Produkcja metanolu /butanolu

wolakseak15
Wtajemniczony
Posty:10
Rejestracja:04 lut 2012, 21:51
Produkcja metanolu /butanolu

Postautor: wolakseak15 » 08 lut 2012, 17:35

Czytałem o produkcji metanolu ponoć to jakaś sucha destylacja drewna , mógłby mi ktoś opisać jak odbywa się ten proceder?

i mam pytanie jak produkuje się butanol, i czy jest to skomplikowane ?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Produkcja metanolu /butanolu

Postautor: Lis » 09 lut 2012, 08:03

Butanol jest alkoholem produkowanym przez bakterie, robi się go tak samo, jak etanol. Trzeba tylko mieć te bakterie.

Metanol otrzymuje się w procesie suchej destylacji drewna (pirolizy), ale więcej szczegółów na ten temat nie potrafię Ci podać w tym momencie.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

wolakseak15
Wtajemniczony
Posty:10
Rejestracja:04 lut 2012, 21:51

Re: Produkcja metanolu /butanolu

Postautor: wolakseak15 » 09 lut 2012, 12:22

czyli w produkcji butanolu sypie się cukier itp? czytałem że te bakterie mogą zamieniać biomase w alkohol z dodatkiem jakiś enzymów co jest ciekawe gdyż można by było sobie zebrać liści zalać woda wrzucić bakterie i po czasie mieć alkohol :D

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Produkcja metanolu /butanolu

Postautor: Ankot » 05 mar 2015, 19:28

Bakterie do procesu produkcji butanolu sa łatwe do pozyskania......... trzeba szczelny pojemnik podstawić krowie pod ogon i czekać "sru".
"zaczyn " ten należy natychmiast zabezpieczyć przed dostępem powietrza i utrzymywać w temperaturze 37*C. "Matkę" do butanolu robi się w ten sposób ,że uprzednio przygotowany roztwór butanolu w wodzie o stężeniu 1% zaprawia się pożywką - np. ścierem drzewnym , podgrzewa do 37*C i dodaje "świeżego ciepłego placka krowiego" - fermentację wstępną należy prowadzić w temp. 37*C i w warunkach beztlenowych.
Za Wikipedią :
Od lat 50. butanol produkowany jest przede wszystkim z paliw kopalnych. Może być produkowany także w drodze fermentacji z biomasy roślinnej (do lat 50. była to główna metoda produkcji butanolu), zazwyczaj słomy, ale również dowolnych innych odpadów roślinnych zwierających węglowodany. Proces ten odbywa się z udziałem bakterii Clostridium acetobutylicum i pozwala na uzyskiwanie butanolu o stężeniu do 7%. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat odkryto także inne bakterie zdolne do wydajnej produkcji butanolu (np. C. beijerinckii, C. aurantibutyricum i C. butylicum[6]). Prowadzone są badania nad uzyskaniem szczepów produkujących butanol w większym stężeniu (ponad 9%), umożliwiającym samoczynne rozdzielanie się butanolu od fazy wodnej w trakcie fermentacji[7]. Butanol uzyskany na drodze fermentacji biomasy nazywany jest biobutanolem, a ustawa o biopaliwach nie ogranicza jego rozproszonej produkcji.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Produkcja metanolu /butanolu

Postautor: Ankot » 07 sty 2016, 11:50

Jest podobno metoda produkcji butanolu z etanolu w/g reakcji :
4C2H5OH => 2C4H9OH + 2H2 + O2
podobno reakcja do zrealizowania podczas procesu elektrolizy etanolu........ natomiast nie znalazłem żadnych szczegółów w jakich warunkach. Nie wydaje mi się aby etanol dysocjował w roztworach wodnych - a jak nie ma jonów to prąd nie płynie.
Być może chodzi o metanolany sodu czy potasu( mieszaniny etanolu z KOH albo NaOH) - to bardzo ciekawe pytanie dla chemików.
Gdyby udało się zrealizować w/w reakcję to mielibyśmy stosunkowo tanie źródło butanolu z szeroko pojętej biomasy.


Wróć do „Inne paliwa alternatywne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 5 gości

cron