bo drewno jest rzeczywiście bardzo tanie, ale ze względu na często bardzo nieefektywny sposób jego spalania, inne paliwa i nośniki energii mogą być tańsze w eksploatacji.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: Ankot » 02 mar 2015, 23:00

Drewno Kol Krzyszofie jest fajne ale roboty przy nim sporo - stałopalność "taka sobie" ..... pelet to porażka finansowa choć użytkowo bardzo fajny . I po wielu różnych przemyśleniach doszedłem do wniosku że najlepszy jest jednak...... czeski ekogroszek. :D
Dlaczego akurat Czeski ? - a bo wannę mozna uzyskać loco centralna Polska w cenie 280 PLN / tonę.........z transportem. Wanna to 25 ton - oczywiście trudno znaleźć kogoś coby wziął jednorazowo taka ilość - ale w 4 -5 sąsiadów to całkiem przyzwoity pomysł . Czeski ekogroszek ma WO około 21MJ/kg - niby mało ale i tak bezkonkurencyjne w cenie a poza tym doskonale sie wypala i popiół można wynieść na ogródek jako nawóz. 8)

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: Lis » 04 mar 2015, 19:02

To prawda, że drewno jest upierdliwe.

Dlatego raczej trzeba iść nie w kierunku stałopalności, a odpalania kotła raz na dobę i trzymania ciepła na potem w olbrzymim termosie (a choćby miał i 3 metry sześcienne). ;)
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

piotrul
Doświadczony
Posty:106
Rejestracja:22 cze 2012, 16:09

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: piotrul » 05 mar 2015, 12:26

Czeski ekogroszek ma WO około 21MJ/kg - niby mało ale i tak bezkonkurencyjne w cenie a poza tym doskonale sie wypala i popiół można wynieść na ogródek jako nawóz
Nigdy nie osiągnąłem takiego stopnia spopielenia, żeby popiół można by było wynieść do ogródka. A palę ekogroszkiem już chyba 7. sezon.
Może mam złe nastawy, ale próbowałem już wiele konfiguracji nadmuchu, czasu podawania, przerwy i czego tam jeszcze :roll:
Ale z doświadczenia.... im lepszy węgiel, tym więcej żużla. Ostatnio miałem tonę "polskiego super najlepszego". Faktycznie mniejsze zużycie było, ale na taczkę węgla zostawało 1/2 taczki popiołu (zażużlowanego). Dałem sobie spokój, bo ciągle musiałem to dziadostwo wynosić i piec czyścić.
Co innego z kominka. Ale tu, dla odmiany, ilości mikreńkie, tak ładnie się drewno wypala. :D

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: Ankot » 15 mar 2015, 16:29

Dlatego kup sobie w Castoramie jeden worek tego czeskiego - wygląda ja zwykły ekogroszek tylko na sucho jest bardziej brązowy - jest to tzw. "młody węgiel kamienny" wydobywany metodą odkrywkową z dwóch kopalni : Most i Ledwienice - z tej drugiej jest lepszy ( pięknie się zgazowuje w naszych instalacjach i jego cena/wartość opałowa jest konkurencyjna do biomasy drzewnej).
Jest to najtańszy opał na naszym rynku i w "Casto" sprzedają w widełkach 12-15zł/worek . Mozna też kupić na Allegro - około 600zł tona na palecie z transportem i rozładunkiem. Wypala się do białego popiołu , poza tym nie ma w nim skały płonnej (jak w naszym) i zupełnie się nie żużluje -w zasadzie bez znaczenia jakie nastawy na sterowniku- zawsze się dopali :idea: :D.
Nasze "ekogroszki" z reguły się nie wypalają dokładnie - powstaje coś podobnego do koksu a często do tego żużel zapychajacy piec. Spowodowane to jest dwoma czynnikami :
1) granulacja węgla jest zbyt duża - pierwsze ekogroszki to było 5-20mm ze średnią 10mm/70% objętości- teraz jest znacznie "grubszy"
2) spiekalność popiołu nie odpowiada wartości deklarowanej
Ponadto mam podejrzenie że skoro sie nie wypala to ilośc uzyskanego ciepła jest znacznie mniejsza od deklarowanego.

Per saldo czeski sie opłaca bo pomimo niższej wartości opałowej i konieczności spalenia wiekszej ilosci to w przeliczeniu na GJ ciepła - jest znacznie tańszy od naszego ekogroszku - a jak się weźmie całą wannę to bajka.......(są oferty na 280zł/tonę z transportem) :idea:
Nawet jak spalisz o połowę więcej to i tak się opłaci - bo ci cena porównawcza wyjdzie na 420zł/t - to połowa ceny polskiego - a o 50% więcej na pewno nie spalisz. W praktyce może się okazać że pójdzie nieznacznie więcej.
Poza tym popiół z niego jest doskonałym nawozem i jest go objętościowo naprawdę niewiele .

ksjulita25
Posty:1
Rejestracja:24 mar 2015, 11:35
Lokalizacja:Zamośc
Kontaktowanie:

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: ksjulita25 » 24 mar 2015, 13:14

Mamy ogrzewanie na olej opałowy lecz gdy ceny paliwa znacznie wzrosły zmuszeni byliśmy połączyć ogrzewanie z kominkiem za pomocą płaszcza wodnego

fajne plisy
Posty:1
Rejestracja:31 mar 2015, 22:51
Kontaktowanie:

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: fajne plisy » 31 mar 2015, 22:57

U mnie sprawdza się kominek z płaszczem wodnym. Drewno to najtańszy surowiec na opał.

ktberg89
Posty:1
Rejestracja:09 kwie 2015, 11:33
Kontaktowanie:

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: ktberg89 » 09 kwie 2015, 12:05

My już od 5 lat mam y piec na olej opałowy. Lecz z biegiem czasu staje się on coraz mniej opłacalny

hania78
Wtajemniczony
Posty:36
Rejestracja:21 kwie 2015, 10:56

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: hania78 » 31 lip 2015, 11:05

To prawda, lepszą opcją jest chyba gaz, o ile można się podłączyć, lub wybrać zbiornik na płynny i mieć niezależnie..

genju2
Posty:2
Rejestracja:01 sie 2015, 14:37
Kontaktowanie:

Re: Paliwo płynne do grzania domu ?

Postautor: genju2 » 01 sie 2015, 14:42

Ja miałem kiedyś też taki problem i wybrałem gaz!


Wróć do „Inne ciekawostki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 2 gości

cron