Denaturat zamiast metanolu do produkcji biodiesla ?

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 27 mar 2006, 15:50

Czy ktoś widziłał taki profesjonalny ester ( na metanolu)na żywo , czy jest gęstszy od ON jaki ma kolor ,cytrynowy,czy raczej bursztynowy ? :?:
Ja widziałem. :)
Zdjęcie jest tutaj, to po prawej stronie. Sam zrobiłem. Jak wiadomo każde zdjęcie zniekształca kolory więc powiem, że barwa była w zasadzie taka sama jak kolor surowego oleju roślinnego z butelki w Biedronce.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 29 mar 2006, 16:00

Lekko mętny.

Coondelboory
Doświadczony
Posty:473
Rejestracja:17 mar 2006, 20:16

Postautor: Coondelboory » 30 mar 2006, 22:05

Odwodnienie przez nalanie wody? Raczej nie licz na to :P
Mysle, ze trzeba bedzie poszukac wapna palonego. Nie bedzie latwo, bo norma teraz to wapno hydratyzowane, a ono nie nadaje sie do naszych celow. No wiec jak juz znajdzie sie to CaO, to trzeba bedzie zasypac dzialke wapna do denaturatu i odstawic na jakis czas - moze kilka dni, moze tydzien albo dwa (a co, nie spieszy mi sie), do przereagowania z woda. Jako produkt bedziemy mieli odwodniony spiryt i wapienny szlam na dnie.
Inne rozwiazanie to poczekac, az sie pokaze na stacjach benzynowych bezwodny spirytus jako paliwo.

C.

Awatar użytkownika
Lis
Site Admin
Posty:1758
Rejestracja:24 gru 2003, 23:26
Lokalizacja:Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lis » 01 kwie 2006, 23:50

czy możesz wyciągnąć informację od producenta biodiesla ,czy można używać 100% biodiesla w zimowo-wiosennych warunkach atmosferycznych bez użycia dodatkowych środków lub instalacji do podgrzewania :?:
Maila z pytaniem wysłałem, zobaczymy jaka będzie odpowiedź. I czy w ogóle będzie. :?

Coondelboory
Doświadczony
Posty:473
Rejestracja:17 mar 2006, 20:16

Postautor: Coondelboory » 02 kwie 2006, 11:15

z tego co piszecie to ta część wody skuteczie to uniemożliwia reakcje. hmm
pozdro dziej
[...]
No właśnie poczym poznać ,że miesznina jest dobrze przereagowana :?:
Z tym "uniemozliwia" to gruba przesada. Powoduje rownoczesne zachodzenie innej reakcji - zmydlenia. Skutek to zwiazanie katalizatora w mydlo i koniec reakcji. To bardzo utrudnia i podraza caly proces i zmusza do dlugotrwalego plukania. Jest prosta zaleznosc - im wiecej wody, tym wiecej mydla. Kazdy mol (18g) wody zmydla 1/3 mola oleju i 1 mol wodorotlenku (NaOH - 40g). Czyli 5% zawarte w 130g spirytusu (na litr oleju) zniszczy jakies 14g katalizatora i 100g oleju.
A po czym poznac czy dobrze przereagowalo? Moze po wadze gliceryny - z kazdego mola oleju (okolo 900g) powinien powstac mol (92g) gliceryny. Z tym, ze ta surowa bedzie zanieczyszczona nieprzereagowanym alkoholem, woda, lugiem i pewnie mydlem, wiec trzeba by zwazyc calosc, wziac probke, zwazyc, zmiareczkowac kwasem (zeby ocenic ile bylo lugu), odparowac alkohol i wode, jeszcze raz zwazyc i dopiero wtedy wyliczyc ile jest samej gliceryny. Troche to pracochlonne :-/
Ewentualnie pomyslec o destylacji tej probki (bardzo trudne, bo gliceryna ma wysoka temp. wrzenia a do tego rozpada sie tylko kilka stopni wyzej).

