Paliwa z odpadów tworzyw sztucznych

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"
Paliwa z odpadów tworzyw sztucznych

Postautor: Ankot » 07 mar 2015, 14:26

Ciekaw jestem czy ktoś z tutejszych bywalców popełnił coś praktycznego w tym temacie ?
Od siebie dodam - że troszeczkę przećwiczyłem - wyniki są bardzo obiecujące ale i instalacja jest dość wymagająca pod kątem przeciwpożarowym.
Podstawowe warunki techniczne:
- instalacja przystosowana do ruchu ciągłego - albowiem wszystkie okresowe dają produkt kiepskiej jakości.
- instalacja absolutnie szczelna - jakiekolwiek dostanie się powietrza do komory właściwej depolimeryzacji spowoduje samozapłon
i ewentualnie detonację z efektem bojowym podobnym do eksplozji bomby paliwowej :shock: .
- wsadem muszą być wyselekcjonowane tworzywa pozbawione niektórych zanieczyszczeń stwarzających zagrożenie wybuchem:
- nawozy amonowo saletrzane, gips, cement, produkty spożywcze : mąki, cukry, resztki makaronów , zbóż i wszelakie pochodne.
- nie należy stosować opakowań po środkach ochrony roślin (możliwość skażenia otoczenia/ zatrucia oparami herbicydów)

Nawet niewielkie ilości w/w substancji mogą być przyczyną detonacji.

Instalacja bezwzględnie musi być zabezpieczona obecnością środków ochrony przeciwpożarowej - ze szczególnym uwzględnieniem agregatów gaśniczych śniegowych o znacznej wydajności - działających najlepiej w trybie automatycznym.
Jeżeli już przydarzy się pożar - będzie miał tendencje do szybkiego rozprzestrzeniania - sami tego nie ugasicie tak więc wszelkie próby i eksperymenty należy prowadzić z dala od zabudowań gospodarczych , przedmiotów i instalacji łatwopalnych.
Jakie tworzywa nadaja się do depolimeryzacji ?
- na pewno tzw poliolefiny : Polietyleny, Polipropyleny , Polistyreny, Polibutyleny , ciekawym wsadem może być PVC - ale pod pewnymi warunkami.
Na pewno nie nadają się :
Poliestry (laminaty szklano żywiczne czy węglowo żywiczne)
W pierwszym etapie również nie pożądane będą PET-y ( aczkolwiek temat rozwojowy)
Ebonity

Coondelboory
Doświadczony
Posty:473
Rejestracja:17 mar 2006, 20:16

Re: Paliwa z odpadów tworzyw sztucznych

Postautor: Coondelboory » 17 mar 2015, 21:10

Paprałem się trochę z tworzywami, w systemie wsadowym (piroliza w zamkniętym pojemniku grzanym przeponowo). Dostawałem dużo gazu, trochę brudnego, śmierdzącego oleju i trochę węgla. Uznałem, że to może być dobre źródło paliwa dla stacjonarnych agregatów, ale rzecz jest trudna i raczej nie do małych aplikacji.

C.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Paliwa z odpadów tworzyw sztucznych

Postautor: Ankot » 29 mar 2015, 21:18

Niestety w tym temacie proces okresowy nie zdaje egzaminu - bawiłem się i bez problemu można uzyskać ciekły depolimeryzat
(jako koniecznie destylat bo faktycznie zupka w garze nieciekawa :? ) jednak z każdej szarży wychodziło co innego -o dziwo wbrew literaturze kiedyś wyszło mi bez gazu i węgla. :D Trzeba odpowiednio precyzyjnie prowadzić proces. Instalacja przede wszystkim musi być przystosowana do ruchu ciągłego , bardzo szczelna.
Frakcja olejowa "sote" nie nadaje sie do celów o których wszyscy myślą :mrgreen: - wymaga domieszkowania preparatami podnoszącymi LO i poprawiającymi smarność. Koszty dodatków to max 10zł ( w hurcie) / 1000l wiec do przeżycia.
Temat jest na tyle obiecujący i już praktyczne rozpoznany przez nas, że zdecydowaliśmy się wytworzyć instalację małogabarytową do optymalizacji i przetestowania technologii. Instalacja ma być przystosowana i optymalizowana do energii odpadowej z tego mojego kogeneratora. Obliczeniowa wydajność przy zagospodarowaniu ciepła spalin i z chłodzenia HG w wysokosci 75kW daje wydajność około 2250l/dobę ( jakieś 94l/h). Zapotrzebowanie energetyczne około 0,4kWh/litr. Do tego trzeba wrzucić jakieś 2 tony plastiku - ok. 18-20 szt bel 0,5x0,5x0,5m.
Problemem jest chlor który pochodzi od PVC i zakwasza wyrób a także niszczy instalację.
Jeżeli plastik był mokry to na początku destyluje się ......kwas solny o sporym stęzeniu.
Nie sposób jest w warunkach przemysłowych dokładnie wyselekcjonować wsad więc problem chloru obeszliśmy w inny sposób - jednocześnie znacznie podnosząc bezpieczeństwo instalacji. Co z tego wyjdzie czas niebawem pokaże. Coś więcej będę mógł powiedzieć po uruchomieniu i badaniach produktu.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Paliwa z odpadów tworzyw sztucznych

