Piroliza ?

Awatar użytkownika
DJ_KS
Doświadczony
Posty:159
Rejestracja:21 lis 2007, 12:57
Lokalizacja:Bory Tucholskie

Postautor: DJ_KS » 25 maja 2008, 22:08

Jasne. W praktyce można robić gaz drzewny ze wszystkiego co sie dymi, wiec nie ma wiekszych ograniczeń.
Pomóżmy sobie i Światu, a najbardziej naszym kieszeniom... ;p

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 26 maja 2008, 08:42

Gaz powstały w procesie pirolizy to nie jest gaz drzewny. To raczej mieszanina lotnych frakcji poddanego temu procesowi paliwa. W uproszczeniu drewno składa się z wilgoci, popiołu, lotnych smół i węgla drzewnego. Proces pirolizy wyodrębnia z takiego drewna te smoły. I wilgoć, jeśli jakaś w paliwie jest.
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Postautor: dcio » 18 cze 2008, 00:15

Wysuszone drewno sklada sie z 80 % z substancji lotnych.

W wieku ok 12-15 lat zbudowalem 1 prymitywne urzadzenie do pirolizy drewna. Dawalo plomien palacego sie gazu wielkosci kilku swiec (chodzilo mi o uzyskanie wegla drzewnego do produkcji prochu).

Wydaje mi sie, ze konstrukcja komory do pirolizy jest latwiejsza niz gazogeneratora.

Minusem moze byc to, ze w podroz trzeba zawierac wiecej paliwa ale tylko o 20 %.

plusem to, ze otrzymujemy przy okazji pewne wartosci handlowe tj metanol, wegiel drzewny do grila i moze nawet smole.

Wydaje sie , ze latwiej je skroplic w chlodnicy niz ochladzac garacy holzgaz i go pozniej filtrowac.

Przypominam , ze gaz z pirolizy nie zawiera azotu holzgaz zawiera ok 50% niepalnego azotu.
gaz z pirolizy, jak znalazlem z wiadomosci na tej stronie , za wyjatkiem azotu ktorego nie zawiera ma wiec podobny sklad chemicny co holzgaz,
a poniewaz nie jest obciazony balastem azotowym, ma 2 razy wieksza wartosc opalowa od holzgazu.

Spotkalem w necie wyliczenia (niestety komp mi czesto pada i nie moge dac linka) , ze jest oplacalne przeprowadzanie pirolizy (zdaje sie ze w temp. 270stop, celcjusza) w celu uzyskiwania metanolu, pomijajac wartosc handlowa gazu z pirolizy, wegla drzewnego i smoly.

Tak wiec jesli jezdzilibysmy samochodem zasilanym gazem z pirolizy, dokonywanym w temp 270 st celciusza to jezdzilibysmy , dzieki sprzedarzy metanolu za darmo, jesli udawalo by nam sie sprzedawac wegiel drzewny do grila , juz bysmy zarabiali.

Wydaje mi sie ze zbyt malo pozyskiwalibysmy moly by oplacalo sie nia handlowac. Ale jak mamy dach z papy to tez by sie przydala.

Kazimierz
Wtajemniczony
Posty:29
Rejestracja:19 wrz 2008, 14:28

Postautor: Kazimierz » 03 lis 2008, 14:29

Mam pomysła na urządzenie do szybkiej pirolizy. Grafitową rurkę podłączamy pod prąd, czekamy chwile aż się rozżarzy po czym sypiemy do środka materiał. Rurka powinna się wolno obracać. Na wlocie była by zaopatrzona w ślimak pobierający. Jako materiału użyłbym zboża np. żyta, można nawet zemleć. Urządzenie takie beż problemu można zamontować w traktorze lub samochodzie, trzeba tylko założyć mocniejsze prądnice. Zastanawiam się też czy nie dało by się przerobić silnika na zasilanie pyłem [mąką] zwłaszcza diesla . Będę wdzieczny Forumowiczom za opinie .

ksiksiu
Doświadczony
Posty:128
Rejestracja:13 kwie 2006, 08:35
Lokalizacja:Leżajsk

Postautor: ksiksiu » 03 lis 2008, 16:53

używamy prądu z akumulatora, żeby poddac pirolizie material, z ktorego powstaje gaz. Ten gaz spalamy w silniku. Silnik napedza nam pojazd i pradnice, ktora laduje akumulator? dobrze zrozumialem?
jesli tak to nie ma to szans.

Kazimierz
Wtajemniczony
Posty:29
Rejestracja:19 wrz 2008, 14:28

Postautor: Kazimierz » 03 lis 2008, 18:56

Żle zrozumiałeś. Prąd z prądnicy przez przetwornik zwiększający natężenie kosztem napięcia. Tak na oko myśle że1400 W mocy powinno by wystarczyć. Dla silnika dodatkowe obciążenie to pryszcz.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 03 lis 2008, 19:18

Kwestia natężenia / napięcia nie ma znaczenia, liczy się moc.