Coondelboory
Doświadczony
Posty:473
Rejestracja:17 mar 2006, 20:16

Postautor: Coondelboory » 04 kwie 2006, 08:49

Mysle, ze do TDI trzeba by to mieszac z ropa. Zwlaszcza te nasze estry etylowe. One chyba jednak beda gestsze od metylowych, bo maja wieksze molekuly. Niby tylko 1 atom wegla i 2 wodoru wiecej, ale jednak.
No i ta ekonomika :evil: Szczegolnie jak rzepak podrozeje.


C.

Coondelboory
Doświadczony
Posty:473
Rejestracja:17 mar 2006, 20:16

Postautor: Coondelboory » 05 kwie 2006, 15:21

Wydaje mi się ,że do produkcji biodiesla z denaturatu może idealnie pasować kwas siarkowy jako katalizator ,ze zwzgędu na swoje właściwości wiążące wodę :? :idea: [...]
Problem w tym, ze ten proces wymaga wysokiego cisnienia i temperatury :cry:
A potem na dodatek jeszcze trzeba cos zrobic z kwasem, bo ester hydrolizuje i go diabli biora. Cwiczylem to, wyprobowalem nawet pewna sztuczke dla ominiecia tego cisnienia i temperatury. Pisalem o tym w watku i pokazalem zdjecia ladnego estru ze smalcu i tego co sie z niego zrobilo po kilkudziesieciu godzinach. Dla przypomnienia :

Obrazek

Obrazek

Darek
Doświadczony
Posty:557
Rejestracja:27 lut 2006, 18:16
Lokalizacja:Mazury

Postautor: Darek » 01 cze 2006, 15:26

3 - "wapń wytrąci fosfor z oleju"... hmmm - zamierzasz dodawać etanol razem z tlenkiem wapnia do mieszaniny transestryfikacyjnej? Nie wierzę, aby coś takiego dało dobry produkt.
Co do dwu pierwszych uwag, masz rację. Trzecia uwaga - należałoby sprawdzić w praktyce. Zakładam wytrącenie wapnia w postaci mydła wapniowego i fosforanu wapnia. Gdyby tak było wapno można usunąć równie łatwo jak mydło z KOH.

Darek
Doświadczony
Posty:557
Rejestracja:27 lut 2006, 18:16
Lokalizacja:Mazury

Postautor: Darek » 15 cze 2006, 18:50

Aha. Jutro skoczę do Obi po wiaderko zeolitów :wink:

misiek200m

Postautor: misiek200m » 14 kwie 2009, 17:22

Witam

Przepraszam za odświeżenie tematu, ale nie chciałem zakładać nowego.

Od kilku dni próbuję do produkcji biodieselka użyć denaturatu. Dzisiaj do prób użyłem dezyturatu i udało mi się uzyskać zadowalający efekt. Stan po godzinie:
Obrazek
Obrazek
Mam tylko pytanie: Dlaczego powstały mi 2 warstwy gliceryny? Jedna na górze (ta cieniutka) i druga na dole.

Marco
Doświadczony
Posty:181
Rejestracja:29 gru 2008, 16:55
Lokalizacja:Białystok

Postautor: Marco » 15 kwie 2009, 22:58

Najwidoczniej jedna z tych "gliceryn" wcale nie jest gliceryną. :)

Awatar użytkownika
goral
Zainteresowany
Posty:8
Rejestracja:09 sie 2007, 08:52
Lokalizacja:Wysokie góry

Re: Denaturat zamiast metanolu do produkcji biodiesla ?

Postautor: goral » 13 lut 2013, 19:12

Przepraszam za odświeżanie starego tematu, ale dopiero niedawno tu trafiłem Otóż udało mi się z powodzeniem produkować ester z denaturam ale..... wychodząć od mydła, tzn reakcja oleju z NaOH(kretem), rozpuszczalne w wodzie mydło oddzielam od nieprzeragowanego oleju, następnie dodaje do tego mydła octu i wytrącam kłaczkowate kwasy tłuszczowe, ponownie oddzielam to od reszty. Na końcu podgrzewanie kwasów tłuszczowych z denaturatem.
andiw ... napisz coś wiecej na ten temat ... orientacyjny czas i kolejne czynności oraz wielkości czy miary

Pozdr


Wróć do „Inne paliwa alternatywne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 2 gości

cron