Postautor: Ankot » 12 sie 2015, 21:08

Mamy już sierpień - sporo czasu upłynęło . Spieszę donieść ,że po wielu próbach i poprawkach pociekło nam ........
Uzyskaliśmy miedzy innymi depolimeryzat o gęstości 0,84 g/cm3 - wpisując sie tym parametrem w lekki olej opałowy. Niestety depolimeryzat był zabrudzony i o bardzo nieakceptowalnej woni . Przyczyna została ustalona i obecnie dokonuję ostatnich poprawek - oczywiście całą instalację należy po raz kolejny oczyścić. W przyszłym tygodniu napiszę jak poszły kolejne próby.
Naszym celem obecnie jest nie produkcja paliw czy ich komponentów tylko innych surowców chemicznych których wartość rynkowa jest wyższa od paliw a i nie narażają nas na nieprzyjemności i kolizję z prawem. Ustawodawca w swej niespożytej dobroci i otwartości na pomysły obywateli był zabezpieczył interesy koncernów paliwowych żądając w warunkach do uzyskania koncesji na produkcję paliw zabezpieczenia w wysokosci 10.000.000 zł ( słownie : dziesięć milionów) - i jest to obligatoryjnie wymagane. Obliczyłem sobie iż musiałbym produkować pokątnie paliwo w mojej instalacji przez 66 lat aby dokonać naruszenia interesów państwa na taka kwotę........ i my tych ludzi wybieramy...... :shock: :shock: :shock:

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Paliwa z odpadów tworzyw sztucznych

Postautor: Ankot » 19 sie 2015, 10:46

Po pierwszych próbach w instalacji półtechnicznej uzyskaliśmy nadal depolimeryzat o gęstości 0,84 g/cm3 tym razem o barwie słomkowo -żółtej ( w szkle przeziernikowym -rura o średnicy 50mm) niestety o niezachęcającej ostrej woni. Pali się jasnym płomieniem w powietrzu bez wyraźnego kopcenia .Temperatura krzepnięcia poniżej - 15*C. Woń jest na tyle nieakceptowalna iż dyskwalifikuje produkt z większości powszechnych zastosowań . W celu pozbycia się smrodu poddamy preparat dodatkowej operacji - o skutkach niebawem napiszę.
Na aktualnych nastawach instalacji spodziewałem się innego produktu a wstrzeliliśmy się w środek normy (pod względem gęstości) dla oleju lekkiego. Być może spowodowane było to kilkakrotnym rozruchem instalacji i grzaniem tej samej porcji tworzyw co znacznie wydłużyło sumaryczny czas reakcji rozkładu wsadu.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Paliwa z odpadów tworzyw sztucznych

Postautor: Ankot » 03 lis 2015, 22:05

Minęło kolejne kilka miesięcy - dodać mogę ,że uzyskanie destruktu tworzyw o gestości 0,84 g/cm3 nie jest problemem . Problemem okazało sie co innego : produkt wykazuje małą stabilność chemiczną i po miesiącu stania próbki w słoiku na słońcu zmienił barwę na brunatno czarną z czarnym osadem na dnie. Proces jest na tyle szybki ,że dyskwalifikuje surowy produkt z zastosowania powszechnego bo nie wyrobimy na filtry . Po prostu towar sam zaczyna ponownie polimeryzować pod wpływem najprawdopodobniej światła . Próbka kontrolna OO także zmieniła barwę jednakże w znacznie mniejszym stopniu i pojawiły również osady .
Wniosek jest taki ,że trzeba stosować stabilizatory - obecnie próbujemy typowe preparaty dedykowane do wiadomych celów oraz Benzotriazol 0,1% rozpuszczony w benzynie lakowej i 2,6-di-tert-butylofenol 5%. Oba preparaty znane są z pożądanych przez nas właściwości i stosowane w przemyśle chemicznym do podobnych celów.