Nie wiem jak energetycznie wygląda proces pirolizy, tzn. ile energii wymaga jego przeprowadzenie, może miałoby to sens?
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 03 lis 2008, 22:04

Minusem moze byc to, ze w podroz trzeba zawierac wiecej paliwa ale tylko o 20 %.
skąd te informacje?

mnie się wydaje że biomasa posiada typowe ciepło spalania 17 MJ/kg, węgiel natomiast 294 kJ/mol=33MJ/kg, przy typowym wypale węgla w retortach pozostaje go 1/3, czyli z 1kg biomasy 0,33kg co zawiera w sobie 11MJ energii której nie uzyskamy bo węgla przecież nie spalamy, czyli zostaje nam 6MJ do zagospodarowania, powiedzmy że owe zagospodarowanie zrobimy z 80% sprawnością (energia tracona przy chłodzeniu, smoła która jest palna a do silnika nie trafi itp) do silnika wpompujemy 5MJ. Zgazowarki Imberta miały sprawność zimną rzędu 65%, czyli z owych 17MJ gaz przenosił 11 MJ. Mnie wychodzi że tego drewna trzeba 11/5=2,2x więcej czyli o 120% więcej.

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 06 sty 2009, 12:57

część gazu powstałego w wyniku pirolizy podtrzymywało by proces ?
z tego wynika że palnik do cięcia metalu ma kilkukrotnie większą moc niż piecyk typu koza, ciekawe bo kozą ogrzewałem garaż do temp pokojowej, a po godzinie spawanie palnikiem acetylenowym nadal w nieogrzewanym garażu idzie para z ust. Piroliza drewna jeśli trzeba odparować wodę i ogrzać wsad do temperatury 30-400C (aby podtrzymywać reakcje) jest procesem endotermicznym, a głównym produktem jest węgiel drzewny, nie spalając tego węgla marnujemy większość energii. Z tego co się orienyuje nawet jakby podpalac gaz energii nie starczy na podtrzymanie pirolizy, dla tego produkcja węgla drzewnego w retortach jest pół pirolizą pół zgazowaniem, ot podpala się drewno w retorcie przy ograniczonym dostępię powietrza, początkowo się pali potem zaczyna zgazowywać a zapala się dopiero gaz uchodzący górą, gdy cala retorta dobrze sie nagrzeje zamyka się klapę i dusi się to tak parę dni aż wystygnie. Od doświadczenia węglarza zalezy kiedy zamknąc klapę, jak zrobi to za wcześnie wewnatrz polan zostanie niezwęglone drewno, jak za późno uzyska mało węgla.

jeffrey
Doświadczony
Posty:66
Rejestracja:16 sty 2008, 14:26
Lokalizacja:Suwałki

Postautor: jeffrey » 16 sty 2009, 15:04

zrobiłem próbę pirolizy niskotemperaturowej opon - całkiem nieźle wychodzi - olej pirolityczny pali się w palniku na olej opałowy

Kazimierz
Wtajemniczony
Posty:29
Rejestracja:19 wrz 2008, 14:28

Postautor: Kazimierz » 16 sty 2009, 19:26

nie pomyliłeś aby?

jeffrey
Doświadczony
Posty:66
Rejestracja:16 sty 2008, 14:26
Lokalizacja:Suwałki

Postautor: jeffrey » 19 sty 2009, 00:27

że niby w czym pomyliłem

temat jest o pirolizie, zszedł na temat opon to się chwalę

Kazimierz
Wtajemniczony
Posty:29
Rejestracja:19 wrz 2008, 14:28

Postautor: Kazimierz » 19 sty 2009, 19:06

:oops: Sorki. Faktycznie, żle zrozumiałem Twoją wypowiedż .

dcio
Doświadczony
Posty:314
Rejestracja:16 lis 2005, 00:41

Re: Piroliza ?

Postautor: dcio » 04 kwie 2012, 14:03

W przegladzie technicznym z lat 80 tych przeczytalem, iz tartak przeszedl na zasilanie za pomoca zgazowania trocin za pomoca pirolizy , przy okazji zarabiajac niezle pieniadze za sprzedaz wegla do filtrow na eksport do Niemiec zachodnich.
Piroliza wydaje sie calkiem obiecujaca.
Welna nineralna wytrzymuje temperature 600 stopni to jest znacznie wiecej niz trzeba do przeprowadzenia pirolizy.
Moze ktos dysponuje tico i chcialby zaryzykowac przerobienie do na gaz pirolizowy??

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Piroliza ?

Postautor: Lis » 04 kwie 2012, 15:51

Dlaczego akurat tico?
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:


Wróć do „Inne paliwa alternatywne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości