podgrzewanie oleju roślinnego w spalinach

Awatar użytkownika
maszakow
Doświadczony
Posty:340
Rejestracja:07 cze 2006, 10:34
Lokalizacja:Gdańsk
podgrzewanie oleju roślinnego w spalinach

Postautor: maszakow » 28 lip 2006, 09:17

hej,
zainspirował mnie temat
moze-cos-na-wode-vt94.htm
większość podrzewaczy do oleju roślinnego bazuje na cieple z układu chłodzenia. Czy ktoś spotkał się z podgrzewaczem na rurze spalinowej ?
Temperatury są znacznie wyższe no i co za tym idzie problemów przy przełączeniu powinno być mniej...

maszakow.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 30 wrz 2008, 12:20

Zawsze gdy czytałem o profesjonalnych instalacjach na olej rośliny, zastanawiałem się dlaczego jako źródło ciepła wykorzystują układ chłodniczy, a nie kolektora wydechowego. Przecież to jest idealne, łatwo dostępne źródło ciepła. Zero modyfikacji w układ chłodniczy, wszystko jest na wierzchu i łatwo dostępnę (w zasięgu ręki).
Jest tylko jeden kłopot: temperatura.

Ciecz w układzie chłodzenia ma stosunkowo stabilną temperaturę, ze znanego zakresu. Nie przekracza ona 100*C a zatem wiadomo, do jakiej temperatury najwyżej może się zagrzać olej roślinny.

Nie wiem, co stałoby się z pompą paliwa, gdyby dostała olej roślinny o temperaturze powiedzmy 200*C. A tak można nagrzać olej spalinami.

P.S. W kwestii tej frytury -- załóż wątek w dziale "giełda". :)
Interesują Cię alternatywne paliwa i odnawialne źródła energii? Na pewno zaciekawią Cię też przygotowania na trudne czasy (tzw. nowoczesny survival) :!:

Genesis1972
Doświadczony
Posty:212
Rejestracja:18 lut 2006, 16:34

Postautor: Genesis1972 » 15 sty 2010, 15:01

Witam
Czy można w ten sposób podgrzewac plyn chlodzacy, czy dla plyny nie bedzie zbyt dyzych temperatur przy kolektorze do benzynowca?

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 15 sty 2010, 19:41

można tylko po co podgrzewać płyn chłodniczy, jak robisz kogenerator zrób jakis wymiennik ze współosiowych rur itp, natomiast w samochodzie? po co dodatkowo podgrzewać płyn, on i tak od silnika nagrzewa się do tych ok 80C a potem termostant marnuje ciepło puszczając płyn w chłodnicę.

Genesis1972
Doświadczony
Posty:212
Rejestracja:18 lut 2006, 16:34

Postautor: Genesis1972 » 15 sty 2010, 21:16

Chciałbym, aby szybciej sie nagrzewał samochod np w zimie
Na allegro znalazlem taki wymiennik
http://moto.allegro.pl/item877776863_po ... tanio.html

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 22 sty 2010, 21:14

wiem o co chodzi nie wpadło mi do głowy że chodzi o szybsze nagrzanie, mam auto z naprawdę małym silnikiem bo 1.0 w dodatku odpalanym na LPG i nawet teraz jak po 2-3min od odpalenia jak chodzi na luzie albo po może 5km robi się ciepło. na pewno taki podgrzewacz przyspieszy ten proces jak ktoś jest niecierpliwy.

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 22 sty 2010, 21:45

szczerze mówiąc radziłbym sprawdzić termostat, stan nagrzewnicy itp raczej normą jest że auta nagrzewają się po kilku minutach a w samochodzie z takim silnikiem ciepła nie braknie na pewno. Co do tego "reaktora pantone" to jak dla mnie to bzdura, może para wodna poprawi spalanie choć nie sądze, ale na pewno w tych temperaturach nie zajdą żadne reakcje między wodą a spalinami wiec nazywanie tego reaktorem jest przesadą.

stolec
Doświadczony
Posty:546
Rejestracja:02 maja 2008, 21:24
Lokalizacja:Rzeszów

Postautor: stolec » 22 sty 2010, 23:14

uważam że to nie działa lub wpływ tego typu urządzeń na sprawność silnika jest znikoma, tego typu konstrukcję opierają się na różnych sugestiach osób które je wymyśliły nie mają żadnych fizycznych podstaw, oczywiście można się zastanawiać czy lepsze jest dławienie przepływu przepustnicą czy wprowadzenie do obiegu balastu w postaci pary wodnej, ale to nie zmieni drastycznie sprawności silnika, kosztem sporej niewygody. Dlatego takie konstrukcje nie są stosowane w samochodach.

Co do mojej wiary to powiem tak ludzie wierzą we wróżki, czarownice, czarne koty, w to że pod prysznicem nie można zajść w ciąże czy że zamordowanie albinosa i zjedzenie jego ciała daje nadludzką siłę, ale jest jeszcze nauka.
Lekarza nazywa się lekarzem a on nie leczy tylko zapobiega jak już pewnym objawom
moim zdaniem jak masz złamaną rękę i lekarz ci ją nastawi i unieruchomi to właśnie leczy, "zapobiegał" by objawą gdyby dał ci paracetamol i coś na obrzęk.

O tego typu kontrukcji pisałem juz trochę w paru postach.


Wróć do „Inne paliwa alternatywne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 3 gości

cron