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Paliwa z odpadów tworzyw sztucznych

Postautor: Ankot » 01 mar 2016, 19:30

Minęło kolejne kilka miesięcy i powstał projekt skojarzenia instalacji kogeneracyjnej na biomasie z instalacją do termicznej destrukcji tworzyw ...... a po co to ? Otóż kogeneracja na biomasie jest zwyczajnie kłopotliwa a czyszczenie gazu uciążliwe. Destrukcja tworzyw odpadowych wymaga energii i generuje odpady ,które można zgazować. Jak raz udaje się domknąć obieg materiałowy , wyeliminować wady przeróbki tworzyw i zgazowania - produktem jest:
- energia elektryczna ,
- celowane "ostro wycięte" destylaty destruktów tworzyw ("stabilizowane wodorem")
- popiół z biomasy uzupełniony CaCl2 - mający cechy nawozu ogrodniczego
i woda.........
Instalacja nie powinna być uciążliwa dla środowiska a wręcz przeciwnie - umożliwia utylizację odpadów komunalnych w sposób inny jak spalanie , zagospodarowuje lokalną biomasę rolniczą i daje produkty pożądane dla gospodarki.
A najważniejsze : - taka konfiguracja wydaje się rentowna bez śmiesznego wsparcia rządowego................. :D

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Paliwa z odpadów tworzyw sztucznych

Postautor: Ankot » 18 wrz 2016, 14:49

Produkcję frakcji paliwowych zarzuciłem całkowicie. Na obecną chwilę nie ma mozliwości wprowadzenia produktu na rynek w sposób legalny albowiem bariery formalne w tym państwie sa tak ustawione ,że w żaden sposób nie da się tego zrobić przez "małego przedsiębiorcę' a i produkt nie spełnia ustawowych parametrów dla paliw płynnych tak więc 'z ustawy" nie może być "wprowadzony do obrotu". Tym niemniej należy pamiętać ,że frakcja ciekła tworzyw może stanowić paliwo alternatywne dla silników ZS i ZI w przypadku braku dostaw tradycyjnego paliwa. Jest to temat dla krajów rozwijających się. Obecnie zajmuję się uzyskaniem destruktów stałych z tworzyw odpadowych - czyli parafiny i wosków .

Olek90
Posty:3
Rejestracja:30 wrz 2016, 21:48

Re: Paliwa z odpadów tworzyw sztucznych

Postautor: Olek90 » 01 paź 2016, 14:24

Produkcję frakcji paliwowych zarzuciłem całkowicie. Na obecną chwilę nie ma mozliwości wprowadzenia produktu na rynek w sposób legalny albowiem bariery formalne w tym państwie sa tak ustawione ,że w żaden sposób nie da się tego zrobić przez "małego przedsiębiorcę' a i produkt nie spełnia ustawowych parametrów dla paliw płynnych tak więc 'z ustawy" nie może być "wprowadzony do obrotu". Tym niemniej należy pamiętać ,że frakcja ciekła tworzyw może stanowić paliwo alternatywne dla silników ZS i ZI w przypadku braku dostaw tradycyjnego paliwa. Jest to temat dla krajów rozwijających się. Obecnie zajmuję się uzyskaniem destruktów stałych z tworzyw odpadowych - czyli parafiny i wosków .
Urzędnicy i ich ustawy robią wszystko, żeby zatrzymac postęp. Biurokracja...............

Ankot
Doświadczony
Posty:1584
Rejestracja:11 kwie 2006, 14:02
Lokalizacja:"kleryków"

Re: Paliwa z odpadów tworzyw sztucznych

Postautor: Ankot » 24 paź 2016, 21:21

.... to nie biurokracja tylko kompletna durnota urzędasów. Zapomnieli kto im płaci ,dla kogo są, i co mają robić.....
To że teraz o 50 gr musimy płacić więcej za LPG to skutek durnych regulacji wprowadzajacych zabezpieczenia koncesji w zakresie produkcji i obrotu gazów skroplonych. Wycięto małe firmy - po to by pożywili się wielcy - skutek natychmiastowy wzrost cen nie uzasadniony sytuacją rynkową, a żadne dodatkowe wpływy do budżetu nie nastąpią. Do głupków na urzedach nalezało by strzelać - inne formy perswazji nie działają.


Wróć do „Inne paliwa alternatywne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika. i 2 gości

cron