Biodiesel - produkcja domowa :)

Awatar użytkownika
maszakow
Doświadczony
Posty:340
Rejestracja:07 cze 2006, 10:34
Lokalizacja:Gdańsk
Biodiesel - produkcja domowa :)

Postautor: maszakow » 06 maja 2007, 22:00

Jestem właśnie w trakcie mojej pierwszej próby z biodieslem.
Oto uwagi i spostrzeżenia.
1. Olej - mieszanka sojowego i rzepakowego z lidla (2,60 PLN) Metanol i wodorotlenek potasu mam z 2giej ręki i nie są pierwszej świeżości. Wbew wszelkim opisom bardzo ciężko było mi rozpuścić KOH w metanolu - ręce mi odpadły od trząsania a ten syf nadal na dole pływał. Być może wiek zrobił swoje...
mam nadzieję że dobrze odważyłemKOH ...Gdzieś zasłyszałem że ma mieć pH 8-9 - papierek lakmusowy pokazuje że moja mieszanka z olejem ma pH 9. Ktoś to może potwierdzić ?
2. litr oleju podgrzałem do 40 st C. przy pomocy ruskiej grzałki do herbaty 500W. Poszło to naprawdę szybko - minuta i już miał ponad 40st...sam olej można bezpiecznie grzać natomiast po wlaniu metanolanu grzanie powyżej 40 stopni powoduje wydawanie odgłosów jak przy gotowaniu wody. Zalecana temperatura procesu to 55 st ale termometr do ciała więcej niż 43 nie pokaże więc nie ma co ryzykować jak na pierwszy raz :)
w każdym bądź razie mam w zapasie do procesorka przygotowaną grzałkę 300W z termostatem i bardzo się cieszę że wystarczy.
3. Mieszanie - przy pomocy małej ręcznej pseudoszlifierki Toya na 220V i mieszadełka zrobionego z ośki i zębatki do paska zębatego. fatalnie - za szybkie obroty nawet na najwolniejszym ustawieniu, a zabawka przy niewyważonym narzędziu trzęsie jak diabli i strasznie się grzeje. następne próby - jak do nich dojdzie z wiertarką na statywie.
4. W tej chwili całość jest dość "zadymiona" i przypomina trochę barwą miód z mlekiem. Sedymentację czas zacząć :)
maszakow

...A mój Jumper już nie pali - bo go ukradli ...:(

Awatar użytkownika
maszakow
Doświadczony
Posty:340
Rejestracja:07 cze 2006, 10:34
Lokalizacja:Gdańsk

Postautor: maszakow » 08 maja 2007, 08:35

eh taki byłem wesolutki jak to robiłem teraz mina mi zrzedła ...
Obrazek

reakcja nie zaszła, wygląda na to że za mało katalizatora.
przygotuję "koncentrat" metanolanu i spróbuję przeprowadzić proces jeszcze raz może mieszanka przereaguje prawidłowo.
maszakow

...A mój Jumper już nie pali - bo go ukradli ...:(

Awatar użytkownika
maszakow
Doświadczony
Posty:340
Rejestracja:07 cze 2006, 10:34
Lokalizacja:Gdańsk

Postautor: maszakow » 08 paź 2007, 13:28

Bo już nie mam motywacji - ukradli mi samochód :shock:
Całość czeka na dogodniejszy nieco moment do eksperymentów - niestety nazbierało się trochę spraw do załatwienia, a przecież nie wyciągnę tego po kolacji i nie będę robił przy moich zdolnych dzieciach - za duże ryzyko 8) .
Jurek jak rozpuszczałeś KOH lub NaOH też miałeś takie problemy ?
Jak pomyślę że ewentualnie będę to musiał utrzeć na proch .... to już mi się nie chce.
maszakow

...A mój Jumper już nie pali - bo go ukradli ...:(


Wróć do „Inne paliwa alternatywne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 64 gości